Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Mi a majus kosar illetve a...

Mi a majus kosar illetve a majus fa lenyege?

Figyelt kérdés

Lehet h hulyen hangzik de en errol sose hallottam. Erdelyi vagyok es varosban nottem fel. Tudtommal nalunk nem szokas, legalabbis en meg nem hallottam rola.

Mikor,kinek,mit es miert kell adni Mibol indult ki a szokas? Van vmi szimbolikus jelentese?


2009. ápr. 23. 12:38
 1/3 anonim ***** válasza:
92%

A májusfát a fiú állítja a kiszemelt leánynak, május első napjának hajnalán, a lányos ház udvarára. Május utolsó éjjelén szedik le. A hagyomány úgy tartja, hogy akinek a fája zöld marad, vagyis nem szárad el, azoknak a szerelmük örök lesz. A fára szoktak színes szallagokat, üvegeket is aggatni.

legalábbis mifelénk, Győr környékén így van.

2009. ápr. 23. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Én tavaly hallottam életemben először a májusfáról, és három éve a kosárról. Mondjuk én Budapesti vagyok, de szép szokásnak tűnik. :)
2009. ápr. 30. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 bebycica válasza:
100%

A májusfa immáron õsi hagyománynak számít. Egy feledõben lévõ hagyománynak. Kislány korunkban arról álmodtunk, másnap, ha felébredünk, egy gyönyörûen feldíszített májusfa látványára ébredünk. A kertkapura vagy elõtte a földbe szúrva várt minket a jel, a szerelem jele. Csak nehogy a miénk helyett szomszéd lány kapuján pillantsuk meg a színes faágakat. Pedig ez is elõfordult.


Ha egy hajadon leánynak májusfát állítottak, kapósnak titulálták. A fiatal legények sokszor

bandákba verõdve, titokban, az éj leple alatt díszítették fel a májusfát a kiszemelt lánynak.

Korábban egy ruhát akasztottak rá és ha másnap a lány abban jelent meg, azt jelentette:

elfogadja az udvarlást, vevõ a további „huncutságokra”.


Egyes helyeken nem ruhát, hanem színes szalagokat tûztek a fára. Minél több ilyen

díszítmény állt egy-egy leány udvarában, annál népszerûbb volt a férfiak körében. Az

erõszakosabb fajta udvarlók kidöntötték vagy valamilyen úton-módon megsemmisítették a

már álló májusfákat hogy csak az övék lehessen az egyetlen, amit a kiszemelt leányzó

elfogad. Hát igen, farkastörvények uralkodtak már akkor is. Gyõzzön a jobbik. Ezt a módszert viszont arra is használták alkalomadtán, hogy a szülõk nyilvánosságra hozzák,

a háznál lévõ eladó leány foglalt, kezét már elnyerte valaki.


Májusfa-állításról a XV. századtól tesznek említést. A legenda szerint amikor Fülöp Kis-

Ázsiában hirdette az evangéliumot, a pogányok zöld ágat tûztek arra a házra, ahol az apostol

megszállt, hogy másnap megöljék. Éjszaka azonban Isten angyala minden házra rátûzött egy

ágat, így az ellenség hoppon maradt. A zöld ágnak termékenységvarázsló és gonoszûzõ hatása van, a megújulást jelképezi.


Mára kissé megváltozott a májusfa szerepe. Helyesebben: mára már szinte el is tûnik. Fõként

vidéken szokás, ahol a hagyományok életben tartása fontos szempont. Akinek vidéken májusfát állítanak, arról az egész falu tudni fog. És éppen ez a szép benne.


Ezért is vágytunk annyira rá….

2011. ápr. 30. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!