Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Milyen könyveket olvasnak a...

Milyen könyveket olvasnak a mai tizenévesek?

Figyelt kérdés

Pályakezdő magyar tanár vagyok, ezért szeretném tudni, hogy milyen könyveket szeretnek a mai 11-18 évesek.

Ha írtok könyvcímeket, kérlek, azt is írjátok oda, hogy pontosan melyik korosztálynak ajánlható a fenti intervallumban!


Köszönöm szépen!



2019. júl. 18. 11:15
 1/10 anonim válasza:
81%

Attól függ, kit mi érdekel. Évfolyamtársam pszichológus szeretne lenni, tele van ilyen könyvekkel. Én depresszióba szenvedek, a pulcsiban alszom könyv a kedvencem, engem ez érdekel. Olyan történetek amik olyanok mint az enyémek, segítenek a helyzetemen.

De amúgy, a mostani gyerekek semmit, de szószerint semmit nem olvasnak.

15/L

2019. júl. 18. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
90%

Először is nagyon klassz, hogy érdekel a téma, vannak olyan tanárok, akik letudják a kötelező olvasmányokkal.


Nekem a kedvenc műfajaim a fantasy, a sci-fi és a krimi, valamint gyakran (napi szinten) olvasok képregényeket (DC és Marvel).


Fantasy-ból a kedvenceim a:

- J. R. R. Tolkien: Gyűrűk Ura trilógia (kb 13 éves kortól)

- J. R. R. Tolkien: A hobbit (kb 11 éves kortól)

- J. R. R. Tolkien: Beren és Lúthien (kb 13 éves kortól)

- G. R. R. Martin: A Tűz és Jég Dala sorozat (mivel van benne elég sok szex és brutalitás olyan 16 éves kortól ajánlom, legalábbis én 16 évesen olvastam ki, és értettem mindent, nem volt probléma)

- C. S. Lewis: Narnia krónikái sorozat (kb 10 éves kortól gyerekkorom meghatározó része volt)

- Brian McClellan: A lőpormágus trilógia (kb 14 éves kortól)

- R. A. Salvatore: Sötételf-trilógia (kb 14 éves kortól)

- Cornelia Funke: Tintaszív (kb 12 éves kortól)

- J. K. Rowling: Harry Potter sorozat (kb 12 éves kortól, a legjobb az, ha akárcsak Harry, a történeteken át nő fel)

- Neil Gaiman: Coraline (kb 12 éves kortól)

- Neil Gaiman: Csillagpor (kb 12 éves kortól)

- Rick Riordan: Percy Jackson és az olimposziak sorozat (kb 12 éves kortól)

- Ransom Riggs: Vándorsólyomkisasszony különleges gyermekei sorozat (kb 13 éves kortól)

- Ernest Cline: Ready Player One (kb 14 éves kortól)

- Paul Stewart: A Szirt krónikái sorozat (kb 11 éves kortól)

- Cassandra Clare: Pokoli szerkezetek trilógia (kb 15 éves kortól)


Krimik terén Agatha Christie a kedvenc írónőm, az ő könyveit olyan 14 éves kortól ajánlanám. Azért is jók, mert rövidek, így ha esetleg beletennéd a tanmenetbe, akkor nem kéne hetekig várni, hogy mindenki elolvassa.


Klasszikusokat se félj a diákjaid elé tárni. Az irodalom óráknak hála nagyon megkedveltem William Blake, Shakespeare, Csokonai és Edgar Allan Poe munkásságát.


Az igazi klasszikusok közül az alábbiak a kedvenceim:

- Bram Stroker: Drakula

- Gaston Leroux: Az operaház fantomja

- Mary Shelley: Frankenstein

- Walter Scott: Rob Roy

- Oscar Widle: Dorian Gray arcképe

- Robert Louis Stevenson: Dr. Jekyll és Mr. Hyde különös esete


Valamint szerintem érdekes lehet (nekem legalábbis az egyik kedvenc témám) ha megismerteted velük különböző népek mítosz világát. Például a görögökét vagy a vikingekét, utóbbira kiváló alapanyag az Edda versek.


Remélem tudtam segíteni valamennyit!


18/L

2019. júl. 18. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
82%

Én személy szerint nagyon szeretem a régi korban játszódó regényeket, főleg ha fantasy is mellé. Most Bernard Cornwell - Az üres trón című könyvét olvasom, és az író többi könyvét is kinéztem magamnak, ez mondjuk nem fantasy de a hangulata meg a története engem leköt (fiatalabb korosztálynak nem ajánlanám, inkább 14 éves kor felett, bár attól is függ, ki érdeklődik az ilyenek iránt).

Barátnőim olvasták Cassandra Clare könyveit, a Trónok harcát, de nagyon szeretik emellett a drámákat (Miután pl., bár az nekem nem jött be), és én is szemezgetek egy ideje az ilyen könyvekkel, tudod, amik ilyen sírósak, mégsem elcsépeltek, hogy "kétfejezetenként szakítunk majd tök romantikusan kibékülünk". Nyolcadikos koromban volt kötelező olvasmány az Árvácska, hát az én nagyon imádtam, az volt az egy kötelező, amit saját szórakozásomra is olvastam, nem csak azért, mert kijelentették, hogy "el kell olvasni".

