Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Miért van az, hogy a újszülött...

Miért van az, hogy a újszülötteknek fedőnevet használnak? (Babona)

Figyelt kérdés
Az egyik vizsga feladatom között találtam ezt a kérdést. Sokat keresgettem már utána de nem találok semmit róla. Kérlek segitsetek!

2019. jún. 27. 17:33
 1/4 Metionin ***** válasza:
100%
Mert a kimondott szó hatalom. A szó ereje sok nép hiedelemvilágában megvan, miszerint ha valaminek ismered a nevét, hatalmad van fölötte. Ha valaki ismeri a (születendő) gyereked nevét, árthat neki. Ezért nem adtak az újszülöttnek nevet vagy nem emlegették vagy volt fedőneve, hogy megtévesszék az ártó szellemeket és a boszorkányokat. Pl. Finnországban a mai napig nem illik megkérdezni hogy mi lesz a gyerek neve ha még nem született meg és a magzatnak is sokszor adnak ilyen "fedőnevet". Apám finn, nekem is volt.
2019. jún. 27. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 2*Sü ***** válasza:
100%

Amennyit én tudok…


Egyrészt a keresztnevet a gyermek a keresztelés során kapja meg. Előtte nem hívhatod Ödönkének, mert még nem az a (kereszt)neve. Amíg a gyereket nem teszik a keresztvíz alá, addig nincs keresztneve.


A katolikus vallás szerint ugye a mennyországba csak az kerülhet, aki meg lett keresztelve. Ha egy csecsemő a keresztelés előtt hal meg, akkor hiába nem követett el bűnt, az eredendő bűnt nem „mosta le” a keresztvíz, így nem kerülhet a mennyországba.


Olyan szokás is volt ebből fakadóan, hogy amíg a csecsemő nem lett megkeresztelve, addig távol kellett tartani a rossz szellemeket. A babonás gondolkodásban ha „édes kis babámnak” hívod a csecsemőt, akkor kinyilvánítod, hogy neked fontos a gyerek, hogy szereted, ezért a rossz szellemek érdeklődését is felkelted. Pont ezért mindenféle csúf nevekkel – kis vakarcs stb… – illették a gyereket, hogy a rossz szellemeket ne vonzza oda. Sőt volt, ahol szokás volt meg is köpködni a gyereket.


Meg ezt a babonát talán erősítette is egy tudatalatti bölcsesség, egyfajta érzelmi önvédelem. Ha a gyereket nem nevezed nevén, és – ami azért előfordult – a gyerek nem élte túl a születést, vagy az azt követő pár napot, akkor talán az érzelmi kötődés sem volt olyan erős, így kevésbé lett traumatizálva az anya és az apa.

2019. jún. 27. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Így keletkeztek olyan nevek, mint például Nemél, ami azt jelenti, hogy nem él. Védőnévnek adták, rajta ragadt.
2019. jún. 28. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm ! Sokat segitettetek !
2019. jún. 28. 23:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!