Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » YHWH Jézus volt?

YHWH Jézus volt?

Figyelt kérdés

1: A mennyei Atyát soha nem látták, sem hallották az Ószövetségi héberek/próféták (János 5,37 - 1János levele 4,12 - 2Mózes 24,10).

- Kizárásos alapon csakis Jézust láthatták/hallhatták.


2: Jézus és az apostolok SOHA nem nevezték YHWH-nak a mennyei Atyát.

- why?


3: Jézus nevén kívül nem adatott számunkra más név, amely által meg kellene tartatnunk (ApCsel. 4,12).

- Tehát a YHWH névben kizárásos alapon nincs üdvösség.


2021. aug. 22. 11:34
 1/10 anonim ***** válasza:
27%
Nem Jehova aki az Isten neve? Csak régen nem írtak magánhangzók az és nem lehet tudni hogy ejtették ki,lehet Jahve. Egy Őrtoronyban olvastam vagy Ébredjetekben.
2021. aug. 22. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 szp72 ***** válasza:
39%

"Istent nem látta soha senki, az Egyszülött Isten nyilatkoztatta ki, aki az Atya ölén van." (Jn 1,18)


Valóban az Istent, az Atyát a maga teljes valójában és dicsőségében még nem látta földön élő ember.


"Mózes azt felelte: Mutasd meg nekem dicsőségedet! JHVH erre így szólt: Neked megmutatom egész jóságomat, és kimondom előtted a JHVH nevet, mert könyörülök azon, akin akarok, és kegyelmes vagyok az iránt, aki iránt nekem tetszik. Majd azt mondta: Ám arcomat nem láthatod, mert nem láthat engem ember úgy, hogy életben maradjon." (2Móz 33,18-20)


Azért nem látta, mert nem láthatta, mert az emberi életforma egyszerűen alkalmatlan arra, hogy befogadja Isten teljes dicsőségének látványát.


"Látták Izrael Istenét. A lába alatt olyan valami volt, mint a zafír kövezet, és fénylett, mint a tiszta ég. De a kezét nem emelte fel Izrael fiainak képviselői ellen, ezért láthatták az Istent. Ettek és ittak." (2Móz 24,10-11)


Ha teljes dicsőségét nem is, de valamit láthatott belőle Mózes is, és valamennyit a nép is.


"Jákób Penúélnak nevezte el azt a helyet, és ezt mondta: Bár láttam Istent színről színre, mégis életben maradtam." (1Móz 32,31)


Isten jelképesen, látomásszerűen többször megjelenik emberi alakban is, ám ez valójában mégsem a teljes színről-színre látás, ezért nem halnak meg a látnokok.


"Amint néztem, egyszer csak trónokat állítottak fel, és az Ősöreg leült. Ruhája fehér volt, mint a hó, fején a haj tiszta, mint a gyapjú. Trónja lobogó lángból volt, kerekei meg izzó parázsból. Tűzfolyó eredt belőle és folyt tovább. Ezerszer ezren szolgáltak neki, és tízezerszer tízezren álltak előtte. Ítéletet tartottak, és felnyitották a könyveket. ... Láttam az éjjeli látomásban, hogy íme, az ég felhőin valaki közeledik. Olyan volt, mint az Emberfia. Amikor az Ősöreghez ért, színe elé vezették. Hatalmat, méltóságot és királyságot adott neki. Minden népnek, nemzetnek és nyelvnek neki kellett szolgálnia. Hatalma örök hatalom volt, amely nem enyészik el soha, és királysága nem megy veszendőbe." (Dán 7,9-14)


Látomásszerűen-jelképesen az Atya és a Fiú is látható, s mivel a Fiú megtestesült ezért ő természetesen az emberi mivoltában is.


"Sokszor és sokféle módon szólt Isten hajdan az atyákhoz a prófétákban; ezekben a végső napokban Fiában szólt hozzánk, akit a mindenség örökösévé tett, aki által az időket is teremtette. Mint dicsőségének kisugárzása és lényegének képmása, ő tartja fenn hathatós szavával a mindenséget." (Zsid 1,1-3)


A Fiú az Atya képmása és dicsőségének visszatükröződése, vagyis a Fiú sem látható a maga teljes isteni dicsőségében. Aki azt állítja, hogy a Fiú látható, de az Atya nem, az valójában azt állítja, hogy a Fiú tökéletlenül tükrözi vissza az Atya dicsőségét, tehát nem is tökéletes Isten.


