Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért ez az első kérdése...

Miért ez az első kérdése mindenkinek?

Figyelt kérdés
Na jó, azért nem egészen mindenkinek, de a többségnek az. Ha pl új cipő vagy ruha van rajtam, egyből az a kérdés, hogy "Mennyi volt?" Nem pedig az, hogy "Kényelmes?" "Szereted hordani?"
2023. ápr. 1. 08:57
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Ha ez sokszor előfordul, azért lehet, mert az emberek többsége "árérzékeny", mint ahogy sok, hozzánk hasonló országban. Mostanára a társadalom egy jelentős részének életszínvonala ott tart ugyan, hogy pl. az élelmiszereknél már nem kell mindig az árat figyelnie, egyre gyakrabban meg tud magának engedni minőségibb termékeket is, de a márkás ruházat, utazás, szórakoztató elektronikai cikkek stb. még mindig luxusnak számítanak a szemében.


Nálunk különben eleve roppantul érdekli az átlagembert, hogy a másik vajon mennyit keres, mire telik neki, éberen figyeli, ki mire mennyi pénzt ad ki, ez sok kultúrában inkább tabutéma.


A kérdésben szereplő példában lehet egyéni oka is: az illető szintén szeretne magának olyat venni, vagy irigy, hogy milyen mázlista vagy, mert ő évek óta akar olyan cipőt, csak mindig drágállotta stb. Mások meg adottnak veszik, hogy kényelmes, meg szereted, különben nem vennéd fel, úgyhogy számukra az ár informatívabb adat.


Nyugatról érkező külföldiektől hallani néha, hogy náluk a tipikus párbeszéd úgy hangzik ilyen esetben, hogy "Tetszik az új cipőd.", amire csak annyi a válasz: "Köszönöm", és legfeljebb hozzáteszik: "Rögtön beleszerettem, amint megláttam." Nálunk meg vagy az árát firtatjuk, vagy: "Látom, új a cipőd. Nem nyom? Hogy bírsz benne járni?" A megdicsért ember pedig nálunk hajlamos ilyeneket válaszolni: "Volt egy, ami jobban tetszett, csak nem volt a méretemben" vagy "Á, ezt már ezer éve vettem, csak nem sokat hordtam, mert nyom". Lehet benne valami.

2023. ápr. 1. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
59%

Mert az utóbbi 2 kérdés értelmetlen.

ha nem lenne kényelmes, nem szeretnéd hordani, akkor nem hordanád.


(ellenkező esetben van valami gond...)

2023. ápr. 1. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
53%

Szerintem nincs ebben semmi meglepő. Anyagi javakra epített és pénz körül forgó nyugati társadalomban ez az első gondolata az embernek. A ruha főleg, hiszen státuszszimbólum lett.

Én pl Dr martens bakancsot hordok, ami legendásan túlárazott, hiába hordoz magával rengeteg (szub)kultúrális elemet maga a márka. Több, akár teljesen ellentétes szavak nélküli üzenetet tudunk párosítani ahhoz, aki ezt a márkát hordja a viszonylag hosszú története miatt.

Sokan mégis csak azért hordják mert nem tud kimenni a mainstream divatból, újra és újra előkerül, és az ember mindig ahhoz párosítja fejben.


De ilyen a melegítő alsó-felső páros is. Ott sem azt nézed milyen kényelmes, (biztos az, én nem hordok) hanem ha Adidas, North face, Boss vagy valami ilyesmi akkor tudod, hogy sok tízezer forint volt a szett. Ilyenkor nekem is az jön fel az agyamba, vajon mennyit képesek elkérni egy fekete vagy szürke melegítőcuccért.

A kütyüknél mint a fejhallgató vagy a telefon főleg elkerülhetetlen, mert ezeket kezdetektől fogva az ár-érték arányát mérjük. Ezért van az, hogy sokak szemében egy olcsóbb középkategóriás xiaomi sokkal jobb üzlet mint a legújabb iPhone, hiába tud sokkal többet az utóbbi, az anyagi kérdés sokkal fontosabb. Ha valakinek az anyagi helyzetében egyszerűen nem éri meg annyit kiadni, nem fogja érdekelni mennyivel tud többet a drágább készülék.

2023. ápr. 1. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim válasza:
0%
Mert panaszkodni akar, ha egy ekkora darab nagyon sokba került.
2023. ápr. 1. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
22%
Mivel én nem vagyok árérzékeny, engemet sokkal jobban érdekel a minőség és az igazi érték. Mármint nem a forint érték hanem az, az illető cucc tényleg komoly, minőségi, nem tucatáru, stb.
2023. ápr. 2. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
48%

Mert taplók.

Az emberek nagy része az alapvető illemeket nem ismeri.Az egyik ilyen az is,hogy más dolgainak az értékéről,áráról nem érdeklődünk,mert semmi közünk nincs hozzá.Ha elmondja,az ő dolga,de egyből kérdezgetni valakit,hogy mennyi volt a cipőd,vagy bármi,illetlenség.

Én agybajt kapok az ilyen emberektől,mennyibe fájt meg mennyit keresel,stb.

Volt régen egy ismerősünk,Amerikában éltek,mesélték,hogy ott eszükbe nem jut az embereknek érdeklődni a másik pénzzel kapcsolatos dolgaival.

2023. ápr. 2. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
"ott eszükbe nem jut az embereknek" - de eszükbe jut, viszont tudják, hogy nem jó, ha lesz tanú és elkapják őket, amikor éjjel legyilkolni indulnak az illetőt. Ez Amerika.
2023. ápr. 2. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
82%

Kíváncsiak rá, hogy ők megengedhetnének-e maguknak egy ilyet.

A kenyér és tej árával nagyjából mindenki tisztában van, de ruhákat viszonylag ritkán veszünk, a többség nem is jár rendszeresen boltokba nézelődni, és így tájékozódunk az árakról. (Nyilván csak közelebbi ismerősöktől kérdezzük meg, akik várhatóan együttműködőek ebben.)

2023. ápr. 8. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
36 eve elek egy masik kontinensen, es meg soha senki nem kerdezett tolem vagy a ferjemtol anyagi vonatkozasu, vagy vallasi kerdeseket. ez itt nagy bunkosagnak szamit es nemm is valaszolna ra senki.
jan. 12. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!