Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Honnan ered a takarmány szó?

Honnan ered a takarmány szó?

Figyelt kérdés

A takarmány ugye a háztartási állatok eledele, viszont az ilyen mányos szavaknál - főleg úgy, hogy közben ige a szótő (takar) - azt feltételezem, hogy le is takartak vele valamit, hacsak nem takarították be magát a takarmányt, amikor kitalálták rá a szót. Szóval letakartak valamit vele, vagy csak betakarították, vagy milyen egyéb köze lehet a "takar" szóhoz?


Én azt értem, hogy a takarmány az egy szó, és a saját szótöve, de vannak más mányos-ményes szavak, amiknél van valami jelentősége az az előtt álló szórésznek - ezt a szórészt nevezem szótőnek, mintha a mány-mény csak toldalék lenne.


Ha esetleg tudja valaki, hogy mennyire jogos azt feltételezni, hogy a mány, és a mény az toldalék, vagy többet tud róla, esetleg tudja hol lehet utána járni, nyugodtan ossza meg.



márc. 18. 03:01
A kérdező szavazást indított:
Ma is úgy tekintek a mány, és a mény végződésekre, mintha toldalék lenne, és szívesen visszahoznám a Magyar nyelvbe
Elképzelhető, hogy a mány, és a mény toldalék volt, de már nincs jelentősége
Más szavak után álló mány, mény végződés sem a szó után áll, hanem azzal egyben van
7 szavazat
 1/6 anonim ***** válasza:
92%
A mezőgazdasági termények behordását a földekről betakarításnak hívjuk, innét a takarmány. Szerintem.
márc. 18. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
88%

Betakarítás a termények behordása a földekröl, amit betakarítottak, az a takarmány. (Ahogy ami a földeken termett, az a termény)

Ezek nyelvújítási szavak, az említett végzödést fönévképzöként használták.

márc. 18. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Mivel egyfajta teljesítmény jelöl és ez egy ráutaló magatartás ezért sok jelentése mellet élet bármely tevékenység meghatározója lehet.

Termékenység,találékonyság,eredmény és így tovább....

márc. 18. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
90%

20 mány, és 26 mény képzős főnevet találtam a keresésemmel.

Köztük: okmány, ormány, csatolmány, festmény, bővítmény, teremtmény.

márc. 18. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
56%

Igen, ahogy a 2-es írja ezek nyelvújításkori szavak, nem csak -mány, -mény formában léteznek, hanem például -vány, -vény (állvány, kérvény); -ány, -ény (talány, kötény).


És igen, szerintem nem lenne rossz egy új nyelvújító mozgalomnak. Rengeteg idegen szó települt rá azóta a magyar nyelvre.

ápr. 1. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

5-ös: a gond csak az, hogy az "új nyelvújító mozgalom" szavainak nagy része ugynaúgy kiveszne, mint az eredeti esetében történt, mert a nyelvet nem lehet "felülről" alakítani. A meglévő, beépült idegen szavak jó része megmaradna, mert egyrészt már megszokták a használatukat, másrészt a nyelvújított szavak rendszerint bonyolult, erőltett szörnyedvények - ezért is halt ki a nyelvújítási szavak kötül rengeteg, a nyelvek - föleg a magyar - nem szereti a hosszú, komplikált kifejezéseket.

Emellett az "idegen" szavak jó része nemzetközileg is elfogadott, máshol is megértik, többek közt ezért is bukott meg a franicák "nyelvvédő" mozgalma is. Ök sem akartak beengedni idegen szavakat, de időközben rákényszerültek, ha nem akartak teljesen elszigetelődni a mai valóságtól.

ápr. 1. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!