Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ateisták , kik egykor kereszté...

Ateisták , kik egykor keresztény hivők voltatok mi az oka hogy ateisták lettetek? Miért hagytad el a keresztény hitet vagy a felekezeted?

Figyelt kérdés
2021. dec. 20. 09:03
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
86%

Nem születtem különösebben vallásos családba, de a szüleim hagyománytiszteletből beírattak alsóban hittanra. Ez a 90-es évek elején volt. Azonnal nagy hatással volt rám, gyerekkoromban buzgó katolikus voltam, minden vasárnap elmentem a misére (egyedül, a szüleimet nem érdekelte). Kamaszként a buzgalom kicsit alábbhagyott, de a katolikus identitásom és az istenhitem megmaradt.

20 éves korom táján kerültem el a Hit Gyülibe. Az erős hitük nagyon tetszett, a többi része (Németh Sánor-kultusz, Izrael-imádat, démonoktól való rettegés, kiválasztottságtudat, törvénykezés) már kevésbé. Ennek ellenére jártam pár évig, bár igazán beépülni soha nem tudtam.

Emlékszem arra az alkalomra 2008 júniusában, amikor Sándor kihívott a színpadra egy férfit, akit úgy "töltött be Szent Szellemmel", hogy a pasas berregett, Sándor idióta módon poénkodott a rovására, és kiröhögtette a közönséggel. Akkor felálltam, otthagytam az egészet, és évekig vissza se mentem. A férjem maradt, ezért később pár alkalommal voltam még ott, de soha többé nem tartottam magam hitesnek.

Utána megjártam több gyülekezetet, volt egy rövid, de annál intenzívebb Golgotás időszakom, aztán külföldre költöztünk, ott is jártunk gyülibe, de egyre inkább éreztem, hogy itt valami nem kerek. Minél többet olvastam a Bibliát, annál több ellentmondást vettem benne észre. Ez önmagában nem lenne baj, ha a Bibliát annak tekintenénk, ami: sokezer éves közel-keleti mítoszok gyűjteményének és kortörténeti érdekességnek. Isten megmásíthatatlan szavában viszont nem kéne, hogy ilyen feloldhatatlan ellentétek legyenek (kronológia stb.)

Egyik nap a könyvesboltban megláttam Yuval Noah Harari: Sapiens című könyvét. Addigra egy ideje már nagyon érdekelt az őstörténet (kezdtem elhagyni az evolúciótagadást), és azonnal megvettem. Ahogy olvastam, minden összeállt. Ez a könyv adott választ minden kérdésemre, és segített az összes szétszóródott darabkát a helyére tennem. Kétkedő istenhívőként kezdtem el olvasni, és ateistaként tettem le.

Ennek már 3 és fél éve. Nem bánom a keresztény időszakot, sokat adott abban az értelemben, hogy értem őket is. Értékes könyvnek tartom a Bibliát, mint mítoszgyűjteményt. Elismerem az egyházak hagyományfenntartó szerepét. De nem hiszek Istenben, se túlvilágban, semmiben. És ez nagyon jó.

2021. dec. 20. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
61%

Engem bizonyos logikai ellentmondások késztettek gondolkodásra. Miért van ennyi rossz a világon. A hívők a szabad akarattal érvelnek. Tegyük fel, valaki meggyilkol egy embert, szabad akaratból tette, nem az Isten tehet róla. Ezek szerint viszont a gonoszok szabad akarata fontosabb az igazságosságnál és a jók boldogságánál. Milliónyi embernek kellett meghalnia csupán azért, hogy ne sérüljön Hitler vagy Sztálin szabad akarata. Mások azt mondják, hogy a rossz az ördögtől van. Akkor Isten miért engedi, hogy az ördög garázdálkodjon? Ismét: azért van ennyi rossz, mert Isten így tesz minket próbára. Ha Isten végtelenül jó, akkor miért nem választ kevésbé brutális módszereket a „próbatételre"?

