Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Falusi búcsút miért hívják...

Falusi búcsút miért hívják búcsúnak?

Figyelt kérdés
Doddzsem, ugrálóvár, vízben a gömb labda stb. Ilyenek vannak a falusi búcsúkban. De miért búcsú a búcsú ? És miért csak egy évben egyszer van ?

2023. aug. 6. 11:08
 1/5 anonim ***** válasza:
22%
Búcsú a nyártól. Ezt mindig szeptemberben rendeztek vagy rendezgetik mostanság is.
2023. aug. 6. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
95%

A búcsú a katolikus vallásból ered, a templom védöszentjének a névnapját ünnepelték, évente egyszer volt ilyen és ez volt a búcsú. (És nem csak falun, hanem a városokban is minden templomnak volt búcsúja)

Régebben ez egyértelmüen vallási ünnep volt, viszont ilyenkor összejött a rokonság megünnepelni a templom évfordulóját, és ehhez szerveztek ünnepségeket, hasonlóan a vásárokhoz.


Mára a legtöbb helyen az emberek nem vallásosak, de a megszokott dátum maradt, meg a felhajtás is.

2023. aug. 6. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
80%
"Ótörök eredetű vendégszó: ujgur bosug, kun bosav (‘felmentés’). E szavak töve, a bosa- (‘szabadul’) azonos a magyar bocsát előzményével. Ezek szerint a ~ is a bocsát ‘enged’ értelme alapján vezet a fenti három jelentéshez. Első jelentése így alakult ki: ‘engedély távozásra’ ⇨ ‘távozás’ ⇨ ‘a távozás formalitásai’. A második jelentés lényege a túlvilági büntetésnek vagy egy részének elengedése. A harmadik jelentés abból fakad, hogy az egyház búcsút, tehát bűnbocsánatot engedélyezett annak, aki a felszentelését vagy védőszentjét ünneplő templomot a mondott napon meglátogatta, és ott misét hallgatott; a búcsúnapi vidám népünnepély már érthető módon vette fel ugyanazt a nevet."
2023. aug. 6. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
80%

Ahogyan a 2-es írta, egyházi eredetű a búcsú ünnepe.

"A búcsú szó eredetileg „elengedés”-t jelentett.(latinul: indulgentia) Ez azt fejezte ki, hogy Isten az Egyház által elengedi az ideigtartó büntetést. A magyar „búcsú” kifejezés arra utal, hogy az ember búcsút vesz a rá váró büntetéstől." De jelent még zarándoklatot, bűnbocsánatot is.

A falusi búcsúnapot hívták "torkosbúcsúnak" is, hiszen ekkor minden háznál nagy vendégséget tartottak, hazalátogattak a faluból elszármazott testvérek, rokonok. Ehhez az ünnephez aztán kapcsolódtak a különböző szórakoztató és kirakodó vásárosok.

Másik búcsúfajta a zarándokbúcsú, amikor egy-egy csodatevő helyként ismert helyre zarándokoltak az emberek, de az is az év egy meghatározott napján történt, mondjuk Mária napoon. Napjainkra is fennmaradt, és talán a legismertebb pl. a Csíksomlyói zarándokbúcsú.

2023. aug. 6. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Ahogy írták, ez egy egyházi kifejezés.

Minden katolikus templomnak van ú.n titulusa. Egy adott személynek vagy adott egyházi ünnepnek van szentelve. Ez kvázi a templom "neve", és a szent ünnepén vagy az egyházi ünnep napján van a templom búcsúja. Pl. Az összes Szent István templom búcsúja most lesz augusztus 20-án.

Búcsú szó a bűnöktől következményeitől megszabadító "teljes búcsút" jelenti, ugyanis megfelelő feltételek mellett (gyónás, áldozás, ima a pápa szándékára) a búcsúját ünneplő templomban misén való részvétel teljes búcsút jelent.

Persze, egy település esetében is ez nagyobb ünnep, ezért volt vásár, játékok stb.

2023. aug. 14. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!