Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » A nagyobb kultúrákban a nőket...

Balasa Bence kérdése:

A nagyobb kultúrákban a nőket miért kezelték (kezelik) másodrendű emberekként?

Figyelt kérdés

Európai kultúra:

Görög - római kultúra: a görög világban a legtöbb joggal a spártai nők rendelkeztek, a legkevesebbel az Athéni nők, akik csak akkor léphettek ki a házból, ha vizet hoztak a kútból.

A rómaiaknál nem volt nagy divat az érzelmek kimutatása, még a temetéseken sem. Ez átöröklődött a modern korba is.


Ezzel szemben az Ókori Egyiptomban a nőknek sokkal több joguk volt, mint az ókorban bármely más társadalomban.



Iszlám (erről sokat olvastam, és nem, nem a hergelés a célom ezzel)

A férfi köteles eltartani a feleségét, de az nem dolgozhat, csak a ház körüli teendőket láthatja el.



Kína (ezzel szemben Japánban például a szamurájcsaládok leányai ugyanolyan kiképzést kaptak, de az ő feladatuk a ház védelme volt háborúban).



India



Nőktől születünk, nőkben fogantatunk, nőkkel jegyezzük el magunk, nőkkel házasodunk. Nőket oltalmazunk, a nők által élnek tovább a kultúrák. Amikor egy nő meghal, ismét nőt keresünk. Nőkön keresztül érvényesül a rend. Miért tartjuk alacsonyabb rendűnek azt, kitől nagyjaink születnek?


(Nának guru)



Történelemtanárnak tanulok. Ez a téma sokszor előkerült az utóbbi időben, ezért kérdezem meg.



2022. nov. 14. 10:35
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
37%
A hinduizmus, buddhizmus éppen, hogy a nőket emeli ki.
2022. nov. 14. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
81%
A fizikai fölény átültetése szakolnképesebb formába, aminek kulcseleme a nők teste feletti kontroll: így biztosított, hogy a férfi génjei mennek tovább.
2022. nov. 14. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
100%
Csoszonban sem mehettek a nők az utcára, csak eltakarva.
2022. nov. 14. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
78%

Általában az eddigi kultúrákban többet ért a fizikai erő, mint a nők képességei.

Ez mutatkozott meg a hatalomban is.

A mostani világban ez már fordítva van, de kisebb arányban, mint idáig, ezért még a tehetetlenség miatt a legtöbb modern helyen a férfiak vannak minimális előnyben.

A nők ki fogják majd harcolni a hatalmat, onnan kezdve a férfiak lesznek majd elnyomottabbak, de valószínűleg kevésbé, mint idáig a nők.

2022. nov. 14. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
27%
2. Ezzel nőként is teljesen egyetértek. Úgy látom itt is, aki dominál a kapcsolatban, arra hasonlít a gyerek. :)
2022. nov. 14. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
100%
Az emberek helyzetét nagyban meghatározta a történelem során a gazdasági erejük. A vadászó-gyűjtögető társadalmak egalitáriusabbak voltak, főleg délen a gyűjtögetés legalább annyit hozzátett a túléléshez mint a vadászat. A földművelés megjelenésével azonban a nők szerepe a háttérbe szorult, mivel a mezőgazdasági munka legfontosabb műveletei igen komoly fizikumot igényeltek. Természetesen a nők is kivették a részüket belőle, de kevésbé voltak teljesítőképesek, innentől a munkamegosztás adott volt, nem volt kérdés kire marad az otthoni, háztáji munka, gyereknevelés, a nő eleve kiszolgáltatottabb hiszen a terhesség alatt és után is, hónapokig erősen másoktól függött egy olyan világban ahol nem volt fizetett szülési szabadság, gyed, gyes stb. Nem volt gazdasági önállóságuk. Ezzel szemben a férfiak irányították a mezőgazdasági munkálatokat, ők szerezték meg a rangot, és vagyont jelentő földtulajdont (vagy birtokot, használati jogot). A manufaktúrákban, majd később a gyárakban kialakul gépiesített munkáknak köszönhetően, meg eleve abból fakadóan hogy a mezőgazdasági termelés hatékonyabbá válásával már nem kellett annyi ember szektorba, a felszabadult munkaerő máshová helyezkedett, megnőtt a szellemi munka, szolgáltatások szerepe a nők pozíciója javult. Egy pár részfolyamat betanulását igénylő gyári munkát, a növekvő bürokrácia, szolgáltató szektor állásait, vagy bármilyen szellemi munkát egy nő is ugyanolyan sikeresen el tudott látni. Megnőtt a gazdasági erejük, önállóságuk, ebből következően a politikai igényérvényesítő képességük is. Ez találkozott az egyébként is megváltozott közgondolkodással, társadalmi megítélésükkel ami részben a hétköznapok gyakorlatából fakadt, részben a felvilágosodás eszméiből mint például az egyenlő emberi méltóság és alapvető emberi jogok megjelenésével. A merev hagyományoktól, megszokástól elrugaszkodó értelmiségi férfiak is egyre inkább úgy látták hogy alaptalan, és elfogadhatatlan hogy szembemenve ezekkel a nőket különböző jogoktól megfosztjuk, vagy korlátozzuk a jogaikat. Ez egy modern európai jogrendszerben eleve paradox helyzethez vezet. Elismerjük minden ember egyenlő méltóságát…………… DE a nőkét nem. Ők ne szavazzanak, ne járjanak egyetemre, maradjanak otthon. Innentől tiszta sor volt, hogy ezt valamikor fel kell oldani.
2022. nov. 14. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:

6


Remek.

2022. nov. 15. 07:12
 8/18 anonim ***** válasza:
82%

A történelem során bőven voltak kultúrák ahol a nők egyenrangú félként léteztek. Az ókorban ilyen volt Egyiptom, az etruszkok, szkíták és szarmaták, kelták, iszlám előtti berberek(érdekesség, hogy a tuaregeknél majdhogynem nőuralom van a növekvő muszlim befolyás ellenére is, ami egyértelműen egy pogány kori hagyomány továbbélése).

Plusz részben a kereszténység előtti germánokat is lehet mondani, annak alapján amit a skandináv és gót jogról tudunk(pl: lehetett önálló vagyonuk, örökölhettek, válhattak stb.).

A keresztény-iszlám terjeszkedés előtti Fekete-Afrikában és a Kolombusz előtti indiánoknál is lehettek ilyen kulturák.


Egyes elszigetelt törzsi kultúrákban nőuralom és a nők poligámiája is előfordul, pl: Indonézia és Pápua-Új Guinea eldugott részein. Ez pedig nyilván nem modern kori találmány, hanem kibogozhatatlanul régi hagyomány náluk.

2022. nov. 15. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:

Az egyetemen már az első történelemórán leszögezett valamit a tanár:


"Az ősemberekről készített rajzokon úgy van ábrázolva, hogy a férfi vadászik, a nő a gyermekek közelében van, ékszert készít a csontból. DE valójában ez nem igaz, a leletek tanúsága szerint bizony a nők is vadásztak."

2022. nov. 16. 08:20
 10/18 anonim ***** válasza:
53%

"Iszlám (erről sokat olvastam, és nem, nem a hergelés a célom ezzel)

A férfi köteles eltartani a feleségét, de az nem dolgozhat, csak a ház körüli teendőket láthatja el."


Nem hiszem hogy sokat olvastál az iszlámról, mert nincs ilyen az iszlámban hogy a nő nem dolgozhat, csak a házkörül.

2022. nov. 16. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!