Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Tényleg igaz, hogy a debreceni...

Tényleg igaz, hogy a debrecenieknek van tájszólásuk?

Figyelt kérdés
Én debreceni vagyok, de nekem meggyőződésem, hogy ugyanúgy beszélek mint pl a pestiek. De sokan mondják, hogy van tájszólásunk. Ez tényleg igaz?? Ha igen, akkor miben más, ahogy mi beszélünk?
2010. jan. 25. 19:40
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
90%
hát én csak néhány debrecenit ismerek, de ők néha elg viccesen ejtik ki pl az autó vagy a dugóhúzó szavakat -ótó, dugaúhúzaú- :DDD
2010. jan. 25. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
83%

Az, hogy Debrecenben nagyon í-znek, az nem jelenti azt, hogy neked is í-zned kell, csak mert debreceni vagy.

És a pestieknek is tájszólásuk van, csak az a pesti tájszólás.

2010. jan. 25. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim válasza:
90%
Téyleg igaz... mondjuk más helyeken is beszélnek tájszólással. Kifejezetten debreceni a jösztök, mindenhol máshol az országban jöttök. + arra felé gyakori még a t megnyomása. De nyugi máshol is vannak érdekességek :)
2010. jan. 25. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Igen, azt tudom, hogy vannak még keményebb tájszólások is. :) Köszi a válaszokat, tényleg érdekes!! :))

Mondjuk igaz, Pesten pl tipikus a "közért", amit itt egyáltalán nem is használunk.

2010. jan. 25. 20:12
 5/17 anonim ***** válasza:
69%
A közért nem tájszólás.Tájszólás az amikor az irodalmi szót más betükkel vagy hangsúlyjal ejtik. Szögedébe pld.
2010. jan. 25. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
61%
Azért, ha debreceni vagy, észre kellett venned, hogy van aki elég durván aú-zik ó helyett, és van aki pont úgy beszél, mint pl. egy pesti. A tv-n felnőtt korosztály már sokkal szebben beszél, mert gyakrabban hallja a szép kiejtést.
2010. jan. 25. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
41%
Van, de inkább ne említsd nekik, mert ritka egy sértődékeny, ki vagyok mi vagyok banda...legalábbis, akiket én ismerek:P
2010. jan. 25. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim válasza:
100%

Sok-sok tájszólás van kis hazánkban.

Ez nem rossz. Ennek örülni kell, és megőrizni.


De hogy megvédjem a "tájszólókat", Pesten rettentően idegesít az AZ határozatlan névelő Z betűjének elhagyása.

Nem tájszólás, bár vehetnénk annak is.

Példa: Elvittem a opelt.


Gé.

2010. jan. 25. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
100%
Ismertem egy debreceni orosz-történelem tanárt, aki nagyon ízesen beszélte /jól észrevehető tájszólással/ a debreceniek nyelvét.
2010. jan. 25. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
A "szakos" szó kimaradt, bocs!
2010. jan. 25. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!