17/L

2019. júl. 18. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
74%

Kisebb (10-13) koromban a Narnia krónikáit, Zizi naplóját, Totál titkos naplómat olvastam, Hűvösvölgyi gimit. Ezek voltak a legmeghatározóbbak. Az a tapasztalatom hogy a Harry Potter és a Szent Johanna gimi már lecseng. Mostmár azért van egy jobban kialakult érdeklődési köröm, krimiket,(Tudom mit tettél tavaly nyáron, Lehull a lepe, ezek nem is annyira véresek de odatapasztanak a könyvhöz) etológiával, életszemléletekkel kapcsolatos könyveket olvasok és érdekel a tőzsde, a skandináv kultúra és a saját vállalkozás beindítása is. (Nem tudom ez mennyire normális így 16 évesen :D)

Volt egy időszak amikor nagyon érdekeltek a prepperek, akkor túlélős könyveket olvastam.


A fantasy könyveket nagyon sokan szeretik (mondjuk én pont nem,a Narnia volt az egyetlen)

2019. júl. 18. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Andizsuzsi ***** válasza:
59%

"magyar tanár vagyok"


Akkor elég nagy a baj, kedves magyartanár.

2019. júl. 18. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
82%

Nálunk népszerű volt a Harry Potter, Gyűrűk ura, Trónok harca (bár az inkább filmen, de pont amiatt talán a könyvhöz is több kedvük lenne), Percy Jackson (itt sajna címeket nem tudok mondani, ez nem érdekelt túlzottan), Szent Johanna gimi (ettől mondjuk én a falra másztam személy szerint, nekem kb az Alkonyattal egyenlő). Gimiben már Agatha Christiet is olvastak páran, de nekem személy szerint pl A köpönyeg, Tartuffe és Az ember tragédiája is élvezhető volt, pedig nem vagyok klasszikus rajongó és sajnos nagy olvasó sem.

Én egyébként kb 9 éves koromban olvastam egy könyvet, amit azóta is imádok: Sheila Hockentől az Emma meg én

Egy vak fiatal nőről szól, aki megkapja Emma nevű vakvezető kutyusát, a történet végén pedig a látását is visszanyeri. Szerintem csodálatos történet, akár gyerekeknek is :)

19/L

2019. júl. 18. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim válasza:
74%

Vannak könyvek, amiket jó, ha az ember már fiatalabb korában elolvas.

13-15 éveseknek ajánlanám: Pulcsiban alszom, Amikor ezt olvasod és már nem leszek, Tizenhárom okom volt, Kisherceg, Tanár úr kérem...

15 év felettieknek már szinte minden mehet. Legyek ura, Trónok harca, bármilyen Agatha C. könyv... viszont náluk se nagyon lehetne melléfogni az előzőleg felsorolt könyvekkel.


Én minden évfolyamba betennék egy olyan olvasmányt, ami depresszióról, családon belüli erőszakról, gyászról és hasonlókról szól

2019. júl. 18. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 trollll válasza:
74%
Egy Rejtővel is nehéz mellényúlni. Gyors, egyszerű és szórakoztató. Bár én a helyedben hagynám, hogy azt olvassanak amit akarnak. Nem kinoznám őket semelyik íróval vagy műfejjel sem. Ha nem tetszik neki akkor ez van. Csak megutálja tőle az olvasást, mint anno én is a sok Egri csillagoktól és Pál utcai fiúktól.
2019. júl. 18. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Az a gond, hogy a kötelező olvasmányokat nem a tanárok találják ki, hanem a fentről diktált tanterv...itt-ott lehet válogatni, hogy mondjuk a Rómeó és Júliát vagy a Hamletet olvastassa-e el, de valamelyiket muszáj.

Egyébként nem tudom, miért hagytam ki Orwellt az előbbi kommentemben :) nekünk történelemből lehetett szorgalmiként elolvasni pl az Állatfarmot, mikor Rákosi szalámi taktikájáról tanultunk és tényleg nagyon érdekes olvasmány volt meg az 1984 is. Orwell egyébként irodalomból tananyag is utolsó évben (gimiben), szóval magyaron is elő lehetne venni.

A Szép új világ szintén nagyon jó könyv, utolsó 1-2 évben szerintem sokan élveznék.

2019. júl. 18. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!


Az általatok ajánlott könyveket magam is szeretném elolvasni; jó pár van közülük, ami felkeltette az érdeklődésemet (pl. Pulcsiban alszom, Emma meg én, Tizenhárom okom volt).


A kerettanterv egyébként viszonylag rugalmas a kötelező és/vagy ajánlott olvasmányokat illetően, mert hivatalosan az a cél, hogy a gyerekek megszeressenek olvasni. Ennek ellenére az eredmény az, hogy a gyerekek megutálják a könyveket, ill. az irodalmat...


Ezeket a regényeket néztem ki a tanítványaimnak:


Lakatos István: Dobozváros

Sara Pennypacker: Pax

David Almond: Skellig

Jonathan Stroud: A sikító lépcső esete

Varga Bálint: Váltságdíj nélkül

Guus Kuijer: Mindörökké együtt (Polli 1.)


Ezekről hallottatok-e már?


Andizsuzsi, tudomásom szerint a legújabb helyesírási szabályzat elfogadja a különírt verziót is. (Szerintem azért, mert különben azt is, hogy magyar nyelv és irodalom tanár, egybe kellene írni.)

2019. júl. 19. 00:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!