A Bibliában tényleg sok ellentmondás van, de a hívők erre is kitaláltak mindenféle kifogást. Pl. ne ragadd ki a szöveget a szövegkörnyezetből. Bezzeg ha ők hozakodnak elő valami idézettel, szó sem esik semmiféle kontextusról. Vagy amikor azt mondják, hogy az eltérések stilisztikai jellegűek („mindegyik szerző a saját stílusában írta le"). Jézus családfája két változatban is fennmaradt, annyira igyekeztek igazolni a Dávidtól való származást. Máté szerint Salamontól származott, Lukács szerint Nátántól. Máté szerint József apja Jákob volt, Lukács szerint Éli. Ezek nem stilisztikai eltérések, hanem ténybeli ellentmondások. Vagy amikor János azt írja, hogy egy asszony ment ki a sírhoz, Máté szerint kettő, Márk szerint három; Máté szerint egy angyal volt a sírnál, Lukács szerint kettő; ezek nem stílusbeli, hanem ténybeli különbségek. Milyen érdekes, hogy Mária és József senkinek sem beszélt az állítólagos csodás eseményekről (Gábriel arkangyal, a születés körülményei). A „csodálatos" kenyérszaporítást Elizeus történetéből vették át, lásd a Királyok második könyvét. Máskor azt mondják hogy az eltérések valószínűleg másolási hibák miatt jöttek létre. Akkor a mindenható Isten miért nem vigyázott a Bibliára, miért engedte, hogy másolási hibák történjenek, amelyek vitákat stb okoznak? Ezerféle keresztény irányzat létezik a világon, most akkor melyik az eredeti? Ennyit a kereszténységről.

2021. dec. 20. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
58%

Van az igaz kereszténység, és van a hamis.

Az igaz keresztények az első századi -Jézus által alapított- tanításokhoz ragaszkodnak, és van a negyedik században alakult. Itt már teljes hitehagyással kezdtek terjedni, mivel az embereknek tetsző tanításokat is belevettek a tételekbe...


Két vitakérdés miatt engedi meg Isten a gonoszságot és a szenvedést.

2021. dec. 20. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
27%

2-es.(3-as vagyok.) A leszármazásban nincs semmi ellentmondás.

Máté Dávidig vezette vissza, Lukács pedig Ádámig.


MÁTÉ:

Jézus Krisztus történetének a könyve*, aki Dávid fia, aki Ábrahám fia: 2 Ábrahám fia volt Izsák,Izsák fia volt Jákob,Jákob fia volt Júda és a testvérei, 3 Júda fia volt Pérec és Zerah, akiknek Támár volt az anyjuk,Pérec fia volt Hecron,Hecron fia volt Rám,4 Rám fia volt Amminádáb,Amminádáb fia volt Nahson, Nahson fia volt Sálmon,5 Sálmon fia volt Boázm, akinek Ráhábn volt az anyja,Boáz fia volt Obed, akinek Ruth volt az anyja,Obed fia volt Isai,6 Isai fia volt Dávid király. Dávid fia volt Salamon, akinek Uriás felesége volt az anyja,7 Salamon fia volt Roboám, Roboám fia volt Abija, Abija fia volt Asa, 8 Asa fia volt Josafát, Josafát fia volt Jórám, Jórám fia volt Uzziás, 9 Uzziás fia volt Jótám, bJótám fia volt Aház, Aház fia volt Ezékiás, 10 Ezékiás fia volt Manassé, Manassé fia volt Ámon,Ámon fia volt Jósiás,11 Jósiás fia volt Jekóniási és a testvérei, akik abban az időben éltek, amikor a zsidókat Babilonba hurcolták.12 Jekóniás fia volt Sealtiel, aki Babilonban született,Sealtiel fia volt Zorobábel,13 Zorobábel fia volt Abiud, Abiud fia volt Eljákim, Eljákim fia volt Azor, 14 Azor fia volt Cádók,Cádók fia volt Akim, Akim fia volt Eliud, 15 Eliud fia volt Eleázár,Eleázár fia volt Mathán, Mathán fia volt Jákob, 16 Jákob fia volt József, Mária férje. Mária szülte Jézust, akit Krisztusnak hívnak.


