Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A "Boldogak a lelki szegények"...

A "Boldogak a lelki szegények" nem egy félrefordítás?

Figyelt kérdés

Nem vagyok vallásos, csak református a családom, de nemrég összefutottam az idézet angol verziójával, ami elgondolkodtatott.


"Blessed are the poor in spirit" -> Kicsit kétértelmű, de mivel a beszédben ezután Jézus az anyagilag gazdagokkal állítja szembe őket, így logikusabb, ha itt is csak az anyagilag szegényekről beszél. Ez esetben a "blessed in spirit" tartozik össze, vagyis nem a "lelki szegények" a boldogak, hanem a szegények "lélekben/lélekkel vannak megáldva".


Mielőtt valaki szól, igen, tudom, hogy a Bibliát nem angolról fordították, de attól még érdekes párhuzam. Soha nem is értettem, hogy miért lennének boldogak a lelki szegények, amikor lélekben kéne gazdagnak lenni, és csak anyagilag nem.



2021. jún. 15. 19:30
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
76%
Nem, a szegények helyes. Csak más logika alapján, mint amit a mai nyelv használ. Aki lélekben szegény az alázatos és tudja, hogy szüksége van Istenre, rászorul a jóindulatára és könyörületére. Aki lélekben gazdag, az egy negatív dolog, mert el van telve és úgy érzi nincs szüksége Istenre, mert megvan mindene, ő nem szorul rá Istenre.
2021. jún. 15. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2021. jún. 15. 19:53
 3/19 anonim ***** válasza:
46%

"Aki lélekben gazdag, az egy negatív dolog"


ön elmebeteg?

2021. jún. 15. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
16%

Értem, hogy lepontozol te lélekben szegény de mondd már meg, hogy melyik a pozítivabb fogalom:

a, Sándor lélekben gazdag

b, Sándor lélekben szegény

2021. jún. 15. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
83%

"Blessed are the poor in spirit"

"Ez esetben a "blessed in spirit" tartozik össze"

Nem.

Blessed are those who are poor in spirit. Ez nem valási kérdés, hanem nyelvi.

2021. jún. 15. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
100%

"Értem, hogy lepontozol te lélekben szegény de mondd már meg, hogy melyik a pozítivabb fogalom:"


Nem én pontoztalak le. De ha már írtál, akkor válaszolok. Kérlek olvasd el újra a válaszom! Nem olyan értelemben használja ezt a kifejezést a Biblia, mint amit te példaként hoztál. A lélekben gazdag, nem azt jelenti, ahogy modern értelemben használjuk, hogy "valakinek gazdag a lelkivilága". Ahogy a lelkiszegény sem azt jelenti, hogy valaki mentálisan sérült vagy fogyatékkal élő.

Ez egy tipikusan olyan rész, amit az emberek nem értenek vagy félreértenek a Bibliában.

2021. jún. 15. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:

Elárulom, a görögben "szegény" van.


Ezzel ellentétes pl. a Jelenések könyvében a Laodiceai gyülekezet mentalítása, akik "gazdagok": "Mivel ezt mondod: Gazdag vagyok, meggazdagodtam, és nincs szükségem semmire; de nem tudod, hogy te vagy a nyomorult, a szánalmas és a szegény, a vak és a mezítelen:" Jel 3:17

2021. jún. 15. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:

Még valami, hogy ezt megértsük. Gondoljunk csak bele, mit ír kicsivel odébb.

"Boldogok, akik éhezik és szomjazzák az igazságot." Az "éhezés és szomjazás" az nem egy olyan kép, ami a gazdagsághoz köthető, hanem a szegénységhez.

2021. jún. 15. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
A lelki szegénység tök egyértelműen a kognitív képességek hiányosságára utal.
2021. jún. 15. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:

A lelki szegénységet azzal vonnám párhuzamba, amit Keresztes Szent János a lélek sötét éjszakájának hív.


Ha valaki egyszer részesül Isten világosságában, akkor felébred benne a vágy, hogy továbbra is részesüljön belőle, és Isten világosságához képest sötét éjszakának éli meg a létet. Ez szenvedés, de ugyanakkor jó dolog, mert azzal, hogy felismeri ezt a hiányt, már tisztában van azzal, hogy mire van szüksége. Ha mindig nappal lenne, nem látnánk a csillagokat. Vagyis az éjszaka szegénységben élünk a nappalhoz képest, hisz fényre van szükségünk, de ugyanakkor ez az állapot felnyitja a szemünk valami másra. A lelki szegény ebben az állapotban van.



Keresztes Szent János


A KÁRMEL HEGYÉRE VEZETŐ ÚT

(A LÉLEK SÖTÉT ÉJSZAKÁJA)



Vaksötét éjszakában,

szerelem vágyától lángokban égve,

én boldog messze jártam!

Nem vette senki észre,

csöndes volt házam, elpihent a népe;

biztosan a homályban,

a titkos lépcsőn át utamra térve,

én boldog, messze jártam!

Arcot, ruhát cserélve,

csöndes volt házam, elpihent a népe;

sötét és boldog éjjel,

titokban jártam, senki meg se látott,

nem láttam senkit én sem,

más fény nem is világolt,

egyetlen a szívemben égő láng volt.

Mutatta fényesebben

a délidőben csúcson járó napnál,

utamat hol keressem,

hol vár, kit ismerek már,

hol rejtekünk, ahol most senki sem jár.

Ó, éj, utamra vittél,

ó, virradatnál is gyöngédebb éjjel,

ó, éj, egyesitettél

Vőlegényt kedvesével,

s lányt egyformává téve Vőlegénnyel!

Neki őriztem eddig,

virágzó keblem neki odaadtam,

álomba szenderült itt,

én egyre símogattam,

cédruslomb hűsítette lankadatlan.

Csipkés oromra surrant

a szél, és sebzett gyönge kézzel engem,

játszott hajával ujjam,

csak őreá figyeltem,

aléltan már a sebre nem ügyeltem.

Feledtem azt, ki voltam,

fejem Szerelmesem vállára csuklott,

megszűnt, mi volt, mi voltam,

liliomágyra hullott,

elmúlt a gond, és minden vele múlott.

2021. jún. 15. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!