Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Skót konyha, skót ételek...

Skót konyha, skót ételek szerintetek milyenek? Részletek lent.

Figyelt kérdés
2012. ápr. 9. 14:08
 1/7 A kérdező kommentje:
Nem arra vagyok kíváncsi, hogy jó, vagy rossz. Hanem szeretném, ha egy kicsit bővebben kifejtenétek. Pl. milyen az ételek íze, milyen fűszereket használnak? Olvastam, hogy nagyon sok húst esznek. A vegákat ott is hülyének nézik, mint pl. ebben az országban, vagy toleránsak? Ilyeneket olvastam, hogy a zöldségek vízízűek.:-)Igaz ez?
2012. ápr. 9. 14:13
 2/7 loorien válasza:
Igen, az idojarasi viszonyok miatt a zoldsegek valoban nem a legizletesebbek, de a tradicionalis skot etelekben szerintem nem is hangsulyos a friss zoldseg. Leginkabb tejtermekben, husban es halban (tenger kozelsege) gazdag, energiadus etelek jellemzoek. Elegge izetlenek mai szemmel mivel a fuszerek eleg keson ertek el Skociat, az izeket gyogynovenyekkel, huslevel stb probaltak fokozni a kezdetekben. Szemely szerint imadom a zabkasat vagy a fustolt lazacot, de a haggis mar nem tartozik a kedvenceim koze!
2012. ápr. 16. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszodat!! Arra vagyok még kíváncsi, hogy mivel a skótok húsevő nép, ez a szupermarketek választékában is tükröződik, vagy kapni azért sokféle zöldséget is? Pl. Írországban annak ellenére, hogy imádják a húst, lehetett kapni műanyag tálakban előre elkészített vegyes zöldségből készült salátákat. Ráadásul elég sokfélét.:-)Skóciában is lehet ilyeneket kapni? Egyáltalán: él ott is sok vegetáriánus, vagy az nem jellemző? Válaszodat köszi előre is!
2012. ápr. 16. 22:33
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Skóciából írok :)

(amúgy szerintem jó konyhájuk van)


a vegákat nem nézik hülyének, akárhová mész, mindenhol van vega menü (még vega haggis is, ami pedig elvileg hús kéne, hogy legyen:D [nekem jobban ízlik a vega haggis, mint a nem vega]), fel vannak készülve a vegetáriánus étkezőkre (nem mellesleg, majdnemhogy mindenhol van gyerek menü is kivéve pl pub-ok [18 év felettieknek] és szívesen kiszolgálnak).


húst tényleg aránylag sokat esznek, a skót lakótársam majdnemhogy bacon-ön él - bár úgy vettem észre ez alapból egy brit dolog :)

a zöldségek szerintem nem vízízűek, bár számít, hogy hol veszed (a húsnál ugyan ez). ha pl Marks and Spencers, Waitrose vagy Sainsbury-ben vásárolsz, drágábbak ugyan a dolgok (ez a középosztály-felsőközéposztály boltja, a "csóriknak" [diákoknak, mint én:D] ott az Iceland [minden 1 font vagy max pár font, főleg készkaják], Tesco - bár ez inkább középkategória). húst én pl nem veszek máshol, mint M&S, Sainsbury vagy Waitrose, mert igaz, hogy kb 700g hús az 10 font (ha akciókokat kikapsz, akkor olcsóbb), de nagyon finom, jó minőségű. az Iceland-ban kapható 3 fontért 2 kiló az olyan is, több benne a víz mint a hús :D


ha körbenézel, körbejársz, akkor nagyon finom gyümölcsöket lehet venni :) zöldségekkel ugyan ez a helyzet (imádom mind a kettőt). eper nagyon finom, mostanában szoktam venni, szőlő isteni (én nagyon szeretem), zöldségek finomak salikba, kajákba. de mindenhol lehet kapni zöldségeket, gyümölcsöket és elég sok konkrétan gyümi-zöldség árus is van utcára néző cuccokkal :)


halban tényleg nagyon gazdagok, sok-sok tengeri herkentyű is megtalálható.


