Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért kell mindenkit ugyananny...

Miért kell mindenkit ugyanannyira tisztelni?

Figyelt kérdés
Időről időre mondják nekem barátaim, családom, hogy sok embert lenézek. Ez így is van. Ugyanis rengeteg olyan embert ismerek, aki tudna tenni annak érdekében, hogy jobb helyzetben legyen, de inkább csak panaszkodik. Az ilyen emberekről gondoljam ugyanazt és bánjak ugyanúgy velük, mint aki 10 évig tanult, hogy orvos lehessen, vagy bármi egyebet mert tenni pl. kilépni egy bántalmazó házasságból, önszorgalomból megtanulni egy nyelvet, elköltözni más városba, keresni barátnőt stb.? Most aki lusta tenni magáért és nekem panaszkodik, azelőtt miért hajonljak meg? Persze nekük is megadom az alaptiszteletet (köszönés stb.), de állítólag lerí az arcomról a véleményem, állítólag nem tudom leplezni.

2021. okt. 29. 15:11
 1/4 anonim válasza:
66%
Tisztel a halál mindenkit ugyanannyira. Néha még saját magamat is egy darab sz.rnak nézem, pedig kukáztam minden szórakozást az életemből, hogy fejlődjek és tanuljak. Emellett tiszteljem a részegen üvöltöző büfészakosokat, vagy a Sorosozó nagyikat, hogy két olyat mondjak amivel gyakran össze lehet futni? Nem köszi :D
2021. okt. 29. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
91%

Nem kell minden emberről ugyanezt gondolni, és nem kell meghajolni mindenki előtt. Deazonban.


Mielőtt pálcát törsz valaki felett, jobb, ha meggyőződsz róla, hogy tényleg igazad van-e. Az emberek hajlamosak rá, hogy egy ember életkörülményeit teljesen figyelmen kívül hagyják, az éppen vizsgált egy dolog kivételével.

Ilyenkor jön elő, hogy de miért nem lép ki valaki a bántalmazó kapcsolatból, és nem jön elő, hogy van három gyereke, valamint mondjuk anyja-apja meghalt. Pontosan hogyan lépjen ki a bántalmazó kapcsolatból? Hová menjen, ha nincs saját lakása / vagyona? Ha téged megkérdezne, hogy pontosan mit kell tennie, lépésről lépésre, te meg tudnád mondani? Mert ha nem, akkor nehezen védhető, hogy tőle meg elvárod ugyanezt.

Hasonló ez az "orvosnak tanult" dolog. Oké, valaki el tudott menni egyetemre, a másik nem. De esetleg lehet, hogy az egyik szülei is diplomával rendelkező jó módú emberek, a másiknak meg munkanélküli apja-anyja. Ha megkérdezné tőled, hogy most ha elmegy egyetemre, miből finanszírozza az egészet, mit mondanál neki? Diákhitel, adósodj esetleg el még jobban, a füledig? Tudnál mondani neki bármi értelmeset?


Ezzel nem azt mondom, hogy mindenkit feltétel nélkül tisztelned kell, és nyilván vannak olyanok, akiket nem érdemes sajnálni. Na de hogy a környezetedben "rengeteg" ilyen legyen? Én azt gondolom, hogy nagyon vékony jégen jársz. Az, hogy te úgy érzed, hogy egy adott ember megérdemli, hogy lenézd, nem jelenti azt, hogy mások is így gondolják, azt pedig különösen nem, hogy neked van igazad, és nem nekik. Az, hogy erre külön felhívák a figyelmedet, nem azt sejteti, hogy egyetértenek veled.

Ehhez vedd hozzá, hogy azok az emberek, akik másokat lenéznek, többnyire nem a "racionálisan gondolkozó felsőbbrendű intelligencia", hanem a "beképzelt s.ggfej" kategóriába szoktak kerülni mindenki szemében.

