Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A 2Mózes3,14-ben miért nem...

A 2Mózes3,14-ben miért nem azt mondta Isten, hogy az ő neve jehova? Miért mondott egész mást?

Figyelt kérdés
2020. júl. 15. 19:41
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
29%
Az Istennek több neve van, ami a megjelenéseknél változó. A Bibliában azért szerepel mindegyik helyen a 4 betűs Isten név, hogy a fent említett dolog miatt ne lehessen több Isten hit, így mindenhova az került, hogy a Teremtőre legyen vissza vezetve.
2020. júl. 15. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 szp72 ***** válasza:

Mózes ezt mondta Istennek: „Ha megérkezem Izrael fiaihoz és így szólok hozzájuk: Atyáitok Istene küldött, akkor majd megkérdezik: Mi a neve? – mit feleljek erre?” Isten ezt válaszolta: „Én vagyok(ehje), aki Vagyok(Ehje).” Azután folytatta: „Így beszélj Izrael fiaihoz: A Vagyok(Ehje), az küldött engem hozzátok.” Azután még ezt mondta Isten Mózesnek: „Aki Van(Jahve), atyáitok Istene, Ábrahám Istene, Izsák Istene, Jákob Istene küldött hozzátok. Ez az én nevem minden időkre, s így kell neveznetek nemzedékről nemzedékre.” (2Móz 3,13-15)


Az ehje a lét ige egyes szám első személyű alakja, tehát azt jelenti, hogy "vagyok". A jahve a létige régiesebb formájának egyes szám harmadik személyű alakja, tehát jelentése: Aki "van".


Isten valójában megmagyarázza a nevének a jelentését, hiszen a Jahve egy régies alak, amit nem mindenki értett. Tehát lényegében mintha ezt mondaná: Én vagyok aki Vagyok, ezért a nevem régiesen, ahogy atyáitok mondták: aki "Vagyon".


Ugye a "vagyon, vala, lészen" a magyar létige régies alakjai.

2020. júl. 15. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 KZitus ***** válasza:
52%

Szia

Nem csak Mózes(ahogyan idézted már Ábrahám is), az egész zsidó nép, akik Egyiptomban sínylődtek ismerték Isten Jehova nevét. Mózesnek erősítésre volt szüksége, hogy elhiggye a nép, valóban a Teremtő küldte őt szabadítóként. Ezért Isten azt mondta el Mózesnek, mi a neve jelentése.

Amikor Mózes azt a feladatot kapta, hogy vezesse ki Isten népét Egyiptomból, Jehova feltárt valamit az egyéniségéről. Ezt úgy tette, hogy önmagára egy olyan igét használt, amely rokona az előzőekben említett igének. A következőket mondta Mózesnek: „Azzá válok, amivé válni akarok.” Majd hozzátette: „Ezt mondd Izrael fiainak: »Az Azzá válok küldött engem hozzátok«” (2Móz 3:14). Jehova tehát minden helyzetben azzá válik, amivé szükséges válnia ahhoz, hogy megvalósítsa a szándékát. Amikor arra volt szükség, felszabadította az izraelitákat a rabszolgaság alól, és ha kellett, védelmezte és vezette őket. Emellett megadott nekik mindent, ami az életükhöz és ahhoz kellett, hogy jó kapcsolatban maradjanak vele.

Akit például Violának hívnak, tudod mi a neve jelentése? és akit Viktornak? és akit Dávidnak?, és akit Dánielnek....így a Jehova névnek is SZÁMUNKRA fontos jelentéstartalma van.

2020. júl. 15. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 szp72 ***** válasza:
47%

@ "Azzá válok, amivé válni akarok"


Mi ez a butaság?


Héberül: Ehje aser ehje = vagyok aki vagyok.

Görögül: ego ejmi ho ón = én vagyok a létező


Jahve jelentése: aki van. Ő az aki van, a többi isten, aki nem van, vagyis nincs.

2020. júl. 15. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm szp, valóban így van, Isten ezzel azt jelezte, hogy ő nem egy kitalált isten, hanem ő a Teremtő, aki él és van.


Ráadásul Isten soha nem mondta, hogy az ő neve jehova lenne, sőt mi több, ő nem is adott nevet magának...

2020. júl. 16. 04:35
 6/13 szp72 ***** válasza:

@ "Ráadásul Isten soha nem mondta, hogy az ő neve jehova lenne, sőt mi több, ő nem is adott nevet magának..."


Azután még ezt mondta Isten Mózesnek: „Jahve, atyáitok Istene, Ábrahám Istene, Izsák Istene, Jákob Istene küldött hozzátok. Ez az én nevem minden időkre, s így kell neveznetek nemzedékről nemzedékre.” (2Móz 3,15)


Jehova és a Jahve tulajdonképpen ugyanaz csak más, minden bizonnyal téves kiejtésben.

2020. júl. 16. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Katolikus Biblia:

15Még ezt is mondta Isten Mózesnek: Így szólj Izráel fiaihoz: Az ÚR, atyáitok Istene, Ábrahám Istene, Izsák Istene és Jákób Istene küldött engem hozzátok. Ez az én nevem mindörökre, és így szólítsatok meg engem nemzedékről nemzedékre!

2020. júl. 16. 14:08
 8/13 szp72 ***** válasza:
Nem igazán értem mit akarsz. Nem hiszed el nekem, hogy az eredeti szövegben a Jahve név szerepel? A Bibliát nem magyarul írták. A Jahve név fordítása az Újszövetség hagyományait követve: Úr.
2020. júl. 16. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 tgt ***** válasza:
szp72: Eredetileg a JHVH szerepel a szövegben, amit Úrnak, vagy Jahvénak fordítanak, de igazából nem lehet tudni, hogyan kell kiejteni.
2020. júl. 16. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

"2Móz.3,14.És monda Isten Mózesnek: VAGYOK A KI VAGYOK. És monda: Így szólj az Izráel fiaihoz: A VAGYOK küldött engem ti hozzátok."


Sokadszorra! Abban az időben írásban csak a mássalhangzók léteztek! Isten megnyilatkozott, bemutatkozott Mózesnek mint JHWH - JHVH azaz Én Vagyok az, Aki öröktöl fogva van! Azaz Én vagyok az örökkévaló!


Istennek nincs szmélyes tulajdon neve! Az csakis a teremtményeknek vannak, de Isten nem teremtmény ezért nincs is személyes tulajdon neve!

2020. júl. 17. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!