LUKÁCS:Jézus+ körülbelül 30 éves volt,+ amikor elkezdte a szolgálatát, és azzal összhangban, ahogy az emberek gondolták,


ő József+ fia volt,


aki Héli fia,


24 aki Mattát fia,


aki Lévi fia,


aki Melki fia,


aki Jannai fia,


aki József fia,


25 aki Mattatiás fia,


aki Ámós fia,


aki Náhum fia,


aki Esli fia,


aki Naggai fia,


26 aki Maát fia,


aki Mattatiás fia,


aki Sémein fia,


aki Jószek fia,


aki Jóda fia,


27 aki Joanán fia,


aki Résa fia,


aki Zorobábel+ fia,


aki Sealtiel+ fia,


aki Néri fia,


28 aki Melki fia,


aki Addi fia,


aki Kószám fia,


aki Elmadám fia,


aki Ér fia,


29 aki Jézus fia,


aki Eliézer fia,


aki Jórim fia,


aki Mattát fia,


aki Lévi fia,


30 aki Simeon fia,


aki Júdás fia,


aki József fia,


aki Jónám fia,


aki Eljákim fia,


31 aki Melea fia,


aki Menna fia,


aki Mattáta fia,


aki Nátán+ fia,


aki Dávid+ fia,


32 aki Isai+ fia,


aki Obed+ fia,


aki Boáz+ fia,


aki Sálmon+ fia,


aki Nahson+ fia,


33 aki Amminádáb+ fia,


aki Arni fia,


aki Hecron+ fia,


aki Pérec+ fia,


aki Júda+ fia,


34 aki Jákob+ fia,


aki Izsák+ fia,


aki Ábrahám+ fia,


aki Táré+ fia,


aki Náhor+ fia,


35 aki Sérug+ fia,


aki Réu+ fia,


aki Péleg+ fia,


aki Éber+ fia,


aki Séla+ fia,


36 aki Kajnán fia,


aki Arpaksád+ fia,


aki Sém+ fia,


aki Noé+ fia,


aki Lámek+ fia,


37 aki Metusélah+ fia,


aki Énók+ fia,


aki Járed+ fia,


aki Mahalaléel+ fia,


aki Kajnán+ fia,


38 aki Énós fia,


aki Sét+ fia,


aki Ádám+ fia,


aki Isten fia volt.

-m.cs.-

2021. dec. 20. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
22%

Jakab 1:13

Senki ne mondja, amikor próba alatt áll: „Isten tesz próbára.” Rossz dolgokkal ugyanis nem lehet próbára tenni Istent, és ő maga sem tesz ilyesmikkel próbára senkit.


A vitakérdés:

Ádám és Éva Sátán buzdítására fellázadtak a teremtő ellen. Tudjuk hogy.


"Nézzünk egy szemléltetést! Tegyük fel, hogy egy tanár elmondja a tanulóknak, hogy hogyan kell megoldani egy bonyolult feladatot. Egy okos, de lázadó tanuló azt állítja, hogy a tanár megoldása téves. Bizonygatja, hogy ő tud egy sokkal jobb megoldást, arra célozva ezzel, hogy a tanár nincs a helyzet magaslatán. Néhányan az osztályból igazat adnak neki, és ugyancsak fellázadnak. Mit tegyen a tanár? Milyen hatással lenne a többi tanulóra, ha kiküldené az óráról a lázadókat? Nem az lenne a benyomásuk, hogy az osztálytársuknak és a hozzá csatlakozóknak igazuk van? Lehetséges, hogy mindnyájuk tisztelete megrendülne a tanár iránt, mert úgy tűnne, fél attól, hogy rábizonyítják a tévedését. De most tételezzük fel, hogy a tanár megengedi a lázadónak, hogy mutassa be az osztály előtt, ő hogyan oldaná meg a feladatot.


Isten valami ehhez hasonlót tett. Ne feledkezz meg arról, hogy nemcsak az édeni lázadókra hatottak ki a történtek. Angyalok milliói figyelték az eseményeket (Jób 38:7; Dániel 7:10). Az, ahogyan Isten a lázadásra reagált, nagyon is érintette őket, és végső soron minden értelmes teremtményt. Nos, mit tett Isten? Megengedte Sátánnak, hogy mutassa meg, hogyan uralkodna ő az emberiség fölött. Azt is hagyta, hogy az emberek önmagukat kormányozzák Sátán irányításával.


