Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Miert alakult ez igy a filmekk...

Miert alakult ez igy a filmekkel es a zenekkel?

Figyelt kérdés
A zenek altalaban 3-5 perc kozottiek, mig a filmek kb. 1,5-2 orasak? Miert nem forditva? Vagy miert van aranyaiban keves hosszu zene (10+ perces), es keves rovidfilm (10- perces)?

2022. okt. 18. 23:06
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

A zenére az a válasz, hogy a kezdeti időkben legelterjedtebb, 7 iches kislemezformátum egy oldalára egy ekkora dal fér el.


A film meg vszeg a színházi tapasztalatból jön, hogy maximum mennyit ül egy seggel a közönség.

2022. okt. 18. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Isti22 ***** válasza:
100%
Ezek különböző műfajok. Zenéből is van hosszú, filmből is van rövid. A koncert ugyanyolyan hosszú, mint egy film, egy dal ugyanolyan rövid, mint egy jelenet :)
2022. okt. 19. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Kiegészítés az elsőhöz a második tükrében: a könnyűzenénél ez úgy alakult ki, hogy a gramofonlemezek maximális lejátszási ideje oldalanként 5-6 perc volt, ami csak rövid könnyűzenei felvételekre volt elég -- ez nagyban befolyásolta a zeneszámok hosszúságát, mert oldalanként 1-2 dalt lehetett rögzíteni rá.


Az elektronika fejlődésével jött meg a lehetőség a mikrobarázdás rögzítésre, aminek a lejátszásához már elektronikus erősítő kellett. A fejlesztést tudatosan azért csinálták, hogy létrejöjjön az LP (long play) formátum is, amin a hosszú, komolyzenei műveket is ki lehet adni, egyben megmaradjon a népszerű 2-4 dalos kislemez formátum is a könnyűzenéhez. De az LP kifejezetten komolyzenei formátumak indult.


Viszont az LP-vel a könnyűzenészek számára is megjelent a lehetőség a hosszabb művek rögzítésére, így aztán a műfaj kitört a háromperces keretekből, és egy csomóan csináltak hosszabb zenéket, illetve koncept-lemezeket is.


Kis színes 1.: Az is mindig tényező volt, hogy egy-egy dalt hová helyeznek el a nagylemezen. Ugyanis a hangminőség (dinamika) nem homogén a mikrobarázdás lemezeken, mert változik a tű sebessége lemezhez viszonyítva, ahogy halad befelé a tű a lemezoldalon. Úgyhogy a lemezanyag összeállításakor nem csak a dramaturgiai szempontok számítottak, hanem műszakiak is.


Kis színes 2.: A mikrobarázdás lemez kifejlesztője magyar emigráns szülők gyermeke, Goldmark Péter Károly volt.


Kis színes 3.: A mikrobarázdás lemezek fizikai korlátai miatt lett szükség az ún. mastering alkalmazására a hangsúdiókban, amivel a kész felvételeket a vinylhez igazították. A CD-korszak kezdetével vált általánossá a maximális hangerőre való törekvés a masteringben, mert ott már nem voltak fizikai korlátok. Ennek eredménye, hogy a mai zenék sokszor fullasztóan túl vannak kompresszálva (különösen az elektronikus műfajok), azaz nincsenek halk dinamikatartományok a felvételeken, hanem minden és mindig a lehető leghangosabb. Ezért szólnak furán vagy "gyengén" a mai fülnek a vinyl-korszak felvételei, és ezért remasterelnek annyi régi felvételt a mai igényeknek megfelelően.

2022. okt. 19. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Egy további adalék a klasszikus zenében: a barokk korban a vonós-, és pengetős hangszerekhez bélhúrt használtak. Ez elegendő volt kitölteni egy szalont. Viszont a bélhúr nagyon hamar elhangolódik, ezért egy-egy tétel hosszánál tekintettel kellett lenni az elhangolódásra, és újrahangolásra is. Az acélhúrokkal már nincs ilyen probléma, ezért a klasszicista kortól kezdve már hosszabbak az egyes művek.
2022. okt. 21. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Kisszínes n+1: "Album", üres lapokkal ellátott könyv, amibe zsebszerűen rögzítettek dolgokat: bélyeg, fotográfia, érmék, és lemezek. Mivel egy lemezen kevés anyag fért el (ld. előttem szólók), ezért a nagyobb légezetű dolgokat több lemezen lehetett csak kiadni....albumban.
2022. okt. 23. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!