Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » A vidéki szabadtéri, kerti fa...

A vidéki szabadtéri, kerti fa WC-k ajtajára szellőző- vagy kémlelőnyílás gyanánt miért szokás szívet faragni?

Figyelt kérdés

Viéki lakosként már számos esetben találkoztam hasonló kültéri WC-vel, az országot járva más is találkozhat vele, ha rájön a szükség.


Olykor a tulipán motívummal is találkozhatunk, míg más országokban a hold mutívum terjedt el.


Mit jelképezhet ezesetben a tudvalevőleg a szerelem jelképeként is közismert szív motívum? Adódhat rögtön a feltételezés, miszerint a szív igére utal. Vagy esetleg a formája okán, ami egy ülő helyzetben szétnyíló fenék is lehet: [link]

Megjegyzendő, hogy ezzel az utóbbi formával a tulipán motívum alján is találkozhatunk.



2021. jan. 29. 21:16
 1/9 anonim ***** válasza:
82%
Ne gondold tul. A egyszeru falusi ember ilyet tudott faragni es kesz. Nem jelkepez semmit.
2021. jan. 29. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
mégiscsak egyszerűbb volna mondjuk egy háromszöget, vagy még inkább egy négyszög alakzatot kifaragni, mint egy görbe vonalú szívet.
2021. jan. 29. 21:43
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Ugyanezeket a mintákat (tulipán, szív, stb.) alkalmazták bármelyik ládán, szekrényajtón, tyúkólon, felénk még a vasútállomás tömör deszka ablaktábláján is van szív kivágva... nem gondolom, hogy pont a vécéhez lenne köze.
2021. jan. 30. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
értem, akkor talán az első mesternek, aki díszt faragott, ez lehetett annak idején a jele az ovodában, majd a többi mester már automatikusan követte a példáját, esetleg még azt is el tudom képzelni, hogy éppen ehhez az alakzathoz volt sablonja
2021. jan. 30. 14:07
 5/9 anonim ***** válasza:
75%

A budiajtókat sok esetben nem valami asztalos vállalkozó, hanem egy fához értő rokon készítette, és olyan mintát faragott rá, ami pont népszerű volt azon a vidéken.

Az egy modern kori mém, hogy régen minden budiajtón szív volt. Én szerintem még életemben nem láttam ilyet élőben. Felénk pl. a kör volt az elterjedt, egyes helyeken a két kisebb kör, vagy egyik nagyapámnál fekvő 8-as (azaz, két összeérő kör, két egymás melletti deszka szélére faragva).

Az emberek mikor ráértek, elfarigcsáltak. Nem a tévét nézték esténként (mert nem volt), hanem a budiajtót faragták. Vagy az egyéb használati tárgyakat, amik pont ugyanolyan jól funkcionáltak volna faragott minta nélkül is, de valamivel el kellett ütni az időt.

2021. jan. 31. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
hát igen, ki kellene már vezetni a TV nézést is, úgy mint a paraszolvenciát
2021. febr. 1. 11:30
 7/9 Közveszélyes Kontár ***** válasza:
45%

formaktol fuggetlenul sokan jartak szerelmeskedni ezekbe a szuk kis budikba ha erre gondolsz

es a lyukakat is felhasznaltak foleg telen egyik kint masik bent

2021. febr. 13. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
fire in the hole
2021. febr. 13. 16:30
 9/9 anonim ***** válasza:
A kérdező kérdése teljesen jogos, és igenis van mit túlgondolni. Amerikában például kör és félhold volt, a félhold jelentette, hogy nők számára, a kör, hogy férfiak számára készült. Aztán inkább a félhold terjedt el.
2021. febr. 14. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!