Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Oroszország és Ukrajna: fák...

Oroszország és Ukrajna: fák törzsének fehérre meszelése - miért?

Figyelt kérdés

Több képen és videón is láttam, hogy ott a mai napig szokás a fák törzsét fehérrel lefesteni.


Én korábban úgy tudtam, hogy katonai-biztonsági oka van, pl. egy védett épület mellett a fehér festék megnehezíti, hogy valakik a fához lapulva elbújjanak. Viszont látok olyat is, hogy parkban is lefestik a fák törzsét fehérrel.


Valaki tudja, hogy ennek mi értelme van?



2019. okt. 26. 22:45
 1/6 Molyember ***** válasza:
100%
2019. okt. 27. 04:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
24%

rohadtul nem ezért és nem csak oroszok meg ukránok csinálják így

egyszerűen fertőtleníti a fát és megelőzi hogy bizonyos betegségeket elkapjon

amúgy az nem festék b+ hanem mész

2019. okt. 27. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Ezt igazából oroszul kéne megkérdezni valami hasonló orosz oldalon. Turkesztán is le van meszelve méter magasságig, de úgy, hogy ha két fa közé bekerül egy pózna, egy karó, egy kresztábla, lefestik azt is... Olyat láttam, hogy bokor le volt festve, mind a 120 vesszője, bemész az erdőbe és az egész erdő le volt méter magasságig festve! Ha volt is magyarázat erre, ma már ők se értik, egyszerűen ez olyan kényszerdivat, minthogy a taxinak sárgának kell lenni... Öregek itt is csinálták régen, hogy a kényes gyümölcsfákat fehérre meszelték, a szőlő meg kékre volt fújva, na de hogy olyan fákat, aminek minek, eszükbe se jutott fehérre festeni viccből. A szovjetek meg lefestenek minden ócska erdei vadfát, gazfát is, amit még a nyúl se rágna össze, elég nehéz ezt faegészségügyi indokkal magyarázni. Olyan totalitárius diktatúra érzetet kelti, hogy lássátok, nálunk még a fák se nőhetnek kedvükre, itt mindenki egyforma, mindenki kezelésbe van véve, mindenki be van számozva, mindenkiről tudunk. Tényleg abszurd és nyomasztó, hogy falutól sok kilométerre nem tudsz találni egy vadon odanőtt vackot se, hogy az ne legyen már lefestve, és ezáltal "hatósági ellenőrzés alá véve". Közép-Ázsia a leginkább beteges ilyen fafestegetési téren. De mondom, sok helyen a villanypózna alja se marad ki...
2019. okt. 27. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Mész. Védi a fa törzsét.
2019. okt. 28. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Lehet, hogy növényvédelem, de tényleg van, hogy a fák mellett a villanyoszlop, a telefonpózna és a beton kerítésoszlop is le van kenve fehérre. Gondolom, nem csak az esztétika miatt.
2019. okt. 30. 22:11
 6/6 anonim ***** válasza:

Szerintem ez csak azért van, mert már a franc se emlékszik a szokás eredetére, csak így szokták, akkor mi is így csináljuk.

Az élelmiszerhiánnyal küzdő Szovjetunióban valamikor igencsak megcsavargatták a tökét annak, aki az élelmiszertermelést nem mozdította elő kellőképpen, pl. nem tett meg mindent a tulajdonában álló gyümölcsfa védelmében. Szabotázst követtél el, Iván, téged az imperialista ügynökök fizettek meg, mehetsz Szibériába.

Gondolom, országosan ki volt adva, hogy le kell meszelni a gyümölcsfák törzsét a kártevők elleni védekezésképpen. (Én óvodás koromban még láttam olyan szovjet diafilmet, amiben a kertészkedést oktató szereplők lemeszelték az almafa törzsét. Mondjuk, jó sok baromság volt benne, kertészt nemigen látott a készítője.)

Na mármost, ha egyszer kiadták rendeletbe a meszelést, akkor a helyi kiskirályoknak muszáj volt betartatni a néppel, hogy ne őket vigyék el hajnalban a fekete Volgával. A nép meg nem lett kellően felvilágosítva, hogy mit és minek kell meszelni, csak meszeltek, mert kinek hiányzik a herecsavargatás. Aztán ez olyan népszokás lett, mint felénk, hogy lenyírjuk a ház előtt a füvet. Ez így szép, így a kulturált, tehát meszelünk.

2019. nov. 2. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!