Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Mit gondoltok, ezek a tulajdon...

Mit gondoltok, ezek a tulajdonságok az észak-olaszokra/Észak-Olaszországra is jellemzőek?

Figyelt kérdés

Interjú egy Rómában élő magyar nővel: [link]


Néhány idézet belőle:

"Egy város kedvelésében viszont nem elhanyagolható szerepe jut az aktualitásoknak: a szolgáltatásoknak. Ezen belül pedig elsősorban a közlekedésnek (Rómának 2 metró vonala van csak, ami magáért beszél 5 millió lakosnál és rengeteg turistánál), a dolgok általános rossz szervezettségének (önkormányzatok, posta, egészségügyi hálózat), amit csak tetéz az olaszok türelmetlensége, hangossága, a közterületek piszkossága és hogy mindent nehezebb elintézni, mint én anno otthon tapasztaltam. Összefoglalva: nekem 12 évvel ezelőtt Budapesten a mindennapjaim egyszerűbben zajlottak, könnyebben tudtam intézni a dolgaimat, jóval kevesebbet kellett utaznom. A sok és viszontagságos utazásokat megspórolva kényelmesebb volt otthon a mindennapi életem. Akinek gyermeke van, az Róma Budapesthez viszonyított hátrányát többszörösen aláhúzhatja, hiszen az oktatási intézmények színvonala, felszereltsége sok bosszúságot okozhat családjának. Némelyik közoktatási intézmény majd szétesik."


"Az átlag római hangos, sokat gesztikulál, nem túl udvarias."


"Egymásra szerintem, ha a tömegközlekedést veszem alapul, nem igazán figyelnek. Gyakori jelenet, hogy a rettentően zsúfolt buszokon határozottan kell – majd’ felkiáltva – helyet kérni ahhoz, hogy az ajtóban állók onnan arrébb mozduljanak. A kismamáknak, időseknek nagyon nehezen adják át a helyet, nem ritka az a jelenség, mikor egy férfi ugrik le az ülőhelyre egy álló idős nénit majd fellökve."


"Nem túl pozitív sajátosság az ún. „furbizia” jelenség. Hogy mit is értek ez alatt? A ravasz jelentésű „furbo” olasz melléknevet több kérdőív alapján a legpozitívabb tulajdonságnak minősítették az országban, ami – szerény véleményem szerint – általánosítva természetesen, talán a leghívebben tükrözi az olaszok értékrendjét. Így már érthetőnek tűnhet, hogy miért állnak be ügyesen, szinte véletlenszerűen, a sor közepébe a vége helyett, vagy adnak elő elképesztő meséket, csak hogy előnyt élvezhessenek."


"A város árnyoldalait egyértelműen a közszolgáltatásai jelentik, első helyen a rosszul szervezett tömegközlekedési hálózatával: az állandóan késésben lévő buszaival, a 2 ronda, koszos metróvonalával, tönkrement aszfalthálózatával, aminek eredményeképpen számtalan kerületben mély lyukak veszélyeztetik a több százezer motoros mindennapjait. Engem különösen zavar, hogy sok zónában nincs járda, így a gyalogos élete gyakran rémálommá válik, miközben az autók között galoppozik úti célja felé közeledve."


Mit gondoltok, ezek a leírások érvényesek Észak-Olaszországra is/az észak-olasz emberekre is?



2014. jún. 9. 12:20
 1/4 anonim ***** válasza:
73%

Nem. Ezek a leírások egy frusztrált nőre jellemzők. Aki 12 évig tartózkodik ott, ahol utál lenni, aki a saját környezetéről csak rosszat tud mondani, az egyáltalán nem hiteles. Mondom, az egyetlen hiteles dolog, hogy a nő frusztrált.

Egyébként az ilyen típusú tulajdonságok az egész világon helyzetekre és egyes izgága emberekre jellemzők. De mondjuk a "sokat gesztikulál" negatív értelemben - hát mit mondjak.

Igen, vannak problémák is az olasz közállapotokkal. Mint bármely más országban, mondjuk Európa nagy részén. Rólunk nem is beszélve. És - ugyanúgy, ahogy nálunk és másutt - van egy csomó kellemes, jó dolog is ott.

2014. jún. 9. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
76%
Én csak két olaszt ismerek, Imperia megyéből. Ők nem ilyenek.
2014. jún. 9. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Végig olvastam a cikket és meg kell hogy mondjam, egyáltalán nem értek egyet az első hozzászólóval (két olasz ismerőssel pedig nem lehet messzemenő következtetéseket levonni. :-) ).

Az interjú alanya nemcsak azt mondja el, ami a nehézség - és ami teljesen igaz - hanem azt is, hogy Rómában élni jó, mert a városnak különleges adottságai vannak.


A többi viszont egész Olaszországra igaz. Már nincsenek különbségek észak és dél között, hiszen nagyon sokan jöttek annak idején (és persze most is)északra délről a munkalehetőségek, az ipar miatt. Úgy, ahogy a világ minden táján, itt is vannak teljesen normális, és elviselhetetlen emberek.

Én egy kis észak-olasz városkában élek, itt bizony előfordul, hogy az emberek nem öltöznek divatosan...

A mentalitás igenis eltér a magyartól, ami nekünk gesztikulálásnak, hangoskodásnak tűnik, az itt teljesen normális. Ha két olasz találkozik, mind a ketten egyszerre beszélnek (persze nem mindig, de általában), és tökéletesen megértik egymást.


Az állami gépezet - és minden ami ehhez tartozik - a rettenetes bürokrácia miatt nagyon rosszul, lassan és gyakran hibásan működik. Magyarul, igen, az ügyintézés sokkal nehezebb. Az állami alkalmazottak a különböző jogok miatt rossz munka esetén sem robbanthatóak ki az állásaikból és a munkahelyek bármilyen hihetetlen is - gyakran öröklődnek.


A tömegközlekedés még ezen az igen kicsi helyen is rosszul szervezett. (Tudni kell, hogy Olaszországban nagyon sok öreg él, akik csak tömegközlekedési eszközzel tud(ná)nak eljutni ügyet intézni, orvoshoz stb.


Az állami oktatás színvonala - a tanárok felkészületlensége és az iskolai, óvodai állapotok, a liberális nevelési elveknek, valamint a bevándorló gyerekek szinte áthidalhatatlan nyelvi, kulturális és szociális nehézségei miatt - valóban minősíthetetlen.


A korrupció nagyon nagy,a munkanélküliség az egekben.

És amiről a hölgy nem is beszélt, hogy hiába van egészségügyi biztosításod, minden szakorvosi vizsgálatnak igen borsos ára van. (Általában előre kell fizetni, aztán kapsz időpontot...)


Kosz van, ez biztos, de ez is mentalitásbeli különbség. Az átlag olasz eldobja a csikket, a sörösüveget, stb. Igaz, kuka valóban csak ritkán található. Volt már, hogy a kutyagumis zacskóval hosszú utcákat "sétáltam" végig, mire meg tudtam szabadulni tőle.


Viszont: Olaszország mesés. ha ledobsz egy követ valami csodát talál el. A házak, a terek, az utcácskák, a kézműipar, a természeti adottságok, a konyha, a művészet.

De valóban, most csak az jöjjön ide, akinek biztos jól jövedelmező állása van itt (esetleg sokat nyert a lottón), jól beszéli a nyelvet, és nagyon rugalmas.


Máskülönben: nyaralni.

2014. jún. 10. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Itt egy másik cikk (ugyancsak nő - észak):


[link]


2. válaszoló voltam

2014. jún. 10. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!