Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Ha májusfát szeretnék, majd...

Ha májusfát szeretnék, majd állítani, akkor muszáj egy nagyon magas fát kivágnom miatta?

Figyelt kérdés
Nem elég egy kisebb, mondjuk 2 méter magas fa? És egyébként, milyen fának kell(ene) lennie? A díszítés pedig csak szalagok, vagy esetleg kell más is? Tudom, hogy még odébb van május 1. de azért megkérdezem, mert kíváncsi vagyok.
2010. ápr. 3. 15:58
 1/5 anonim ***** válasza:

A magyar nyelvterület nagy részén május l-jére virradó éjszaka állították, illetve állítják a májusfát. Másik jeles alkalma pünkösd. A május elsején állított fákat pedig sokfelé éppen pünkösdkor bontják le. A májusfa, a zöld ág a természet megújhodásának a szimbóluma, és legtöbb esetben az udvarlási szándék bizonyítéka, szerelmi ajándék is.


A magyar nyelvterületen a májusfa-állításnak két jellegzetes formája ismert: az egyik a lányos házakhoz vitt májusfa, a másik a középületek, kocsmák előtt felállított májusfa.


A májusfák beszerzése mindkét esetben a mindenkori legények, legénybandák feladata. A májusfának alapvetően két változata van: kivágott, sudár, esetenként kérgétől megtisztított fa, melynek csak a tetején hagyták meg a lombját, vagy virágzó, zöldellő gallyak, ágak. A magyar nyelvterületen a májusfák tájanként változó típusba sorolhatók, így Nyugat-Magyarországon a letisztított kérgű fa, tetején lombbal, vagy magas póznára erősített zöld ág, az Alföldön többnyire kisebb, egészében felhasznált fa a jellemző. Északkelet-Magyarországon is ehhez az utóbbihoz hasonló módon készítik a májfát, de újabban terjed a virágcsokor, illetve a virágkosár ajándékozása. A csehszlovákiai magyar adatok magas fákra, az erdélyiek azonban inkább zöld ágakra utalnak.


A fákkal kapcsolatosan kétféle követelmény lehetett: sudár, magas legyen vagy fiatal, zsenge. Az ágak pedig zöldek vagy virágosak. A helyi lehetőségeknek megfelelően változik a fa fajtája, mely lehetett nyárfa, nyírfa, fenyőfa, fűzfa, virágzó cseresznyeág, meggyág, orgona stb.

2010. ápr. 3. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
8%

nem muszály egy egész fa hozzá, elég egy nagyobb gallyas ág is akár...én biztosan nem örülnék neki, ha valaki egy teljes fát elpusztítana a kedvemért...


21/L

2010. ápr. 3. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszaitokat:)
2010. ápr. 3. 16:53
 4/5 anonim ***** válasza:
70%

Szívesen lennék a hölgy helyében, akinek májusfát állítasz :)

Szép szokás, remélem, értékeli.

2010. ápr. 3. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Én is remélem, hogy jól fog majd elsülni. Nagyon szeretem:)
2010. ápr. 4. 15:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!