Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » A “transzvesztita” kifejezés...

A “transzvesztita” kifejezés valóban offenzív vagy pejoratív lenne?

Figyelt kérdés

A kérdés nem szexuális témájú, ezért tettem ebbe a kategóriába.

Azokra a férfiakra gondolok, akik valóban férfinak vallják magukat és a születési nemük is az, de a megjelenésük, az öltözködésük mégis szánt szándékkal feminin. Pl. hosszú hajuk van, látványosan sminkelnek, szoknyába és nőies ruhákba bújnak.

Én nagyon szeretem az ilyen férfiakat egyébként, viszont más kifejezés mégsem jön a számra.

Ez tényleg sértő kifejezés lenne egyébként manapság?

Érdekes tendencia, hogy ma már semmit nem nevezhetsz a nevén. Pl. nem mondhatod egy ázsiai embernek, hogy mennyire gyönyörű a szeme formája, vagy egy afrikai nőnek mennyire szép egzotikus vonásai vannak, mert egyből kisarkítják, hogy az etnikumának egy tulajdonságát nevezted meg, ami “illetlen dolog”.

Nem mondhatod egy kislányra/kisfiúra azt, hogy mennyire ügyes/okos kislány/kisfiú, mert “mi van, ha ellenkező neműnek vagy nem-binárisnak vallja magát?”



2022. júl. 7. 20:12
 1/9 A kérdező kommentje:
Olyasmi férfiakra gondolok, mint Jeffree Star vagy Pete Burns.
2022. júl. 7. 20:15
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Mostanában úgy hívják, hogy crossdresser, azaz 'keresztöltöző'.


"Nem mondhatod egy kislányra/kisfiúra azt, hogy mennyire ügyes/okos kislány/kisfiú, mert “mi van, ha ellenkező neműnek vagy nem-binárisnak vallja magát?”" Ezt csak te gondolod túl.

2022. júl. 7. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Leginkább akkor sértő, ha valaki a "transznemű" szinonimájaként használja. Teljesen mást jelent a két fogalom, gyakorlatilag közük sincs egymáshoz.


"Azokra a férfiakra gondolok, akik valóban férfinak vallják magukat és a születési nemük is az, de a megjelenésük, az öltözködésük mégis szánt szándékkal feminin. Pl. hosszú hajuk van, látványosan sminkelnek, szoknyába és nőies ruhákba bújnak."


Az első leírta, hogy erre a crossdresser szót használják, illetve hasonló szó még a gender-nonconforming is, bár az tágabb fogalom és nemcsak a külső megjelenésre, hanem pl. a viselkedésre, nemi szerepekre stb. is vonatkozik. Bevett magyarításokat én nem ismerek ezekre, így szoktam látni őket magyar szövegben is.


"Nem mondhatod egy kislányra/kisfiúra azt, hogy mennyire ügyes/okos kislány/kisfiú, mert “mi van, ha ellenkező neműnek vagy nem-binárisnak vallja magát?”"

Ezt tényleg túlgondolod. Tök gyakran előfordul, hogy egy teljesen átlagos kisgyereket valamiért, pl. az arcvonásai, ruhája színe, hajviselete alapján ellenkezőnek néz egy idegen. Én cisznemű lány vagyok és kiskoromban rendszeresen fiúnak néztek, gondolom mert rövid hajam volt. Ilyenkor az anyuka vagy a gyerek általában kijavít, nem szokott összedőlni tőle a világ. Ugyanígy ha egy transz személyt nézel másmilyen neműnek, mint amilyennek ő vallja magát, ő is ki tud javítani téged, legalábbis az lenne a normális, ha nem kellene emiatt senkinek szorongania, hogy mit fogsz szólni, ha kijavít. Mondjuk másfelől az se olyan tragédia, ha pl "ügyes kislány/kisfiú" helyett azt mondod, hogy "ügyes gyerek", és akkor nem is kell azon problémáznod, hogy milyen neme lehet a gyereknek és mi van, ha rossz nemet mondasz rá.

2022. júl. 7. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Nem sértő, ha helyesen használod.


"Érdekes tendencia, hogy ma már semmit nem nevezhetsz a nevén." - amit ez után leírsz, annak nem sok köze van a valósághoz. Te most néhány idióta, szélsőséges megnyilvánulás alapján általánosítasz, mazsolázgatva azokat az eseteket, amelyek megütik az ingerküszöbödet, holott hasonló emberekkel az identitáspolitika mindegyik frontján lehet találkozni.

2022. júl. 7. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
A transzvesztita magában így még nem pejoratív, de amikor már a "transzi" vagy "travi" formában használják, az már inkább. Jó pár éve létezik már a "crossdresser" szó is, ami bár angol, mégis egy fokkal jobb. Persze, az is jó kérdés, hogy transzvesztita vagy crossdresser az, aki nem öltözik be teljesen, hanem csak bizonyos ruhadarabokat vesz fel a másik nem ruhatárából. Max ebben látok különbséget, mert így egy crossdresser pl. lehet kevesebbet viselő egyén is, míg egy transzvesztita teljesen átöltözik.
2022. júl. 8. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
#5, a transzi az nem transznemű?
2022. júl. 8. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
6-os: Is-is. Főképp a transzneműekre használják, de mivel mindkét szó elején ott van, hallottam már a transzvesztitákra is használva...
2022. júl. 8. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Azért offenzív sokszor, mert az átlag magyar rosszul használja, sokszor transzneműkre mondja.
2023. febr. 20. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
A "transzvesztita" szót nem érzem sértőnek magamra nézve, de annak a rövidebb "travi" formáját már igen. Jobban szeretem a "crossdresser" szót, még ha magyartalan is. A "keresztöltöző" nagyon rossz fordítás és nem is fedi teljesen a dolgot.
2023. febr. 20. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!