Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Jézus szerint a pogányokkal...

Jézus szerint a pogányokkal szemben hogyan kell viselkedni? Valaki tudná nekem idézni a Biblia ide vonatkozó részeit?

Figyelt kérdés

2020. jún. 13. 19:47
 1/8 anonim ***** válasza:

29 Ő viszont igazolni akarta magát, és megkérdezte Jézustól: "De ki a felebarátom?"


30 Válaszul Jézus ezt mondta neki: "Egy ember ment le Jeruzsálemből Jerikóba, és rablók kezébe esett, akik kifosztották, meg is verték, azután félholtan otthagyva elmentek.


31 Történetesen egy pap ment azon az úton, de amikor meglátta, elkerülte.


32 Hasonlóképpen egy lévita is odaért arra a helyre, és amikor meglátta, ő is elkerülte.


33 Egy úton lévő samaritánus pedig, amikor odaért hozzá és meglátta, megszánta;


34 odament, olajat és bort öntött sebeire, és bekötötte azokat. Aztán feltette őt a saját állatára, elvitte egy fogadóba, és ápolta.


35 Másnap elővett két dénárt, odaadta a fogadósnak, és azt mondta neki: Viselj rá gondot, és ha valamit még ráköltesz, amikor visszatérek, megadom neked.


36 Mit gondolsz, e három közül ki volt a felebarátja a rablók kezébe esett embernek?"


37 Ő így felelt: "Az, aki irgalmas volt hozzá." Jézus erre ezt mondta neki: "Menj el, te is hasonlóképpen cselekedj."



1Miután befejezte minden beszédét, amelyet a nép füle hallatára mondott, bement Kapernaumba.


2 Egy századosnak volt egy szolgája, akit nagyon kedvelt, s aki most beteg volt, és haldoklott.


3 Amint hallott Jézusról, elküldte hozzá a zsidók véneit, és kérte: jöjjön el, és mentse meg a szolgáját.


4 Amikor odaértek Jézushoz, sürgetve kérték: "Méltó arra, hogy megtedd ezt neki,


5 mert szereti népünket, ő építtette a zsinagógát is nekünk."


6 Jézus erre elindult velük. Amikor pedig már nem volt messze a háztól, a százados eléje küldte barátait, és ezt üzente neki: "Uram, ne fáradj, mert nem vagyok méltó arra, hogy a hajlékomba jöjj.


7 De magamat sem tartottam méltónak arra, hogy elmenjek hozzád, hanem csak szólj, és meggyógyul a szolgám.


8 Mert én is hatalom alá rendelt ember vagyok, és nekem is vannak alárendelt katonáim. Ha szólok ennek: Menj el, elmegy; és a másiknak: Jöjj ide, idejön; és ha azt mondom a szolgámnak: Tedd meg ezt, megteszi."


9 Amikor Jézus ezt meghallotta, elcsodálkozott rajta, és hátrafordulva így szólt az őt követő sokasághoz: "Mondom nektek, Izráelben sem találtam ekkora hitet."


10 Mire a küldöttek visszatértek a házba, a szolgát egészségesen találták.

(Ez a történet a Máté evangéiumában is szerepel, de ott személyesen meg a százados oda)



22 És ekkor egy kánaáni asszony, aki arról a környékről jött, így kiáltott: "Uram, Dávid Fia! Könyörülj rajtam! Leányomat kegyetlenül gyötri a gonosz lélek!"


23 Jézus azonban nem válaszolt neki egy szót sem. Erre odamentek hozzá tanítványai, és kérték: "Bocsásd el, mert utánunk kiáltozik."


24 De ő így felelt: "Én nem küldettem máshoz, csak Izráel házának elveszett juhaihoz."


25 Az asszony pedig odaérve leborult előtte, és ezt mondta: "Uram, segíts rajtam!"


26 Jézus erre így válaszolt: "Nem jó elvenni a gyermekek kenyerét, és odadobni a kutyáknak."


27 Az asszony azonban így felelt: "Úgy van, Uram! De hiszen a kutyák is esznek a morzsákból, amelyek uruk asztaláról hullanak."


