Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » A magyar települések többsége...

A magyar települések többsége miért olyan városiatlan a mai napig?

Figyelt kérdés
Még akkora nagyságúak is, amelyeknek nyugaton néha még egyetemük is van. Főleg az Alföldön jellemző ez, széles utca, nulla csatornázás, alacsony népsűrűség. Ez hogy és miért alakult így?
2013. máj. 26. 21:52
 1/8 anonim ***** válasza:
Mert csak Pestre meg a nagyvárosokra jut pénz, vidékre nem.
2013. máj. 26. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Na de pont emiatt nem jut! Az átlagos alföldi falu utcája széles mint az Andrássy út, a telkek óriásiak (mert ott gazdálkodnak), emiatt 1000 ember ellátása adott infrastruktúrával (beton út, járda, áram, közvilágítás, csatorna, stb.) _sokkal_ többe kerül mint a városban.


Más országokban ezt pont fordítva csinálják, a település próbál szorosan a magja köré épülni, nem nagyobb telkeken, mint a városban, emeletes házakkal akár. Gazdálkodni meg a falun kívül, a földeken gazdálkodnak, oda egyébként sem kell az infrastruktúra nagy része.


Szóval engem az érdekelne, hogy nálunk miért, és mikor alakult ilyen pazarlóra a településszerkezet?

2013. máj. 26. 22:40
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Mindenhol van ilyen is, meg olyan is. Az Alföldön is vannak szűkösebb, meg nagyobb faluk. Nagy telkek meg azért vannak, mert nem lehet mindenki panelpatkány, van aki szeret élhető méretű területen élni. Mi értelme lenne a falunak, ha ugyanakkora élettered lenne, mint a városban?
2013. máj. 27. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Még a török megszállás idejéből maradt ránk . A korábbi szeres településszerkezet helyett ekkor jött létre a szalagtelkes szerkezet , mely általában egyutcás , orsós , vagy többutcás szalagtelkes forma . Ezeket jobban lehetett védeni és a gazdálkodást is helyben lehetett megoldani .Ma már egyre inkább az apró- ill. kis-falvas rendszerekre jellemző .
2013. máj. 27. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

4: Igazából az a furcsa, hogy a sakktáblás falvaknál is eléggé jellemző a _falun belüli_ alacsony népsűrűség, pedig ha jól tudom, azok már a török megszállás után, tervezett módon alakultak ki. Nekem még az tűnt fel, hogy ahol volt számottevő német kisebbség, azok a települések jobban hasonlítanak a "nyugati" mintára.


De persze nem csak a falvaknál tapasztalható ez! Drasztikus a különbség például Lenti és Sándorfalva között. Mindkettő nagyjából 8 ezres város, de Sándorfalva nagyjából háromszor akkora területen fekszik, holott a teljes területe jóval kisebb.


Nekem úgy tűnik, hogy az ilyen települések egyedül azt a célt tűzték ki maguknak, hogy az ott lakók egy minimális színvonalon életben tudjanak maradni, de ennél nem többet.

2013. máj. 27. 15:12
 6/8 anonim ***** válasza:
A falusi település-szerkezet kialakulása nem köthető nemzetiséghez, vagy vagyoni helyzethez. A sakktábla szerkezet, ahogy írod valóban későbbi és egy időrendiség látható a szórványtanyás-szeres-szalagtelkes-sakktáblás szerkezetek között. Ha megfigyeled, akkor a fejlődés együtt járt a telkek méretének csökkenésével is. Persze ez egy víztiszta elmélet,az életben ennél sokkal bonyolultabb volt a településszerkezetek kialakulása. A sakktáblás szerkezet leginkább Csongrád és Békés megyékben fordul elő.
2013. máj. 27. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Az hogy emberek bezsúfolják magukat városokba egymás hegyére hátára semmi mást nem szolgál csak egyre kevésbé természetes, élhető és higiénikus környezetet.

Aki szereti a pörgést annak jó lehet egy ideig, de az biztos hogy egy cseppet sem természetes, sőt káros túl sokat városban tartózkodni.

Amúgy meg sok lovas népre mint pl a magyarokra is jellemző volt hogy a pusztában (pl belső ázsiában) telenként összehúzódtak, nyaranként "kiáradtak", azaz telenként kisebb területen, egymáshoz közelebb voltak és nyáron meg fordítva. De ennek nem sok köze van a falvakhoz mert itt ugye nem volt termesztés...

Egészséges társadalmaknak a gerincét a falvak és a parasztok adták és a nagy népsűrűség nem nagyon volt jellemző.

Most meg lehet nézni hova jutott a Föld a nagy városmániával és avval hogy az életet bekényszerítették mesterséges városi körülmények közé.

Bár nem a nagy népsűrűség a főbűnös persze...

Talán azért is ritkább az Alföldön a népsűrűség mert állattartó emberekről van szó. Képzeld el a nagy szürke marha csordákat, lovakat, mangalicákat, pulikat stb. Ezeket nem lehet pár négyzetméterre bezsúfolni.

Sajnos elég szegény az országnak az a része is, de szerintem nem a falvakkal van a gond, hanem a városi infrastruktúrával.

Már bocs de a panelpatkány nemzedék összehasonlíthatatlan a friss levegőn nevelkedett egészséges emberekkel, akikből ma nem sok van. Nem véletlenül tartunk itt.

2013. jún. 1. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
45%
Az utolsóra annyit fűznék rá, hogy a hétköznapok döntéseiben, és az életvitelben pillanatok alatt fel lehet mérni, hogy ki él városban, távol a természettől, és ki nőt fel, vagy él hosszabb ideje falun. Az ember egy természetes lény, bár erről szeretünk elfelejtkezni. Minél távolabb kerül a természettől, annál kevésbé tud elboldogulni az életben, az emberi kapcsolatokban. Aki a természet közelében él, ismeri annak működését, alaptörvényeit, annak az életben is sokkal emberibbek, ember közelibbek a prioritásai, és a döntései.
2013. jún. 1. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!