Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Letöltést hogyan ítélitek meg...

Letöltést hogyan ítélitek meg etikai szempontból?

Figyelt kérdés
Azon kívül,hogy lopásnak minősül, mi a véleményetek róla?

2013. febr. 19. 17:15
1 2
 1/20 Komplikato ***** válasza:
100%

Lopásnak akkor minősül, ha jogvédett alkalmazást töltesz le ÉS nem veszed meg. Ha ugye ingyenes vagy fizetsz érte, nyilván nem lehet se lopás, se etikátlan.


De ha jól gondolom a kérdés a tényleges lopásra vonatkozik. Azért én leértékelt szoftvert vettem már sokszor, és ritkán előfordult, hogy szórakoztató programot megjelenéskor nem annyira olcsón is.


Ami nem megfizethető, az pont az Operációs rendszer (bár talán még csak csak), meg a felhasználói programok (pl. Adobe) jó része. Az ami nélkülözhetetlen annyira, hogy letöltöd és felteszed, az szerintem megéri az árát.


Az meg mióta védi a lopást etikailag, hogy nem futja rá?

2013. febr. 19. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
93%

Nem minden területen, de bizonyítottan bevételnövelő hatása van a letöltéseknek, mivel aki ingyen letölti az betekintést nyer a műbe, és nagyobb a hajlandósági arány arra hogy végül fizessenek is érte.

Ebből a szempontból nem kizárólag lopás a letöltés (hiszen a törvény is megengedőbb nálunk a felárért cserébe)


Persze ezt nem a tizenéves warez-pistike körben mérik fel, hanem az idősebb korosztálynál ahol tudnak és akarnak is fizetni. Ez a tendencia persze változhat, ahogy olyan generációk nőnek fel akiknek természetes az hogy bármit megkaphatnak ingyen ha letöltik, és ezt a szemléletet viszik tovább a későbbi életszakaszokban is.

2013. febr. 19. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
100%
Sajnos ma Magyarországon az emberek többségének nincs pénze megvenni a jogtiszta programokat. Egy egyszerűbb játék is sok ember fizetésének tizedébe kerül, arról nem is beszélve, hogy mennyi egy komolyabb program.
2013. febr. 19. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim válasza:
100%

Agnliaban felhoztam par embernek hogy miert nem tolt le a Youtube-rol zenet?

Hirtelen azt sem tudtak hogy fiuk vagy lanyok, azt mondtak: 'Why do you download that song from YouTube, Why don't you buy it?'.

Ebbol leszurendo hogy akinek van penze az megveszi illetve aki kicsit okosabb, az utana keres hogy hogyan erheti el az adott (pl.:programot) online, es dijtalanul.


Ha sok felesleges penzem lenne, akkor en is a szamlas utat valasztanam.

2013. febr. 19. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim válasza:
100%
Én legfőképp zenéket szoktam letölteni így. Nagyon sajnálom, de 15 éves vagyok, mindig alig tudjuk kihúzni a hónapot, úgy gondolom már azért is rendkívül hálás lehetek a szüleimnek, hogy van internet, valamint lehetőséget kapok arra, hogy csináljam amit szeretek (jómagam is zenéket szerzek :) ). Nekem egy évig kell arra gyűjtenem, hogy egy telefont vagy egy stúdió-monitort, netán új gépet vegyek magamnak. Nagyon sajnálom, de megígértem magamnak, hogy ha majd én is dolgozom és esetleg jól keresek, akkor megveszek minden egyes dalt. :)
2013. febr. 19. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
100%

Üzleti és marketingtények:

Aki nem vesz meg egy terméket (pl. nem veszi meg DVD-n/online, vagy nem ül be a moziba), mert nincs rá pénze, az nem része a termék piacának. Ha letölti "illegálisan", mert nem tudja megvenni, akkor attól még nem része a piacnak, letöltés híján sem képződött volna bevétel, rehát NEM OKOZOTT KÁRT - ez egyszer összeadás, alsó tagozatos matek. Mégis keményen büntetik.


Az illegális letöltéssel nem az a kérdéses, hogy etikailag igazolható-e vagy sem, hanem hogy valódi és tényleges károkozás hiányát miért tekintik károkozásnak.


Az "illegális letöltés" egy a piacon kívüliek elérése és ingyenes reklám. NEM ÉN MONDTAM: [link]

2013. febr. 19. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
60%

Etikai szempontból elítélem. Nem azért dolgoznak a készítők, hogy aztán a felhasználók 80%-a ingyen megszerezze, és egy fityinget se lássanak belőle.


Persze meg kell jegyezni, hogy aki letölti azoknak a nagy része nem venné meg, ha nem lenne letölthető. No, meg azért meg kell jegyezni, hogy ma már kevés olyan játék van, amelyet tudsz letöltött verzióval multyplayer-ben játszani, így ha azt akarsz, legalább megveszed. De azért 10 ezer forint egy játékért az rengeteg.



Bár azt nem tudják olyan nagyon sokan, hogy ma Magyarországon a szoftver letöltésén kívül minden legális. Például zene, film, könyv (bár ebben nem vagyok biztos). Csak a megosztást (feltöltést) bünteti, így például a torrentezést, ami ugye a seed révén megosztás is.

