Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Keresztények, muszlimok és...

Keresztények, muszlimok és zsidók! Mi a véleményetek a zoroasztriánusokról, az egyik legközelebbi rokonvallásotokról?

Figyelt kérdés

Elítélitek őket? Vagy barátian fordultok ehhez a hithez? Mi a véleményetek Zarathusztráról vagy másik nevén Zoroaszterről?


Rengeteg alapvető tanítás egyezik, például az egyistenhit, a Sátánhoz hasonló ördögi démon, a sötétség királya, a legtöbb erkölcsi tanítás nagyon hasonló, a jóságos, megbocsájtó, de ugyanakkor igazságos istenkép, a teremtéstörténet (csak náluk Ádámnak több felesége volt és Éve egy démonként van lefestve), a Menny és Pokol tana (viszont náluk vannak bizonyos esetek, amikor lehetséges a reinkarnáció), az önmegtartóztatás tanítása és a hedonizmus elvetése és hatalmas hangsúlyt fektettek a lelki béke megteremtésére (még egyes keleti vallásoknál is többet).


Egyébként Mohamed rengeteget járt perzsa területeken, a keresztényeknél, pedig minden bizonnyal az egyik napkeleti bölcs is egy perzsa, udvari mágus (náluk a mágus nem TV-s kuruzslót jelent, hanem egy paphoz, dervishez, imámhoz, szerzeteshez hasonló vallási tanítót, vallástudóst, filozófust, vallási szertartásokat levezető személyt) volt.



2022. jan. 13. 18:44
1 2 3
 1/29 A kérdező kommentje:
*Éva
2022. jan. 13. 18:45
 2/29 anonim ***** válasza:
77%
Szerintem az emberek többsége nem tudja, hogy mi az. Én sem.
2022. jan. 13. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 A kérdező kommentje:

#2.

Pedig iskolában tananyag.

2022. jan. 13. 19:44
 4/29 anonim ***** válasza:
81%
Akkor túl öreg vagyok, már köszöntek csókolómmal is. Majdnem sírtam :)
2022. jan. 13. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:
100%
A mitológiájukat szépnek tartom, de semmit nem tudok a hitéletükről és a tradícióikról, úgyhogy az a rész nekem teljesen vakfolt, anélkül pedig nem mondanék semmi hülyeséget, mert az szerintem minden vallás lényegi komponense.
2022. jan. 13. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:
100%

Zoroaszter egyistenhitet hirdetett ami messze nem volt "alapvető" dolog az ő korában illetve abban a társadalomban amiben ő élt, és ezt egy pozitív dolognak tekintem. Valójában Iránban a megmaradt zoroasztriánusokat a könyv népeihez sorolják a zsidók, keresztények és szabiok mellett.

Minden esetre én nem merészkednék olyan messzire, hogy Zoroasztert egy ugyan olyan prófétának tekintsem, mint a bibliai prófétákat, de összességében pozitív véleménnyel vagyok arról ami tanított.

2022. jan. 14. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:
58%

Az iszlám szerint Allah minden néphez küldött prófétákat ugyanazzal az alapüzenettel. Zoroaszter lehet egy ilyen próféta volt, akinek a tanítását idővel megváltoztatták az emberek, így alakult ki a zoroasztrizmus mint vallás.



A zoroasztrizmust ha összehasonlítjuk az iszlámmal, sok egyezést találunk. A zoroasztrizmus a világ egyik legrégebbi létező vallása. Kb 4 ezer éve alakult. Nem tisztán, de monoteista vallások közé sorolható. A mindenséget teremtő egyetlen és jóságos Istenben hisznek. Ahura Mazdáét-nak nevezik aminek jelentése Bölcs Úr. Iszlámban szintén megtalálható az Úr elnevezés Istenre illetve a bölcsesség mint Isten tulajdonsága. Náluk is megjelenik a prófétaság, Zarathustra nevű próféta személyében. A prófétának adott kinyilatkozást, ami szerint ő teremtette a világot, vele együtt az embert is, aki eredendően jó. Ez újabb három egyezőséget jelent. Teremtő Isten, aki kinyilatkoztatást küld a prófétáknak és itt kiderül, az ember eredendően jó.


További egyezés hogy szerintük Isten mindenhol összhangot és rendet tart fenn, bizonyos meghatározott törvények által. A Nap és a csillagok szabályos mozgása, a Hold időszakos növése és fogyása, a szabályos távolság, amelyben a föld és a fellegek egymástól megmaradnak, a növényzet szabályos növekedése, a szelek járása, a világosság és sötétség, a nappal és éjszaka szabályos váltakozása, kísérő jelenségeikkel: az álommal és az ébrenléttel, a természetnek ezek a megkapó jelenségei utalnak és bizonyságot szolgáltatnak egy Mindenható Hatalom létezésére, aki nemcsak Teremtője, de Fenntartója is a Világmindenségnek. Mindenhol összhangot és rendet tart fenn, bizonyos meghatározott törvények által. Tehát ebben is megegyezik az iszlám tanítással.



Isten tulajdonságaiban is egyezés van. Kiemelt tulajdonságai: jóakarat, igazságosság, jámborság, tökéletesség és örökkévalóság.



További azonosságok az iszlám vallással csak röviden:



- Menny és Pokol létezése


- Lélek hallhatatlansága


- Gonosz szellemi lény ami a Sátán megfelelője aki el akarja téríteni az embereket rossz irányba


- Az ember szabad választási képessége és az ezzel együtt járó felelőssége


- Az igaz és helyes életelvek, az erkölcsi törvény fontossága


- Halottak feltámadásának tanítása


- Az Ítélet napja


- Gonosz végső bukása


- Az örök élet tökéletessége, mint végső üdvösség

2022. jan. 14. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
81%

"Az iszlám szerint Allah minden néphez küldött prófétákat ugyanazzal az alapüzenettel. Zoroaszter lehet egy ilyen próféta volt, akinek a tanítását idővel megváltoztatták az emberek, így alakult ki a zoroasztrizmus mint vallás."

Vagy, ami jóval valószínűbb, hogy Mohamed tőlük is plagizált, mint a többi környékbeli vallástól is.

2022. jan. 14. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 anonim ***** válasza:
58%

"Vagy, ami jóval valószínűbb, hogy Mohamed tőlük is plagizált, mint a többi környékbeli vallástól is."


Akkor a zsidók és Jézus is tőlük plagizált?

2022. jan. 14. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:
100%

"Akkor a zsidók és Jézus is tőlük plagizált?"

Igazság szerint semmi egyedi nincs a kereszténység és a zoroasztizmus közti hasonlóságok között.

2022. jan. 14. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!