Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogyan bizonyította Leibniz...

Hogyan bizonyította Leibniz Isten létezését?

Figyelt kérdés
(dióhéjban és egyszerű nyelvezettel kérném a válaszokat)

2022. jan. 5. 19:15
1 2
 1/15 anonim válasza:
92%

1)Mindennek, ami létezik, kell lennie magyarázatnak a létezésére.

2)Ha az univerzumnak van magyarázat a létezésére, akkor az a magyarázat Isten.

3)Az univerzum létezik.

4)Tehát az univerzumnak van magyarázat a létezésére.

5)Így az univerzum létére a magyarázat Isten.

2022. jan. 5. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
68%

És Istenre mi a magyarázat?

(Nem kötekedni akarok, én keresztény vagyok, csupán érdekel mások válasza.)

2022. jan. 5. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 MDaniel98 ***** válasza:
78%

"Leibniz elsőként vetette fel az elégséges alap elvét, mely azt mondja ki, hogy „semmi sem jön létre elégséges ok nélkül." Ehhez szükségképpen kapcsolódik a kérdés: akkor „miért van inkább valami, mint semmi"? Az elégséges alap elve a gondolkodás lehetőségi feltételét fogalmazza meg, a semmire vonatkozó kijelentésben pedig a gondolkodás tapasztalata csapódik le: a világ dolgai esetlegesek. A kontingens létezők léte magában foglalja a nemlét lehetőségét, nemcsak a letét. A Világegyetem elégséges oka éppen ezért nem található meg a véges létezők egymásra következésében. Ha az Univerzum elegendő oka csak olyan lehet, amelynek nincs szüksége rajta kívül semmi másra, akkor ez az ok nem található meg a világ összefüggéseiben, hanem csak az azt megokoló, szükségképpeni, léte okát magában hordó szubsztanciában; és ezt a végső okot nevezzük Istennek – mondja Leibniz. ezzel azonban nem Istenről, hanem a világról állít valamit, továbbá beleütközik a tudományos takarékosság elvébe: Isten a szükségszerű szubsztancia más elnevezése.


Isten végtelen sok világot teremthetett volna, de ő ezek közül csak a legjobbat teremtette meg, jósága miatt. E világban pedig teljes harmónia van (praestabilita harmonia), amit Isten előre elrendezett. Turay Alfréd kiemeli, hogy „Isten a lehetséges világok közül az együtt-lehetőség törvényét (lex compossibilitatis) figyelembe véve a legjobbat teremtette. Ez a törvény azt mondja ki, hogy nem valamennyi lehetséges kombináció valósulhat meg együtt (például, ha Isten szabad lényt akart, nem zárhatta ki a bűn és a nyomában járó szenvedés lehetőségét). – A világban lévő rossz nem cáfolja Isten létét."

2022. jan. 6. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
46%

Előttem szólók tökéletesen leírták. Bővebben:


[link]

2022. jan. 6. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

@MDaniel98 Nagyon köszönöm a válaszodat, szépen fogalmazol. Sajnos nem biztos hogy mindent megértettem, mert csak amatőrként foglalkozom filozófiával. Azt írod pl.:

"Az elégséges alap elve a gondolkodás lehetőségi feltételét fogalmazza meg, a semmire vonatkozó kijelentésben pedig a gondolkodás tapasztalata csapódik le: a világ dolgai esetlegesek."

Ez azt jelenti hogy a világ dolgai lehetnek létezők és nemlétezők (tehát esetlegesek) gondolkodásunk szerint?

Én eddig ezt értettem abból amit írtál: Mindennek van oka. A véges dolgok létezhetnek is meg nem is (kontingens létezők). Emiatt a Világegyetem nem keletkezhetett véges dolgok közötti ok-okozati láncból (bár nem értem hogy miért nem). Emiatt kell egy a véges dolgokon túlmutató végtelen teremtő.


Még egy dolog: értem azt hogy ez egy "a léte okát magában hordó szubsztancia" azonban a valóságban nehéz ezt elképzelnem hogy KONKRÉTAN mi is ez? A Teremtés univerzális eszméje talán ez amely azzal hogy másokat teremt saját magát is megteremti? A második bekezdésedet viszont 100% megértettem, azt nem kell magyaráznod.

2022. jan. 6. 19:43
 6/15 anonim ***** válasza:
66%

1)Mindennek, ami létezik, kell lennie magyarázatnak a létezésére.

Miért kellene lennie magyarázatnak? Az, hogy az ember megalkotta például a logika tudományát (ha már következtetés), nem feltételezi az univerzum logikusságát minden téren, vagy akar a magyarázatát.


2)Ha az univerzumnak van magyarázat a létezésére, akkor az a magyarázat Isten.

Miért kellene pont Istennek lennie a magyarázatnak? Miért ne lehetne más lehetőség is, amit nem vagyunk képesek megérteni?


3)Az univerzum létezik.

Ahogy van működés is. És? Mit akart ezzel mondani még?


4)Tehát az univerzumnak van magyarázat a létezésére.

Attól, még hogy az univerzum létezik, nem feltétlen van magyarázat a létezésére. Ettől még miért kellene lennie magyarázatnak a létezésére?


5)Így az univerzum létére a magyarázat Isten.

Nem magyarázta meg, nem bizonyította Isten létét, csak tett egy kijelentést. Univerzum helyére betette Istent. Ennyi. Ez így elég szánalmas következtetés.


A másik.

Isten miért teremthetett volna sok világot? Nem veszi észre, hogy ez nem Isten gondolata, hanem az ő szubjektív véleménye, amit kivetít valamire.


Mi a legjobb definíciója? Ez valami minőségbiztosítás? Milyen szempontok alapján tett ilyen kijelentést? Üres fecsegés, konkrétumok, szempontrendszerek nélkül.


Miért kell Istennek jónak lennie? Miért kell Istent jóval felruházni?

Ez csak az emberek fejében létezik.


Isten egy gondolat vagy érzés (Bibliai Isten maga a szeretet) inkább?


Mi a rossz? Ami sérti az ember EGÓját, ÉNképét, hitrendszerét?


Miért kellene oknak lennie? Mert létezik maga a logikusság elvet követő gondolkodás?

2022. jan. 6. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
77%
Fura, hogy Leibniz és Turay nem vette észre, hogy szimpla történések vannak szubjektív érzelmi megjelenítések (jó, rossz), gondolatok nélkül.
2022. jan. 6. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
Amikor álmodsz, saját magad létrehozol egy világot, s abban ok-okozati összefüggéseket. Az álom a "semmiből" keletkezett, te magad vagy az okozója, s egyedül a te emlékeidben hagy nyomot, ébredés után. Ha te létezel, az álmodban szereplő tárgyak és személyek is léteznek, valóságosak?
2022. jan. 7. 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
A filozófiát sokan alávetik a t.tudományos induktív módszernek, holott a filozófia soha nem így működött.
2022. jan. 7. 06:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
Egyébként nagyon beszédes, hogy sokan egy metafizikai lényt el sem tudnak képzelni, azonnal valamilyen anyagi dologként kezelik Istent. Ami nem fizikai, az számukra üres.
2022. jan. 7. 06:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!