28 Ekkor így szólt hozzá Jézus: "Asszony, nagy a te hited, legyen úgy, amint kívánod!" És meggyógyult a leánya még abban az órában.



Lehet valamit kihagytam. Van még egy vers, ahol azt mondja Jézus, hogy az embert, aki nem hallgat a "szép szóra" olyannak kell tekinteni, mint a pogányokat, de a fenti idézetekből kiindulva ezt csak példaként mondta, meg azért, mert a zsidók eleve utálták a pogányokat, ezért Jézus így értette meg velük a példázatot.

2020. jún. 13. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Ha vétkezik atyádfia, menj el hozzá, intsd meg négyszemközt: ha hallgat rád, megnyerted atyádfiát. Ha pedig nem hallgat rád, végy magad mellé még egy vagy két embert, hogy két vagy három tanú szava erősítsen meg minden vallomást. Ha nem hallgat rájuk, mondd meg a gyülekezetnek. Ha pedig a gyülekezetre sem hallgat, tekintsd olyannak, mint a pogányt vagy a vámszedőt. (Máté 18:15–17)

Szerintem erre gondolsz, igazándiból én pont emiatt az idézet miatt tettem fel a kérdést.

2020. jún. 13. 20:50
 3/8 anonim ***** válasza:

Igen erre gondoltam. De szerintem az egész képet kell nézni és így lehet tudni mit tenne Jézus. Ha valaki alázattal meg hozzá ,akkor nem hiszem, hogy Jézus elküldené, de ha egy zsidó nem akar hallgatni, akkor viszont őt nem ismeri el. Így volt a kánaáni asszonnyal is, aki többszörösen alázattal ment oda hozzá, még akkor is, amikor Jézus kutyának nevezte, ezért őt elfogadta, a zsidók viszont többszörös figyelmeztetés ellenére nem akartak hallgatni rá. Egy valamit ki is felejttem, amikor Jézus egy mennyegzőhöz hasonlítja a menynek országát. Keresd ki, most nem tudom hol van. Itt szerintem az elsőnek meghívottak a zsidókat, az utánuk hívottak pedig a pogányokat akarja jelezni.


Az Ószövetség is írja, hogy Jézus az egész világot megváltja, nem csak a zsidókat.


Keresztelő János azt mondja, hogy a zsidók ne nevezzék magukat Ábrahám fiainak, mert a kövekből is Ábrahám fiait tud csinálni Isten, azaz a pogányok nem alsóbbrendűbbek a zsidóknál, ha gonoszak.


Jézus tanítványai idegen országba is mentek tanítványokat szerezni.


Pál írja az egyik levelében, hogy Krisztusban nincs különbség a görögök, rómaiak, zsidók között.


Ha meg a pogányt nem nem zsidónak vesszük, hanem olyan embernek, aki nem Ábrahám Istenében hisz, akkor az Ószövetség azt mondja, hogy jól kell bánni az idegenekkel, az Újszövetség is valami ilyesmit említ, hogy kedvesen kell bánni az emberekkel. Meg valószínűleg az irgalmas szamritánus sem hitt Istenben, bár valószínűleg nem létezett, csak a példázat miatt mondta Jézus, de az a lényeg, hogy ha valaki hisz Istenben, de gőgös, akkor nem ő a barátod, hanem az, aki nem hisz, de jól bánik veled.


Persze nem kell megdicsérni meg jópofizni, ha valaki "pogány" módon viselkedik, de az is eltér ki mit gondol ez alatt. Valaki azt érti ez alatt, hogy sokat szexel valaki, valaki azt, hogy spiritualitásba vagy idegen istenekbe hisz, valaki meg azt érti pogány viselkedés alatt, hogy disznóhúst eszel és ünnepled a karácsonyt. A lényeg, hogy ha valakiben megvan a szeretet mások iránt, akkor vele úgy kell bánni, legalábbis én ezt szűrtem le a Bibliából.