Ez a rész világosan elmondja azt is, hogy az Ószövetségben alapvetően az Atya beszélt. Persze mivel Szentháromság van, ezért amit az Atya mond vagy tesz azt a Fiú is mondja és teszi.


"Igen, a mi bűneinkért szúrták át, a mi gonoszságainkért törték össze; a mi békességünkért érte utol a büntetés, az ő sebei szereztek nekünk gyógyulást. Mi mindnyájan, mint a juhok, tévelyegtünk, ki-ki a maga útjára tért, és JHVH mégis az ő vállára rakta mindnyájunk gonoszságát." (Iz 53,5-6)


Minden olyan Ószövetségi hely, ahol utalás történik Jézusra, a JHVH kivétel nélkül az Atyát jelenti, amiből logikusan következik, hogy a JHVH valójában alapvetően mindenhol az Atyára utal, az Istenre, akinek Fia van.


"Mert mindenki, aki segítségül hívja JHVH nevet, üdvözül." (Joel 3,5)


A "név" a zsidó szóhasználatban a "személy" fogalmát is jelenti, az üdvözül, aki segítségül hívja JHVH személyét vagyis Istent az Atyát. Egy nevet valójában nem is lehet segítségül hívni, hiszen segíteni sem tud.


"Mert mindenki, aki segítségül hívja az Úr nevét, üdvözül." (Róm 10,13)


Természetesen a JHVH név a Fiút is megilleti, ezt is megörökölte tőle, ahogy az Isten és az Úr címeket is. Aki tehát segítségül hívja az Atya és a Fiú személyét, akik a Szentlélek által vannak egységben azok üdvözülnek. Az persze már teljesen lényegtelen, hogy ezt konkrétan milyen hangsorral, milyen névvel teszik.


hiszen egy nevet valójában nem lehet segítségül hívni és nem is tud segíteni. Az üdvözül tehát, aki segítségül hívja JHVH személyét

2021. aug. 22. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 szp72 ***** válasza:
25%
Utolsó két sor törlendő.
2021. aug. 22. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Theophilus ***** válasza:
14%

Igen!


Aki amikor Isten alakjában volt, nem tekintette zsákmánynak, hogy az Istennel egyenlő... Fil 2:6

2021. aug. 22. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
77%
יהוה = YHWH = Izrael Istene. Az izraelita vallásban olyan mint a keresztény "Isten"
2021. aug. 22. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 szp72 ***** válasza:
14%
Hogy mi a baj?
2021. aug. 22. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
77%
Ez olyan mintha a magyar BUTA szót próbálná értelmezni egy magyarul nem beszélő zsidó.
2021. aug. 22. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 KZitus ***** válasza:

Szia

Ha figyelembe vesszük mit íratott le Isten Ézsiással a kérdésed témájáról, akkor itt a válasz: „Én vagyok Jehova. Ez a nevem. Senki másnak nem adom dicsőségemet,...” Ézsaiás 42:8.

Jézusnak soha nem jutott volna eszébe, hogy ezt a tényt figyelmen kívül hagyja. Sokkal, de sokkal jobban szerette és tisztelte Atyját!

2021. aug. 23. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Theophilus ***** válasza:

Igen!


Mindazáltal nekünk egy Istenünk van, az Atya(Elohim), akitől van a mindenség, mi is ő benne, és egy Urunk(JHWH), a Jézus Krisztus, a ki által van a mindenség, mi is ő általa. 1 Kor. 8,6

2021. aug. 30. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Theophilus ***** válasza:

Bocsánat így teljes...


Halld Izráel: az Úr(JHWH), a mi Istenünk(Elohim), egy Úr(JHWH)! 5Móz. 6,4


Mindazáltal nekünk egy Istenünk van, az Atya(Elohim), akitől van a mindenség, mi is ő benne, és egy Urunk(JHWH), a Jézus Krisztus, a ki által van a mindenség, mi is ő általa. 1 Kor. 8,6

2021. aug. 30. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!