Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Mi a különbség a szólás és a...

Mi a különbség a szólás és a közhely között?

Figyelt kérdés

2020. aug. 10. 22:29
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Gyakorlatilag csak különbség van köztük, semmi közük egymáshoz.

Szólás: Olyan közkeletű és a stílust szemléletesebbé, hangulatosabbá tevő állandósult szókapcsolat, amelynek jelentése elemeinek külön jelentéséből rendsz. már nem érthető, s amely általában önmagában nem teljes mondat. (pl. "kivágja a rezet", "ráncba szed", "falra borsót hány")

Közhely: Általánosan ismert, minden eredetiség nélküli kifejezés, mondás; gyakori, közönséges, elcsépelt kifejezés; frázis. (pl. "mindenki azt kapja amit megérdemel", "légy önmagad")

2020. aug. 10. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, viszont akkor pl. a hab a tortán miért számít közhelynek? Nem látom be, miért ne lenne szemléletes, hangulatos, mint a szólások. Az, hogy valami elcsépelt, szerintem fiktív.
2020. aug. 10. 23:12
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Úgy mondanám hogy a "hab a tortán" egy már közhellyé vált szólás. Nem exkluzív dolgok ezek, hogy egy bizonyos szókapcsolat csak egy halmazba tartozhat.

Már csak azért is, mert ahogy írod, az adott esetben erősen relatív és szubjektív lehet, mi számít például elcsépeltnek. Illetve gyanítom hogy relatívat szerettél volna írni, mert a fiktív szót nem sikerült értelmeznem ilyen kontextusban :D

2020. aug. 10. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Ha mélyebben érdekel a téma, vagy egy közhely szótár, amiben szépen le van vezetve a különböző közhelyek használatáról egy jó bevezető.
2020. aug. 10. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Tényleg relatívat szerettem volna írni. Viszont akkor ha nem nézzük, mi elcsépelt, azt látom az egyetlen különbségnek, hogy szólások esetén annyira nincs köze a kifejezésnek ahhoz, amit jelent, mint a közhelyek esetében. Ez tényleg így lenne?
2020. aug. 10. 23:37
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Az első hozzászóló jól közelít, de hadd pontosítsam. A szólás definiálásánál amit megfogalmazott, az IDIÓMÁRA is érvényes. Ezért ki kell egészíteni. Az definícióján felül az idióma továbbá sajátos nyelvi kifejezés, szófordulat, bár többféle értelemben is használatos:

[link]


Szólás és szóláshasonlat:

[link]


Tehát a szólás és az idióma fogalmaknak van közös metszete, átfedésben vannak egymással. Mindkettő állandósult, és az adott nyelvre jellemző szókapcsolat, de a szólás egyedüli sajátja valamilyen következtetés, tanulság, míg az idióma setén ez lehetséges, de nem feltétel, inkább adott nyelv (anyanyelv) sajátos gondolkodásmódját hivatott reprezentálni az idióma.


Ennél fogva van, ami egyszerre idióma is, szólás is, van, ami inkább csak szólás (vagy szóláshasonlat), és van, ami inkább csak idióma.


A közhelyet helyesen írta körül az első.


Megint kicsit más a közmondás fogalma:

[link]

2020. aug. 13. 03:10
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!