Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Miért utálják a horvátok a...

Miért utálják a horvátok a szerbeket és a szlovénokat?

Figyelt kérdés
2009. szept. 19. 19:24
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

A horvátok nem utálják a szlovénokat.

A szlovénok és a horvátok pedig azért viseltetnek többnyire felemás érzelmekkel a szerbek iránt, mert ugyebár durván hatvan évig szerb elnyomásban éltek Jugoszláviában.

Gondolj csak bele, hogy mennyire utáltak minket a horvátok, amikor még Horvátország és a Magyar Királyság perszonálunióban volt! Ott van például Jellasics.

A szerbek meg azért nem szívlelik őket, mert "elvették a területeiket" és elűzték onnan a szerbeket, akik meg ott maradtak, azokat szerintük elnyomják. (Nem mintha a szerbek nem lettek volna rosszabbak a jugoszláv időkben.)

2009. szept. 19. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim válasza:
100%

Meg azért ne felejtsük el, hogy 15-17 éve még javában gyilkolták egymást a szerbek meg a horvátok a területekért.

Pl. ezerrel lőtték a szerbek mindenféle ágyuval Zadart a dombról (még lehet látni itt-ott golyónyomot).

És akik mondjuk 15-20 évesek voltak akkor és átélték, még most is fiatal emberek. Szoval érthető, én sem komálnám a szerbeket a horvátok helyében, és viszont.

2009. szept. 20. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Sziasztok! Én szerbiában élek. Hát azért már feledig a dolgokat a horvátok, de mondjuk van olyan hely, ahova inkább ne menjen az ember Beograd rendszámú kocsival. Az előttem írónak igazat adok. A 9o-es években nagyon harcoltak. A szerbek a horvátokat, a horvátok a szerbeke...
2009. szept. 28. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim válasza:
28%
A Titó előtti(1920-1945) ,és a Titó utáni(1980-1992) jugoszláviában nagyon izzott a nacionalizmus és a sovinizmus.Habár mindig is megvolt az ellentét jugoszlávia nemzetei között,a nacionalista szerb politikusok kezdtek alkotmányt módosítgatni,válaszul a horvátok és a szlovénok is beiktatták alapalkotmányukba az elszakadás jogát.Egymásnak ugrasztották a nemzeteket a politikusok.A nacionalisták nélkül sem maradt volna meg a titói jugoszlávia az akkori formában,szerintem föderáció helyett konföderáció lett volna a megfelelő megoldás,vagyis egy olyan ország,amelynek a tagállamai függetlenek,de laza szövetségben alkotnak egy régiót.Nem utolsó sorban a nyugatnak is mélyen benne volt a keze jugoszlávia szétverésében.A negyedik legerősebb hadseregünk volt európában,a hetedik a világon,és az életszínvonal is magas volt.A határontúli magyarok közül pedig nekünk voltak a legnagyobb jogaink,szüleimnek és a nagyszüleimnek pedig jó életük, szép volt.Kár érte:((
2009. okt. 9. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Tisztelt utolsó!


"A határontúli magyarok közül pedig nekünk voltak a legnagyobb jogaink,szüleimnek és a nagyszüleimnek pedig jó életük, szép volt."


És azt is tudod,hogy miért? Tito így akarta eltusolni a Délvidéki vérengzést,és más egyéb kegyetlenkedést,vérfürdőt is!


Szerbia a fasorban sincs szerencsére! (még Magyarországhoz képest se,pedig nálunk olyan politikusok vannak,akik nagyon igyekeznek ezt az országot szétverni (sajnos).

2009. dec. 20. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
48%
Mondd,te nem tanultál történelmet?????
2009. dec. 23. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Nekem írtad?

Ha a kérdezőnek: Nem tanítják az iskolában a Délszláv háborút.

2009. dec. 23. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
51%

Nem is útálnak minket a horvátok.

Szerbiai vagyok egyébként :P

2010. jan. 25. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
75%

"A határontúli magyarok közül pedig nekünk voltak a legnagyobb jogaink,szüleimnek és a nagyszüleimnek pedig jó életük, szép volt."


Igaza van a válaszolónak, az 1991 előtti Jugoszlávia rendesen bánt minden kisebbséggel, így a magyarokkal is. Erre azért nem ártana emlékezni. Én sokat jártam az 1980-as években a Vajdaságban, napi rendszerességgel néztem a jugoszláv TV-k műsorát, hallgattam a szabadkai és az újvidéki magyar rádióadásokat. Jártam az akkori Csehszlovákiában és Romániában is. Össze sem lehetett hasonlítani az ottani magyarság helyzetét a jugoszláviai viszonyokkal.


Az albánoknak is megadtak mindent Koszovóban, önálló egyetemig bezárólag. Mégsem volt jó nekik. Nem csak a szerbek hibásak mindenben. Ugyanakkor Jugoszlávia szétverése egyértelműen a Milosevics által tudatosan felszított nagyszerb nacionalizmus bűne. Ebbe az általa megálmodott nagyszerb államba pedig erőszakkal be akarták venni Horvátország jelentős területeit is. Nem csak a szerb többségű részeket. A szerbek kezdték 1991-ben az etnikai tisztogatásokat, a horvát civil lakosság elűzését, legyilkolását, Vukovár, Eszék, Dubrovnik szétlövetését. Ezek után nincs mit csodálkozni a horvátok mai szerbgyűlöletén.


Persze a dolog sohasem egyszerű. A szerbekben meg élénken élt a második világháború emléke, amikor a horvát usztasa hatóságok értelmetlenül és ok nélkül több százezer szerbet gyilkoltak le, üldöztek el a szülőföldjükről. Milosevicsnek az 1980-as évek végén nem volt nehéz felébreszteni a horvátországi szerbekben a veszélyeztetettség érzetét a függetlenedő horvát állammal szemben.


Ha nem tör ki 1991-ben ez az értelmetlen háború, Jugoszlávia a legjobb feltételekkel csatlakozhatott volna Európához. Az ottani magyarok is jobban jártak volna.

2010. febr. 8. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

"Tito így akarta eltusolni a Délvidéki vérengzést,és más egyéb kegyetlenkedést,vérfürdőt is!"


Igaz, de ez nem csak a magyarok ellen elkövetett vérengzésekre volt érvényes. Jugoszláviában 1941-1945 között lényegében mindenki gyilkolt mindenkit. 1945 után egyszerűen nem lehetett ezekről a dolgokról beszélni, mindent a szőnyeg alá söpörtek. 1989 körül aztán mindent ott folytattak, ahol 1945-ben abbahagyták. A régi sebek sohasem hegedtek be.


Mellesleg jobban járt volna mindenki, ha ez az egész partizános, Titós történet nem let volna. 1945-ben már nem kellett volna újra összeállnia Jugoszláviának. Egy független szerb, horvát, szlovén és macedón állam felállítása (Koszovó meg mehetett volna Albániához) sokkal jobb lett volna mindenkinek.

2010. febr. 8. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!