Ettől függetlenül ezt is etikátlannak tartom. Azoknak az albumoknak, amelyek tetszenek, mindenképp tervezem a megvásárlását is. Csak hogy ennyivel támogassam őket. De egy filmet nem fogok megvenni, azért, hogy egyszer megnézzem. Úgyis a mozi hozza nekik a legtöbb pénzt.

2013. febr. 19. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
100%
Ezt igen nehéz megválaszolni. Pl egyetemre járok és használni kell igen jó csomó programot, viszont rendes az egyetem és adnak diák verziót a legtöbből. Igen ám , de ezek fosok, nem jó az egyetem szervere, lassú, gond van az aktiválással, 5000 féle e-mail, weboldal izémindenapjaf*sza, ilyenkor jobb felvenni a kalózsapkát, mert a program kell azon kell dolgozni, nem lehet itt lacafacázni. Úgyhogy , sokszor megmentette az életemet a kalózkikötő.
2013. febr. 19. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
100%

Természetesen mint minden lopást ezt is mélyen elítélem érdekes módon még is űzöm. Ennek oka nem más hogy szinte rá vagyok kényszerülve mint a Magyar társadalom nagy része úgy szintén.


Egyszerűen ezek a Szoftverek irtó drágák így Magyar átlagfizetéshez mérten, a legtöbbjére mégis szükségünk van ma már a Tanuláshoz vagy az Otthoni Munkához, vagy csak egyszerűen ahhoz hogy üzemeltessük a Számítógépünk.


Jó persze, ezeknek vannak ingyenes alternatívái de a legtöbb esetben sokkal fapadosabbak fizetős társaiknál, nehezebben kezelhetőek, nem elterjedtek. Így a "buta" embernek nem fog segíteni a Szomszéd Jóska aki ért az ilyenekhez mert nem ismeri mert hogy neki "Ablak" van a gépén és "Iroda 2010" és nem "Pingvin" és "Nyitott Iroda".


Így a Magyar ember inkább letölti ezeket a Szoftvereket ingyen, sőt, van hogy nem is tud róla hogy "illegális" Szoftvert használ ugyanis azt még neki a Béla telepítette fel 5 ezer forintért maszekban. Zárószónak: "Munka" Szoftverek terén és Operációs rendszer téren meg van kötve a kezünk.


A Szórakozás az már más tészta. De az is ugyan úgy drága egy Magyar fizetéshez mérten, szóval ha tisztségesek lennénk akkor bámulhatnánk a butító gazdasági TV csatornákat vagy játszhatnánk a Interneten ingyenes Flash játékokat.


De egy "felvilágosult" városinak aki már belekóstolt a nagyobb élvezetekbe ez már nem okoz örömöt. Főleg hogy közben egyfajta társadalmi nyomás alatt áll. A Barátai már mind látták ezt a Filmet, játszottak azzal a Játékkal. A TV-ben azt hallja ez meg ez milyen király film, a Youtuben lát egy videót egy jó játékról. Szóval értitek.


Hazánkban mára teljesen elfogadott a letöltés az Internettel rendelkező közép és esetleg szegényebb réteg számára. Nekem már az Informatika tanárom osztogatja jószívűen az iskola pénzén megvett programokat "maszekban" és mindig mondja hogy honnan mit töltsünk le és miért.


Úgy gondolom ez így van rendjén. És ezt nem szabad/szabadna korlátozni amíg nincsen keresetnövelés mert így elszakítják a közép és szegényebb rétegeket a "modern" Kultúrától és az hatalmas lemaradás lenne a Nyugati országokkal szemben.


Szóval ennyi az egész. Én nagyon szeretek venni Szoftvereket, Játékokat, vagy egy Filmet megnézni Moziban de hazánkban erre nincs állandó lehetőségem. Így marad számomra és még sok sorstársam számára az "alternatív megoldás".


Ettől még a lopás etikailag teljesen elfogadhatatlan, Cigány szokás marad. És teljesen ellenzem és nem értek vele egyet!

2013. febr. 19. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
100%
Most lehet hogy begyűjtök néhány negatívot, de ha nem töltenék le, szinte nem is használnám az internetet. Egy kis facebook,gyakori kérdések, aukciós oldal/TV és V...ra/,és youtube. Szoktam hallgatni néha rajta egy rádiót. De ha nem töltenék le akkor ezekhez nem kéne több Mbit/s internet kapcsolat a youtube-ot leszámítva. Én fizetek a szolgáltatónak havi 5300Ft-ot,fizessen belőle szerzői jogdíjátalányt.Továbbmegyek,hajlandó lennék többet fizetni az internetért,ha bármit szabadon letölthetnék,ebben értve akár az oprendszert is. Ha minden magánfelhasználó /A cégeket különvenném/csak egy ezressel fizetne többet az internetért,amit a szerzői jogokra befizetnének,sokkal többet nyernének a szoftvercégek,a zenekészítők,és a filmesek,minthogy azon küzdenek,hogy néhányan megvegyék az eredetit.Azt meg hogy hogyan osszák el a pénzt. Ha ennek a táblázatnak lehet hinni,akkor kb 2 millió háztartásban van vezetékes net.( [link] Háztartásonként számolva ez kb 2Mrd Forint lenne havonta.Okoznak ennyi kárt az illegális letöltők?
2013. febr. 19. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!