Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A politeista istenek miért...

A politeista istenek miért viselkednek úgy, mint pszichopata dedósok?

Figyelt kérdés

Az egyik szerelmes egy nőbe, de az nem viszonozza, ezért megöli. Szaturnusz megeszi az összes gyerekét. Az "életük" is inkább valami primitív, latin-amerikai szappanopera.

Gyerekesen sértődékenyek, féltékenyek, irigyek, hataloméhesek. Vérfertőzés, átkok, egománia.

Elismerem, a hindu vallást annyira nem ismerem, bár ott is Ganésa fejét csak levágták.

Most elsősorban az egyiptomi, és a görög-római istenekre gondoltam. Zeuszt be lehet csapni, az apja, Kronosz megette az összes testvérét (legalább nem kannibál lett volna, más módon is elkerülhető lett volna a trónfosztás veszélye, pl. nem kellett volna annyit kufircolni Rheával.

Ez nem a felső világ volt, hanem egy diliház a bolondoknak.

Ha a vallás igaz volt, akkor 50-es IQ-val már átverhető volt az összes "isten".


Ennek mi volt a szerepe? Mert a későbbi vallásoknál azért már megjelent a "jóság", valamiféle társadalomnevelő szerep. Ha volt is benne durvaság, később feloldották.

De ezeknél meg mi volt a lényeg?


2021. máj. 20. 08:05
 1/10 anonim ***** válasza:
87%
A monoteista vallásokban is jellemző a zsarnokság. Szerintem a középkori ember úgy gondolta hogyha valaki megtehet valami szörnyüséget bűntetlenül, akkor az hatalmasabb nála. Kvázi tisztelnie kell. Bibliába is van erre példa, görögöknél/rómaiknál, volt egyiptomiban is stb, de még az iszlámban is. Érdekes hogy miért így alakult.
2021. máj. 20. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
86%

Ez még nem egy szervezett vallás volt, hanem az indo-európai törzsi hagyományokból és mondákból eredő istenségek.


"Lényege" nem volt, ez nem egy kinyilatkoztatott vallás volt prófétákkal, szentírással, meg teológiával, hanem egyszerűen így képzelték el a világot a korabeli emberek.


Az isteneik történetei valószínűleg több ezer éves törzsi háborúkról fennmaradt regék kiszínezése.

2021. máj. 20. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
86%

Kb megválaszoltad a saját kérdésed. A politeista vallások főleg Krisztus előtt voltak elterjedtek, amikor még a zsidó vallás istenképe is sértődékeny és bosszúálló volt, pl elpusztított mindenkit egy özönvízzel, fogadást kötött az ördöggel, stb.


A szeretet, egyenlőség és jóság későbbi adalék mindenhol. A buddhizmus is hasonló picit, hogy a hinduizmussal sok közös fogalma van és arra épít, de nincs kasztrendszer és áldozatok, tehát egy modernebb, békésebb felfogás. Politeista vallások is lehetnek békések, csak mára nem sok jelentős méretű maradt fenn.


Azt lehetőleg ne írja be senki nekem ellenérvnek, hogy mit össze szemétkednek a buddhisták a rohingyákkal, mert pont annyira összeegyeztethető a vallásuk elvi elgondolásaival mintha mi kezdenénk hasonló akcióba. Sajnos az elv és a hívek viselkedése nem mindig egyezik.

2021. máj. 20. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Mansour ***** válasza:
86%
Ezek ősi archetipikus képeket megjelenítő történetek, amiket jócskán kiszíneztek az idők során, különösen a görögök, akik a saját társadalmuk jellemző problémáit is kivetítették az isteneikre, egyfajta önigazolásként, hogy hát azért vagyunk ilyenek, mert az istenek is ilyenek.
2021. máj. 20. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
8%

Az igaz Isten leíratta, hogy Sátánnak sikeres félrevezető taktikái vannak.

Nem csak a politikában, kereskedelemben, de a vallások létrehozásában és működtetésében is kiváló vezetést tud nyújtani.

Jézus esetében is, ismerve az írásokat felhasználta, hogy meggyőzze a Messiást Isten elleni lázadásra.

Erre az emberi természetet nagyon ki tudja játszani, nem csak az érzelmekre hatva, de az ember saját életének megmentésére való törekvését is felhasználja.

2021. máj. 20. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
74%

"A politeista istenek miért viselkednek úgy, mint pszichopata dedósok?"

Emberi tulajdonságokkal ruházzák fel őket


"De ezeknél meg mi volt a lényeg?"

Szerintem semmi. Akartak írni pár mitológiai témájú könyvet + foglalkoztatta őket, hogy milyenek lehetnek a természetfeletti lények, ha léteznek

2021. máj. 20. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Valóban a fejlettebb monoteista vallásokba akartam belekezdeni, de inkább nem akartam felkorbácsolni az indulatokat. A GYIK közönsége inkább vallásellenes, én meg nem akartam vitát.


A buddhizmusban "nincs kasztrendszer és áldozatok". A kasztrendszer érdekes kérdés. Ha jól tudom, Buddha nem támogatta, de nem is utasította el. A tanítványai mind nemesek voltak, nem úgy, mint Jézusnál. Buddhának inkább a nőkkel volt baja.

(Más téma, de Gandhi is támogatta a kasztrendszert, és konkrét írások maradtak fent, hogy nem csipázta a négereket - előszeretettel hivatkozott az indiaiak árja származására).


Ami az áldozatokat illeti, az eredeti buddhizmusban nem volt, de a törzsi vallásokból sikeresen visszaszivárgott, szóval mondhatni, hogy mostmár van. Több ázsiai ismerősömet is kérdeztem, és a válasz mindig az volt, hogy a buddhizmus nem annyira szigorú, mint az ábrahámi vallások. Ez igaz, de így meg a felismerhetetlenségig felhígul a vallás. Ennek legjobb példája Thaiföld.

2021. máj. 20. 15:48
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
A buddhizmus nem vallás, csak életmód. Önigazolás egy sosemvolt erkölcsi felsőbbrendűségre (főleg unatkozó európaiak részéről).
2021. szept. 16. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Érdekes a kommented, mire gondoltál?
2021. dec. 1. 19:27
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
A bibliában mi volt a lényeg mikor Yahweh parancsára, medvékel tépett szét gyerekeket?
2022. dec. 13. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!