ahogy az előttem hozzászóló is említette, a haggis az nagyon helyi, erős fűszerezésű hús, a füstölt lazac is fini :) a zabkása is elég népszerű, én ezt is nagyon szeretem.

nem egy nagy levesesek, az egyetlen, amit eddig kóstoltam az a Scotch Broth volt (ez ilyen majdnemhogy mindent bele leves, de jó íze van - ebből is lehet azt hiszem vega verziót csinálni). a curry bárok is aránylag népszerűek idekint, ott mindenfélét megtalálsz (van vega verzió ezeken a helyeken is:))

a különböző pie-ok is aránylag népszerűek (ezek általában sósak, pl kelttészta töltve zöldségekkel/hússal), a black pudding is helyi finomság :)


rengeteg shortbread-ot esznek (teasütemény, de olyan finom omlós - bár amelyik persze..), az oatcake (zabkása-süti), scones-ok is népszerűek (húú hogy ennek mi a magyar neve, sajnos nem tudom:S)


a helyi ital az IrnBru, ezt kb csak itt kapod - szénsavas üdítő, narancssárga és olyan íze van, mint a gyümölcsös rágóguminak - érdemes egyszer kipróbálni, bár nekem nem a kedvencem :)


itt is vannak előre tálkában készített zöldségek (nekem az egyik kedvencem a grilled mediterranean vegetables) :)


ha voltál már Írországban, akkor Skócia sem olyan hű de nagyon sokban különbözik tőle (tapasztalat); majdnemhogy ugyan azok az ételek, zöldségek, fűszerek, gyümölcsök megtalálhatók és az íreknél is van (ha jól tudom) Sainsbury meg a többi :)


nem tudom, hogy mennyi vegetáriánus van idekint, de az tuti, hogy Glasgow-ban a legmagasabb a cardiovascular disease-el bajlódóak száma (nálunk még deep fried mars bar is van :D meg deep fried pizza = kisütöd az előre elkészített pizzát jó sok zsírban '-,- néha nem normálisak, de komolyan:D), rengeteg a kebabos, fish and chips és a társai :)

én 2 hétig vega lettem (de csak mert elvesztettem egy fogadást az egyetemen, természettudományi szakon valahogy óvatosabb az ember a külöbféle életmódokkal azt hiszem:)), és nemhogy nem haltam éhen, de simán telekajáltam magam. néhány sainsbury-ben van aznap készített friss sali és kis tálkában tudod magadnak összeszedni, hogy mit akarsz enni (asszem a small az 1.99, a medium 2.59 a large bowl meg 3.59 v vmi hasonló).

szóval ha vegetáriánusként jössz ki, nem kell aggódnod, vannak saláta bárok is, rengeteg zöldséget-gyümölcsöt lehet kapni, mindenre fel van tüntetve h vega-e vagy vegan-e (pl tejtermékekre stb), szóval még nagyon elveszni sem fogsz :)

2012. ápr. 19. 03:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm az infókkal teli, hasznos válaszodat, kedves Utolsó!!!:-)Ment a zöld kezecske.

Most megnyugodtam, mert azt hittem, hogy kb. éhen fogok halni kint.:-)

2012. ápr. 20. 22:04
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

nincs mit :)


ne aggódj, nem fogsz éhen halni:) van idekint (most jutott csak az eszembe) egy Quorn nevű cucc, ez gyakorlatilag olyan, mint a szójakocka (legalább magas a fehérjetartalma), de igazából növényi fehérjéből összepréselt akármi; ilyen húspótló, jól meg kell ugyan fűszerezni, hogy legyen íze, de fincsi :)

mint mondtam, idekint normális, hogy mindenhol van vega menü, ha nem lenne, akkor meg csak simán kérheted hús nélkül vagy extra salival a dolgokat (bár szerintem csődbe menne egy hely, ha nem lenne náluk vega étlap is:))


mint mondtam, a boltokban is mindenre fel van tüntetve egy kis jellel (így néz ki: [link] vagy valami hasonló felirattal), vagy teljesen ki van írva (pl így: [link] tehát elég csak bemenni a boltba és megnézegetni a címkéket :)

2012. ápr. 20. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a hasznos és értelmes válaszaidat!!
2012. ápr. 21. 20:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!