Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Jó lenne ez magyar himnusznak?

Jó lenne ez magyar himnusznak?

Figyelt kérdés

Most, az olimpia közeledtével ismét előjöttek azok a hangok, akik a Kölcsey-féle himnuszt le szeretnék cserélni valamilyen vidámabbra, modernebbre.


Én ugyan az eddigi himnusz pártján állok, de eljátszottam a gondolattal, mi lenne az ideális, ha egy új himnuszt vezetnének be.


A világ rengeteget változott, mióta Kölcsey megírta a Himnuszt. Én arra gondoltam, hogy a szöveg és a zene utalna arra, hogy Magyarországon egyszerre volt és van jelen a német és a szláv kultúra is. Bár mindkét nép uralma alatt voltunk (Habsburgok, szovjetek), rengeteget köszönhetünk nekik, főleg a németeknek.


Én arra gondoltam, hogy a zene úgy kezdődne, mint a mai német himnusz, és a vége pedig hasonló lenne, mint valamelyik szláv nép himnusza (akár az orosz/szovjet, akár a lengyel/jugoszláv, akár a horvát stb.) Valahogy hasonlóan kezdeném, mint a Ferenc József indulót ( [link] ahol az elején pár ütem felhangzik a német himnuszból (szintén Haydn műve).


Mi a véleményetek?



2016. aug. 4. 10:17
 1/5 anonim ***** válasza:
48%

A Németeknek nem köszönhetünk nagyon semmit , Mondhatjuk azt hogy a gazdasági fejlődést a dualizmus alatt ők idézték elő de nem így van ! Ez egy szerves folyamat része volt nélkülük is ugyanúgy elindult volna a gazdasági fejlődés sőőőt . Ha A Rákóczi Szabadság harcot annó nem verik le akkor már a XIII.században Anglia Franciaország szintjén lettünk volna gazdaságilag ugyanis a kötöttségek nélküli kapitalista fejlődéshez szükséges döntések születtek az 1707-es Ónodi országgyűlésen , pld a közteherviselés . Ez később csak 1848-ban az április törvényekben valósult meg megint csak hála a Habsburgoknak . A Rákóczi szabadságharc alatt pedig elindult egy olyan folyamatis ami a jobbágyság bomlásához vezethetett volna ( hajdúszabadságok ) de a szabadságharc leverése után ez is csak 1848-ban valósul meg .


Persze az tény hogy sok német élt Magyarországon akik hozzá tettek a magyar kultúrához gazdasághoz de a Habsburg uralomnak semmit és a német lakosoknak se olyan sokat köszönhetünk hogy ezért bele kellene őket venni a himnuszunkba . Mindezek mellett levertek két szabadságharcunkat , és belevezettek minket az első VH-ába ( igaz ez nem csak rajtuk múlott hanem Tiszán is )


Ha a Felvidéki részek még Magyarországhoz tartoznának azt mondanám oké legyenek benne a Himnuszba a szlovákok mert van belőlük vagy 4 millió de nem így van ők már nem a mi szlovákjaink ezért semmi közük a himnuszunkhoz.


Egyébként nekem se tetszik a himnusz a szózat valóban szebb de hát ez van ezt kell szeretni !

2016. aug. 4. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
86%
Én nem kérek se a német se az orosz himnuszból. Büszke vagyok a Himnuszra, egyébkénis most az olimpiára felvették újra az eredeti tempóban és belerakták a harangszót is.
2016. aug. 4. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

"Bár mindkét nép uralma alatt voltunk (Habsburgok, szovjetek), rengeteget köszönhetünk nekik, főleg a németeknek."


Szerintem nem egy nemzeti himnusz az, ahol más népeknek köszönetet szokás mondani. Erre a célra vannak más platformok.

A himnusz az, ahol kizárólag a saját nemzeteddel foglalkozol.

2016. aug. 4. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
14%

Annyira ez sem tetszik. Amúgy a legtöbb félreértést az okozza a Himnusszal kapcsolatban hogy náluunk nem national anthem van hanem national hymn(hymn mint vallásos dal), ami nálunk eléggé gyászdal jellegű. Tehát fogalmi jellegű félreértés a vita tárgya, a Himnusz(vallásos, "hymn") megtartásával nem is lenne gond de mi ezt a "hymn"-ot használjuk "anthem"-ként is.

Anthemnek pedig egy nemzeti mottó jellegű lelkesítő egyedi magyaros indulónak kéne lennie.

2016. aug. 4. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

A harangokat beletenni lehet jó ötletnek tűnik, de ha "jelentősebb" helyen lenne ez, nagy balhé lenne belőle. A harangzúgást nem a nándorfehérvári diadal emlékére rendelték el, máshol ez részletesebben ki van fejtve. A mai himnusz ráadásul sok helyütt közel 200 éves tévhiteket tartalmaz, versnek gyönyörű, de nem ezt kellene énekelni.


A #4-esnek igaza van, tényleg lehetne az a megoldás, hogy ezt a Szózat helyére "száműznék", helyette pedig egy modern induló kerülne.

2016. aug. 5. 19:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!