2021. okt. 29. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Én is meg tudtam csinálni. Spórolni és szorgalmasnak (szorgalmasan tanulni és dolgozni) kell tudni megtanulni. Én bejutottam államira, nem vagyok születetten tehetséges, de beletettem a munkát a tanulásba, otthon csináltam a házimunkát és közben tanultam. Ösztöndíjat kaptam az egyetemen: tanulmányit, mert tanultam és szociálist a családom miatt. Most egyetem mellett dolgozom, 18 éves korom óta külön lakom, időnként kaptam otthonról kaját, ez igen nagy segítség volt. Ha nem volt másra pénzem, akkor krumplin éltem. Nem vettem energiaitalt, nem jártam moziba (max. nagyon ritkán, 2x egy évben mondjuk), nem dohányzom, nem járok étterembe (max. féláron vagy menüt ritkán, kilesem, hol olcsó), minden élelmiszernek tudom az átlagárát, nem mindegy, melyik boltban mit veszel meg, én fejben összehasonlítom, az a baj a legtöbb emberrel, hogy nem tudja beosztani a pénzt. Én csak a tanulásra költöttem szinte azonkívül, hogy ne haljak éhen, és legyen egy szoba, ahol lakhatok (koliszoba vagy albiszoba, amire éppen lehetőségem volt). Még azt se mondhatnám, hogy nem volt egy traumatizált gyerekkorom. Mióta dolgozom, azóta hatalmas élmény, hogy már időnként tudok költeni magamra is.


Ettől függetlenül van igazság a kommented utolsó bekezdésében sajnos.

2021. okt. 29. 17:11
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Az alapprobléma a szó jelentésével van. Mit teszel, ha "tisztelsz" valakit, és ehelyett mit, ha "nem tisztelsz"? Minden e különbségen múlik.


Mindenkit tisztelünk. Ez azt jelenti, hogy embernek nézzük, ha az árok szélén fetreng, akkor is. Ez azt jelenti, nem köpjük le, nem teszünk megjegyzést. Ugyanazért a tettért ugyanúgy ítéljük meg akkor is, ha tegnap feltalálta az emberiség legnagyobb találmányát, meg akkor is, ha tegnap megvert valakit. Mert az adott tettet minősítjük, soha nem az embert.


Ugyanakkor, sokféle ok miatt vannak rendszeresen rosszat művelő emberek. Őket ha lehet, megakadályozzuk a rossz elkövetésében. Adott esetben segítjük a rendőrt az akadályozásban. A "tisztelet" különbözősége abban nyilvánul meg, hogy ezek az emberek rendszeresen rosszat tesznek, mi rendszeresen azt (a tettet) minősítjük, amit ők persze nem fognak tiszteletnek érezni szemben a jót cselekvő emberrel, akinél szintén a tettet ismerjük el, ami neki feltehetően jól fog esni.


A lényeg tehát, hogy mindenkit egyformán tisztelünk mint embert, a lényt, ám egyiket cselekedetéért nemcsak elismerjük, hanem ezzel esetleg kivívja, hogy hallgassunk is rá, míg mások zömmel rosszat cselekedvén, arra a konkrét cselekedetre nézve akár gátoljuk, és inkább mi adunk tanácsot, mint fordítva.


És engedd meg, hogy a magadról írottak alapján kifejezzem tiszteletemet feléd, mégpedig azért, mert ilyen helyzetben ezt kevesen képesek végigvinni, és a nehéz körülmények között elért gyengébb eredmény is nagyobb tiszteletet érdemel, mint a támogatott, segített eredmény. A különbség ugyanis az erőfeszítésben mutatkozik meg.

És ha ezen az úton jársz, két dolgot tudok garantálni az idő múlásával. Egyfelől megérted mindezeket, másfelől lesz számos hatalmas élményed, ami az időnkénti költésnél sokkal nagyobb, és a megélhetés is könnyebbedni fog. Ennyi motivációval az ember minőségi munkát akar végezni, és azt minden területen díjazzák (persze öntudatosnak is érdemes lenni, sajnos ebben a korban az elismerést időnként ki kell követelni, túl sok az irigy ember).

2021. okt. 29. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!