Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » A birka és a bárány abszolút...

A birka és a bárány abszolút szinonimák, vagy van valami különbség közöttük? (Pl. életkorbeli, nembeli. )

Figyelt kérdés
birka, bárány

2013. máj. 14. 15:49
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

A koruk a különbség, kb. l év.

Biztosan hallottad már a kifejezést: mint a ma született bárány, no ő a fiatal.

2013. máj. 14. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%

Ez innen van a GYK-ról:

Nah jó mostmár én válaszolok XD

Egy Juhász fiától olvashatjátok hogy a bárány az nem más mint a


kicsi birka, a tokjó az éves de még nem fedeztetett jerke

a jerke a nőstény juh, a kos meg a hím juh.


A juhok ivar és kor szerinti megnevezésére gazdag és történetileg, valamint tájilag differenciált szókészlete van a magyar nyelvnek. A hím ivarú: a kos, Erdélyben a berbécs; kifejlett nőivarú: a juh, anyajuh; herélt: az ürü, örü, a későn herélt juh neve cap; kisállat egy éves korig: a bárány (ivar szerint: kosbárány, jerkebárány, ürübárány); egy év feletti növendék: a toklyó, néhol ennek nősténye a szűz vagy diszke.


Vagyis az a válasz a helyes, hogy a bárány növendék, nem ivarérett birka

2013. máj. 14. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. :) Értem is, kivéve, hogy akkor a birka pontosan milyen korú és ivarú?
2013. máj. 14. 16:21
 4/17 anonim ***** válasza:

16:15!

Jólesett végigolvasni a válaszod.

2013. máj. 14. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:

A birka, már felnőtt. De ez a kifejezés nem utal a nemére, ugyanúgy lehet kos, mint most nem ugrik be, talán jerkének mondják a nőnemű felnőtt birkát??? Talán???


Majd egy nálamnál jobban hozzáértő lefixálja, hogy is van ez, de az biztos, hogy a birka kifejezés az csak az állat fajtájára vonatkozik, azon belül, hogy fiú vagy lány, ezzel a kifejezéssel nem lehet meghatározni.

2013. máj. 14. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
És akkor mi a különbség a birka és a juh között?
2013. máj. 14. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm neked is. :) Egyébként a második válaszadó mindent részletesen megírt, azt is, amit te kérdezel. ;) Viszont az ő soraiból se volt egyértelmű számomra, h a birka szót pontosan mire is használják, de ezt meg válaszodból tudtam meg egyértelműen.


Köszönöm mindannyiótoknak. :)

2013. máj. 14. 17:09
 8/17 A kérdező kommentje:

Kedves hatos, kérdésedre én azt szűrte le a válaszokból:


JUH: mindkét ivarú és bármilyen korú állatot jelöl, mégpedig egy bizonyos fajta állatot.


BIRKA: olyan juh, amely nagykorú, ivarérett (mindkét neműre mondják).

2013. máj. 14. 17:12
 9/17 A kérdező kommentje:

...valamint, mivel (idézem) a "jerke a nőstény juh", és "kifejlett nőivarú: a juh, anyajuh",

ezért

VÁLTOZÓ, hogy a juh szót mikor éppen az állatfajra értik, mindegyik neműre, korúra;

mikor meg az (ivarérett) nőstény birkára.

2013. máj. 14. 17:16
 10/17 anonim ***** válasza:

A birka és a juh között pont annyi a különbség, mint a kutya és az eb között.

A magyar nyelvben rengeteg szó van ugyanannak a valaminek a meghatározására, de vannak kivételek: pl. van birkapásztor, de nincs birkász, helyette mondjuk, hogy juhász.


És szerintem van még olyan is, hogy:

"Értelmező Szótár", és akkor még kismillió változatot lehet belőle kiszótárazni!!!!!

2013. máj. 14. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!