Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Szemet szemért, fogak fogért?...

Szemet szemért, fogak fogért? Hogy van ez?

Figyelt kérdés

V Móz 19,15-21:

15. Ne álljon elő egy tanú senki ellen semmiféle hamisság és semmiféle bűn miatt; akármilyen bűnben bűnös valaki, két tanú szavára vagy három tanú szavára álljon a dolog.

16. Ha valaki ellen gonosz tanú áll elő, hogy pártütéssel vádolja őt:

17. Akkor álljon az a két ember, a kiknek ilyen perök van, az Úr elé, a papok és a bírák elé, a kik abban az időben lesznek;

18. És a bírák vizsgálják meg jól a dolgot, és ha hazug tanú lesz a tanú, a ki hazugságot szólott az ő atyjafia ellen:

19. Úgy cselekedjetek azzal, a mint ő szándékozott cselekedni az ő atyjafiával. Így tisztítsd ki közüled a gonoszt;

20. Hogy a kik megmaradnak, hallják meg, és féljenek, és többször ne cselekedjenek te közötted ilyen gonosz dolgot.

21. Ne nézz reá szánalommal; lelket lélekért, szemet szemért, fogat fogért, kezet kézért, lábat lábért.



V Móz 22,13-21

13. Ha valaki feleséget vesz, és bemegy hozzá, és meggyűlöli azt,

14. És szégyenletes dolgokkal vádolja, és rossz hírbe keveri azt, mert ezt mondja: E feleséget vettem magamnak, és hozzá mentem, de nem találtam ő benne szűzességet:

15. Akkor vegye azt a leánynak atyja és anyja, és vigyék a leány szűzességének jeleit a város vénei elé a kapuba;

16. És mondja a leánynak atyja a véneknek: Leányomat feleségül adtam e férfiúnak, de gyűlöli őt;

17. És íme szégyenletes dolgokkal vádolja, mondván: Nem találtam a te leányodban szűzességet; pedig ímhol vannak az én leányom szűzességének jelei! És terítsék ki a ruhát a város vénei elé.

18. Akkor a város vénei fogják meg azt a férfit, és ostorozzák meg őt;

19. És bírságolják meg száz ezüst siklusra, és adják ezt a leány atyjának; mert rossz hírbe kevert egy izráelita szűzet; és legyen annak felesége, és el nem bocsáthatja azt teljes életében.

20. Ha pedig igaz lesz a vádolás, és nem találtatik szűzesség a leányban:

21. Akkor vigyék ki a leányt az ő atyjának háza elé, és az ő városának emberei kövezzék meg kővel, hogy meghaljon; mert gyalázatosságot cselekedett Izráelben, paráználkodván az az ő atyjának házánál. Így tisztítsd ki közüled a gonoszt.


Az első igében az van, hogy úgy kell bánni a hazug vádolóval, ahogyan ő akart bánni a mássikkal. A másik igében meg az van, hogyha a férfi hazugságot szól a felesége ellen (vagyis halált kér rá, mert ha igaz lenne az állítás, akkor meg kellene ölni a nőt), akkor a férfit csak megostorozzák.

Nekem ez kettős mércének tűnik. Ti hogyan vélekedtek erről?


2021. szept. 27. 08:14
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
90%
Mindig érdekelt, hogy ezt vajon tényleg Isten diktálta Mózesnek, vagy az rakott hozzá ezt-azt a törvényekhez. Van, aki tudja ezt?
2021. szept. 27. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
30%
Újszövetség én is megköveztek embereket nem? Lehet Isten azokat a törvényeket csak a saját nepenek hozta hogy valahogy tudjanak élni mert rabszolgák voltak addig. Jézus még mindenkinek hozott torvenyt. De az érdekes ha a tízparancsolat azt mondja ne ólj, Isten hogyhogy a megoldást mondja?
2021. szept. 27. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
0%
Vagyis ha a Tízparancsolatban az van hogy ne ölj, itt Isten hogyhogy a megkövezést mondja. Ugye az újszövetség én is tudjuk hogy Szűz Máriát is megköveztek volna ha József nem áll ki mellette és nem veszi feleségül. Szent Istvánt ( nem a szemkiszúró királyt) is megköveztek mert rákfogták hogy istenkáromló,pedig csak Jézus feltámadását hírdette.
2021. szept. 27. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
55%
#1 Ez mind Isten szava, Mózes nem rakott hozzá semmit
2021. szept. 27. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
59%
#3 Ha egy bűnöst megölnek az nem számít ölésnek hanem ítéletnek.
2021. szept. 27. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
48%
5# Akkor örülj neki, hogy ennyire tökéletes, hibátlan és bűntelen vagy, hogy soha, semmit nem követtél el és neked nem jár semmiért büntetést.
2021. szept. 27. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
88%
#6 Te miről beszélsz? Én csak válaszoltam a 3-asnak abban amit nem értett.
2021. szept. 27. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 KZitus ***** válasza:

Szia

Milyen jó, hogy ezek a törvények már nem vonatkoznak ránk!

Viszont ha visszamész az időben, teljesem másfajta gondolkodás jellemezte azt a kort, és Isten jutalma, vagy büntetése mindig arányos volt az ember tetteivel. Másrészt, amit idéztél, az része volt a kb. 600 törvénynek amelyet az izraeliták önként vállaltak. Senki sem kényszerítette őket. De mint az Édenben élet-halál kérdése volt az Istennek való engedelmesség(ami napjainkban sem változott), úgy a héber népet is éppen az erkölcsi, fizikai és szellemi tisztaság választotta el a többi, őket körülvevő nemzetektől.

Ma krisztusi törvénynek való engedelmességtől függ, milyen állapotban vagyunk Isten szemében. Nem kényszerít semmire minket sem, ahogyan a zsidó egyéneket sem kényszerítette. De ma is attól függ hogyan ítél meg minket Isten, hogy engedelmeskedünk-e ennek a törvénynek: „Szeresd Jehovát, a te Istenedet egész szíveddel, egész lelkeddel és egész elméddel” Máté 22:37 - aki nem teszi, előbb vagy utóbb „a mit vet az ember, azt aratándja is. Mert a ki vet az ő testének, a testből arat veszedelmet; a ki pedig vet a léleknek, a lélekből arat örök életet” Galátzia 6:7, 8.

vagy ahogyan annak idején Mózessel közölte Isten:"Figyelj, ó, Izrael! Jehova a mi Istenünk, és csak egy Jehova van. Szeresd Jehovát, a te Istenedet teljes szíveddel, teljes lelkeddel és teljes erőddel" 5Mózes 6:4,5.

Azt érezheted, túl szigorúak voltak a mózesi törvények? Sajnos nem voltak annyira szigorúak, hogy visszatartsa a zsidó népet az állandó bálványimádattól, és attól hogy szeressék felebarátjukat, egyáltalán bármi felelősséget érezzenek Istennel szemben. És ma?

2021. szept. 27. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
43%
De Szent István nem bűnös volt csak rafogták. István diskonus volt és Jézust hirdette. Csak nem értem miért imádkozott a gyilkosaiert hogy Isten bocsasson meg nekik. Én biztos hogy nem kérnek jót a gyilkosaimra. Avval semmi bajom nincs hogy egy bűnöst megkovezzezzenek.
2021. szept. 27. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
52%
Diakónus
2021. szept. 27. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!