De miért engedte meg Isten, hogy ilyen sokáig tartson a szenvedés? És miért nem akadályozza meg a tragédiákat? Gondoljunk arra, hogy milyen két dolgot nem tenne a szemléltetésünkben szereplő tanár. Először is, nem akadályozná a lázadó tanulót abban, hogy bizonyítson. Másodszor, nem segítene neki abban, hogy kifejtse az érveit. Most vizsgáljuk meg, milyen két dologról határozta el Isten, hogy nem fogja megtenni. Először is, nem akadályozza meg, hogy Sátán és a támogatói megpróbálják bebizonyítani az igazukat. Ehhez hagynia kellett, hogy teljen az idő. Az emberi történelem évezredei során az emberiség az önkormányzás mindenféle formáját kipróbálhatta. Ért el némi fejlődést a tudományban és más területeken, de az igazságtalanság, a szegénység, a bűnözés és a háború egyre súlyosabb gondot jelent. Mára bebizonyosodott az emberi uralom kudarca.


16 Másodszor, Isten nem segített Sátánnak a világ fölötti uralkodásban. Ha Isten útját állná például a rettenetes bűntényeknek, azzal éppen a lázadók ügyét támogatná, nem? Nemde azt a gondolatot táplálná az emberekben, hogy képesek önmagukat kormányozni, és ennek nem lesznek végzetes következményei? Ha Isten így tenne, azzal bűnrészessé válna egy hazugságban, holott „lehetetlen, hogy Isten hazudjon” (Héberek 6:18)."


AHOL ISTEN SZÓ VAN, EREDETILEG ISTEN SZEMÉLYES NEVE, A JEHOVA NÉV SZEREPEL!

-m.cs.-

2021. dec. 20. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
33%

1-es vagyok.

Nekem két kérdésem lenne:

1. Ruth könyve és Máté evangéliuma szerint Dávid király dédanyja az a Ráháb nevű prostituált volt, aki Jerikó ostromakor beengedte a kémeket a városba. Ez alapján Dávid a honfoglalás után legfeljebb 80-100 évvel kellett, hogy szülessen. Ugyanakkor a Bírák könyve szerint a honfoglalás és Saul királlyá választása között 390 év telt el. Légyszí, ne azt válaszoljátok, hogy abban az időben mindenki 100 évesen szült, mert ezt nem hiszem el.

2. József 22 vagy 23 éve volt Egyiptomban, amikor a testvérei meglátogatták (17 évesen került oda, 30 évesen állt a fáraó előtt, jött 7 bő esztendő, és a második vagy harmadik szűk esztendőben mentek a tesók.) Júdának ennyi idő elég volt arra, hogy felneveljen két fiút, akik mindketten meghalnak, ezután újabb fiai szülessenek, akiknek addigra már maguknak is fiai születtek. Nem túl sűrű ez így?

2021. dec. 20. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
3%
Utolsó, az a helyzet, hogy Noé azt hiszem 500 évet élt. Régen többet éltek az emberek. Mózes óta parancsolta Isten, hogy embernek legyen élete max 100 év. De azért most is van olyan, aki pl. 128 évig él. Most pl. Indiában volt egy asszony, aki 82 évesen szült. Tehát nem lehetetlen.
2021. dec. 21. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

A 82 évesen szült asszony más lefagyasztott petesejtjét hordta ki. Nem hiszem, hogy ez az ókorban olyan elterjedt eljárás lett volna.

De tudod mit, legyen úgy. A Júda-problémára viszont ez nem magyarázat, mert az ő esetében ahhoz, hogy kijöjjön a matek, 10 éves kor korül kellett volna, hogy a fiai apává váljanak.

2021. dec. 21. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
45%
Elég 45-55 évesen szülni. Elfér az idővallumban...
2021. dec. 21. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Akkor 55 évesen lett anya, 110 évesen nagymama, 165 évesen dédi, 220 évesen üki. (Mert közben utánaszámoltam, nem a déd-, hanem az ükanyja volt Ráháb. A dédapja volt Boáz.) Nem 390.

Mi a helyzet Júdával? Abban az időben 10 évesen már gyereket csináltak a fiúk?

2021. dec. 21. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!