Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » A tegezést visszautasítani...

A tegezést visszautasítani miért lenne sértés?

Figyelt kérdés

Ez a nyilvánvaló téves kijelentés több szakírónál is szerepel (Dr.Sille István, Görög Ibolya). Úgy tűnik, hogy egymást másolják.

Kétségtelen, nehéz feladat elegánsan visszautasítani egy tolakodó felajánlást, de a tegeződés semmiképpen nem lehet kötelező...

Eredete valószínűleg az "ánti világ" nemesi összejöveteleinek illemkódexe lehetett. Akkor viszont egy idősebb arisztokratája nagy hatalommal is rendelkezett - ezért volt tehát sértés, mert bizony ráfizetsz egy ilyen visszautasításra.

De manapság már nem lehet lehet kötelező. hogy elfogadj egy nem kívánt, tolakodó felajánlást. Az illem is idővel változik, mint a nyelv. Régen nem volt szabad halat késsel megérinteni, ma már van halkés...



#tegeződés #visszautasítása
2015. okt. 29. 21:59
 1/9 anonim ***** válasza:
41%
Magyar baromság a tegezés meg a magázás. Szerintem nem sértés, én se sértődök meg ha azt mondja valaki hogy ne tegezzem. No meg az se esik néha jól ha valaki fiatalnak érzi magát és elkezdik magázni.
2015. okt. 29. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
78%

Azért sértés, mert egy barátságos gesztust utasítasz vissza, az illetőt nem tartod érdemesnek arra, hogy tegeződj vele, pedig ez a fiatalabb fél számára megtiszteltetés, lehetőség a merevebb udvariassági szabályok mellőzésére. Annyiban igazad van, hogy régebben jobban meggondolták az emberek, ha felajánlották valakinek a tegeződést, tehát nagyobb volt az értéke, ma viszont alapból sokkal többen tegeződnek.


A halkésnek meg nincs köze a változó illemhez, a régi ezüst evőeszközök megfeketedtek a halhús foszfortartalmától, a modern rozsdamentesek pedig nem.

2015. okt. 30. 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

>> halkésnek meg nincs köze a változó illemhez


Éppen így van köze: a technológia lehetővé tette, hogy most már ne legyen illetlen halat késsel enni.

2015. okt. 30. 09:23
 4/9 anonim ***** válasza:
13%

Nem szeretem, ha egyből letegeznek, ezért nyomatékosan magázódok. Az esetek többségében észreveszik, hogy inkább a magázódást preferálom.

A mai világban kezdődött ez a tegeződéses dolog előtérbe helyeződni: egyenrangú feleknek gondolják így az emberek egymást és - sokan mondják, hogy - könnyebb így kommunikálni is.

A kölcsönös tiszteletet ki lehet fejezni a magázódással is.

2015. okt. 30. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
23%

Azt ugye tudjátok, hogy a tegeződés relatíve új dolog, a török kor után a németektől vette át az arisztokrácia. Előtte a magyar nyelvben nem volt ilyesmi, ezért is hangzik elég mesterkéltnek az esetek többségében. Egyébként meg azért lehet bántó a visszautasítottnak mert ezzel kifejezed, hogy szeretnéd ha nem közelítene feléd, megerősíted kettőtök társadalmi különállását.

Az én véleményem is az, hogy egy teljesen idejétmúlt, igazi létjogosultsággal soha nem bíró szokásról van szó a magázódás kapcsán. Szóval ha már az illem változásáról van szó, pont afelé tartunk, hogy a magázódást elhagyjuk véglegesen.

2015. nov. 3. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
72%

# 5


"Azt ugye tudjátok, hogy a tegeződés relatíve új dolog, a török kor után a németektől vette át az arisztokrácia. Előtte a magyar nyelvben nem volt ilyesmi, ezért is hangzik elég mesterkéltnek az esetek többségében."


Pontosan fordítva. A magázódás jött be fokozatosan a 16. századtól, előtte csak tegeződés volt.


Aztán hogy még bonyolultabb legyen a szisztéma, a magázódás mellé a 19. században vezették be szintén idegen nyelvi mintára az önözést.

2015. nov. 13. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
87%

2015-11-13 22:49


Ja gut!


Igen, és német nyelven meg 18 felett szinte mindenki magázódik (családtagok is). Ha onnan hazajövők, magyar nyelven is, a tízével fiatalabbat is egyből magázom.


Amúgy meg a 60-as évek fiataljainak generációja terjesztette el itthon az össznépi tegeződést. De ~15-20 éve visszafordulóban van a dolog.

2015. nov. 13. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
21%
Meg a Kádárrendszer "Mindeenki baráát".
2015. nov. 14. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

*6

Basszus, nem tudom hol volt az agyam mikor írtam a választ, magázódást akartam tegezés helyett. Mindenesetre köszi, hogy helyretetted :)

2015. nov. 14. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!