2020. jún. 13. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 HaEv ***** válasza:

Kedves Kérdező!

Így, hogy kiegészítetted a kérdésed és a konkrét Igét is megadtad, hogy miért kérdezed ezt, már érthető a kérdés.

A hegyi beszédbe Jézus azokat az alapszabályokat fekteti le, amire az 1000 éves királysága épülni fog. Mivel eredetileg azt akarta megvalósítani, csak a zsidók nem fogadták el Messiásnak.

Ez a szabály a mai gyülekezeteknek is tanács és több helyen alkalmazzák is.

Ebben az értelemben a pogány egy olyan ember, aki "nincs megtérve". Olyan ember, aki nem hajlandó odafigyelni a fegyelmezésre, nem hajlandó elgondolkodni azon, amit már az egész gyülekezet próbál neki magyarázni, hogy nem helyes, amit tesz. Úgy kell őt tekinteni, mint aki még nem hívő. A gyülekezetben van helye nem hívőknek is, csak más az "elvárás" feléjük. Tanítani nem taníthatnak, de bármi más szolgálatban részt vehetnek, ha szeretnének, és egyébként sokszor jobb dolguk van, mint a hívőknek, mert "körbeudvarolják" őket.

Úgy kell bánni velük, mint az elveszett juh-val vagy a gyerekekkel, az adós szolgával stb. Ne ítélgesd azt, ahogy gondolkodik, de tudd, hogy bizonyos dolgokban még "éretlen", légy türelmes vele. A Biblia megválaszolja saját magát. Ebben az esetben ismétléssel. Egymás után ugyanazt a sztorit mondja el, csak más példával. Olvasd el a fejezetet hozzá. Ezért jó egyben nézni az egészet, ahogy az 1. és 3. válaszoló is javasolta.

2020. jún. 13. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
#4 Ha valaki pogányként hal meg az a pokolba kerul??? Menthetetlen vagyok?
2020. jún. 14. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi segítőszándékot, de eddig nem igazán kaptam választ a kérdésre. Én arra vagyok kíváncsi, hogy a Biblia szó szerint hogy fogalmaz.
2020. jún. 14. 12:15
 7/8 KZitus ***** válasza:

Szia


Idézted a Máté 18:15-17-et. De ott arról ír, "Ha vétkezik atyádfia,..." az atyádfia nem pogány....legalább is a vers további szavai szerint.

Mivel Krisztus lerombolta azt a falat, ami Isten népe és a pogányok között állt évezredekig, így Krisztus idejére mindenféle embert egyformán kellett tisztelni, és ezt maga Krisztus mutatta be többször is a szolgálata során.

Nem beszélt arról, hogy a pogányokkal másként kellene bánni, mint bármelyik zsidóval. A szamáriai asszonnyal való beszélgetése jól mutatja ezt meg, és az is, ahogyan a föníciai asszonnyal bánt a Máté 15:21-28-ban leírtak szerint.

Már nem ő, de a tanítványa Péter apostol írt arról, hogyan kell bánni a "pogányokkal". "Mindenfajta embert tiszteljetek, a testvérek egész közösségét szeressétek, Istent féljétek, a királyt tiszteljétek." 1Péter 2:17

A "mindenfajta embert" ebben benne vannak azok a "pogányok" is. Viszont nincsen a földön egyetlen ember ma, aki felhatalmazást kapott volna arra, hogy egy másik embert "pogánynak" nevezzen. Előfordulhat az, hogy aki a másik embert "lepogányozza", valójában Isten szemében sokkal nagyobb pogány. Ezért kéri Isten, hogy az ítélkezés joga az az Övé - nekünk nincs jogunk megítélni másokat.

2020. jún. 14. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Ha pogány vallásúra kérdezel, akkor arról szerintem így konkrétan nem ír a Biblia.


Ha pogányra, mint nem zsidóra gondolsz, akkor ezt érdemes olvasni: [link]

2020. jún. 14. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!