Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hol vannak kápolnák?

CactuS1999 kérdése:

Hol vannak kápolnák?

Figyelt kérdés
Nem városokra értem a kérdést hanem helyszínekre például templom vagy temető.Ateista családban nőttem fel így nem vagyok valami tájékozott,de a válasz érdekelne :D

2020. márc. 26. 10:26
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Lehet templomban is, meg temetőben is.

Nagyobb templomon belül is lehetnek kápolnák: pl. Bakócz-kápolna az esztergomi bazilikában.

De állhat kápolna önálló épületként, ami sokkal kisebb, mint egy templom. Lehet temetőben is, de gyakorlatilag bárhol. A mérete miatt hívjuk kápolnának, illetve nem rendelkezik külön plébánossal, mint egy templom, hanem egy adott templomból látják el a liturgikus szolgálatot.

Sőt, magánkápolnák is léteznek: pl. főúri kastélyokban gyakran volt.

2020. márc. 26. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Prókátor ***** válasza:

Nincs meghatározott helyük, de ha arra gondolsz, vannak esetek, amikor jelentős események helyén létesülnek kápolnák (pl források, természetes- vagy mesterséges tereptárgyak, amik egy egy szent életéhez kötődnek).

Méretben nagyok lehetnek a különbségek: van, ahol csak egy esővédő tetőzet benyomását kelti, és vannak nagyok, amik akár kisebb templomoknál is nagyobb méretűek és nagyobb befogadó képességűek. Akár kisebb falvak, városrészek szakrális ellátására is alkalmasak (vagyis nem templom van az adott faluban, hanem "csak" kápolna).

2020. márc. 27. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
A kisebb templomokat is kapolnanak szoktak hivni, nagyon sok varosban vannak, jellemzoen bucsukat szoktak tartani a Kapolna vedoszentje unnepen. En pl. Szent Anna kapolnaban, Szent Peter es Pal kapolnaban voltam szentmisen.
2020. márc. 27. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Temetőben kétféle kápolna lehet. Temetőkápolnának hívják azokat a kápolnákat, melyek általában (de nem mindig) a temető központjában állnak - ezekben ravataloznak, de pl. vasárnapi szentmiséket is tarthatnak ezekben az épületekben. És vannak az úgynevezett sírboltkápolnák (más néven kriptakápolnák, mauzóleumok), melyek egy-egy tehetős család nyughelyéül szolgálnak. Ezek többsége kis méretű, tulajdonképpen egy lejáró van bennük meg egy oltár, nem használhatók misézésre vagy ravatalozásra, de vannak nagyobb sírboltkápolnák is, melyeket igen neves és jómódú emberek építtettek, ezek között vannak olyanok, melyek egy idő után temetőkápolnákká váltak, vagy eleve az volt az építtető célja, hogy az ő sírhelye mellett misézésre, illetve ravatalozásra is használhassák az emberek.
2020. márc. 31. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!