Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A Zsidó vallás szerint mi van...

A Zsidó vallás szerint mi van a halál után? Van egyáltalán valami nézete?

Figyelt kérdés

2022. máj. 26. 12:43
 1/10 anonim ***** válasza:
38%
tűznek tava vagy mennyország (feltámadás földre mert a föld a mennyország)
2022. máj. 26. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Tudtommal nincs kész egységes nézet erről, csak kérdezem.
2022. máj. 26. 13:58
 3/10 anonim ***** válasza:
24%
#2 Isten a bünösöket mindig kiirtotta betegséggel a földről tehát tulajdonképpen a halál a kárhozat aki meeg büntelen örökké fog élni
2022. máj. 26. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
91%

Abban igazad van, hogy a judaizmuson belül nincs egységes nézet erről, és egyébként hozzá teszem, hogy soha nem is volt.

A szadduceusok csak a héber Biblia korai könyveit fogadták el hitelesnek, emiatt nem hittek sem a holtak feltámadásában, sem a halál utáni jutalom (mint amilyen a Mennybe jutás) vagy a halál utáni büntetés (mint amilyen a Pokol) koncepcióiban, a szadduceusok két álláspontot fogadtak el, az egyik az volt, hogy meghalsz és kész, a halál a megsemmisülés, a másik álláspont az volt, hogy aki meghal az Sheolba kerül. A Sheol az az ókori izraelita megfelelője az alvilágnak, és mindeki oda kerül, az erényes emberek és a bűnösök is egyaránt, még a próféták is.

A holtak feltámadását a farizeusok és az esszénusok vallották, akik a héber Biblia később íródott könyveit is elfogadták hitelesnek (mint pl. Dániel könyve).

Amit ma látunk a judaizmuson belül, nem több annál, minthogy minden gyülekezet/szekta a saját rabbijaira hallgat, a rabbik pedig mind az általam felsoroltak közül valamelyik halál utáni állapotot vallják. Tehát van olyan rabbi, aki nagyon ragaszkodik a korábbi hagyományokhoz, tehát a Sheolban hisz, van olyan rabbi, aki nagyon rakadszkodik a Maszoréta szöveg (Nusakh Ham'mas'sora) minden könyvéhez, ezért hisznek a holtak feltámadásában és/vagy a Menny és a Pokol koncepcióiban, mégha ez náluk nem is teljesen egyezik meg ezen koncepciók keresztény változataival, és akármilyen meglepő, olyan zsidók is vannak, akik a szadduceusok álláspontját vallják, és azt mondják, hogy meghalunk és kész, nincs semmi a halál után.

2022. máj. 26. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 KZitus ***** válasza:
23%

Szia

Figyeld meg kérlek ezt a párbeszédet:

" Márta ezt mondta Jézusnak: „Uram, ha itt lettél volna, nem halt volna meg a testvérem. De még most is tudom, hogy amit csak kérsz az Istentől, megadja neked.” Jézus ezt mondta neki: „Feltámad a testvéred.” Márta így szólt hozzá: „Tudom, hogy feltámad a feltámadáskor az utolsó napon.” Jézus ezt mondta neki: „Én vagyok a feltámadás és az élet. Aki hisz bennem, még ha meghal is, életre fog kelni,..." János 11:21-25

Márta, és a többi Istenben hívő zsidó hitt a feltámadásban, ez Mária szavaiból is kiderül.

Ha túléli valami a testet, vagy a halál után nem porrá lesz újra, ahogyan azt Isten mondta, akkor nem sok értelme lenne a feltámadásnak. Ebben hitt Mária is.

Ezek a szavak is ezt támasztják alá:

Ézsaiás 26:19

„Élni fognak halottaid.

Népem holttestei felkelnek.

Ébredjetek és örömmel kiáltsatok,

ti, porban lakók!

Mert harmatod olyan, mint a reggeli harmat,

és a föld hagyja, hogy a tehetetlen halottak életre keljenek."

Ezt a reménységet erősítette meg Krisztus, amikor ezt mondta a zsidóknak:

János 5:28, 29

Ne csodálkozzatok ezen, mert eljön az óra, amelyben mindazok, akik az emléksírokban vannak, hallani fogják az ő hangját, és kijönnek: akik jó dolgokat tettek, feltámadnak, hogy éljenek, akik gonosz dolgokat tettek, feltámadnak, hogy megítéljék őket.

2022. máj. 26. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
91%

Amennyire tudom, a rabbik túlnyomó része hisz a feltámadásban. Ezért nem szabad hamvasztani, mert a feltámadáshoz test kell.

Azonban - nekem úgy mondta egy tekintélyes rabbi - ha valaki nem tudta, hogy nem szbad hamvasztani és elhamvasztották, az mégis fel fog támadni. Hasonlóképp a shoa áldozatai, akiket szintén "hamvasztottak".

2022. máj. 27. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 KZitus ***** válasza:
21%

#6

"Ezért nem szabad hamvasztani, mert a feltámadáshoz test kell." - ezt a nézeted mire alapozod? Hiszen a bibliai időkben, a Biblia is ír erről többször hamvasztottak el embereket, pedig hittek a földi feltámadásban.

A babilóniaiak, a görögök és a rómaiak gyakran elégették a holttesteket, ám ilyet a zsidók viszonylag ritkán tettek. Saulnak és a fiainak a holttestét elégették ugyan, de a csontjaikat eltemették, itt ír róla: 1Sámuel 31:8–13;

Az Ám 6:9, 10-ben is olvashatunk ilyen esetről.

De teljesen mindegy, hogy hamvasszák, vagy temetik az embert, mert így is, úgy is "porból lettünk, és ismét porrá leszünk.

Gondolj a hűséges Jóbra, Mózesre, Noéra.....valamennyien évezredekkel ezelőtt meghaltak, de valamennyien hittek, sőt Jób kifejezte, hogy "várja" a feltámadását.

Jób 14:13–15

"Ó, bárcsak elrejtenél a sírban, rejtegetnél, míg el nem múlik haragod, kitűznél nekem egy időt, és nem feledkeznél el rólam! Ha meghal az ember, vajon élhet-e újra? Kényszerű szolgálatom minden napján várakozni fogok, míg el nem jön a szabadulásom. Szólítani fogsz, és én válaszolok neked. Vágyakozol majd kezed műve után."

2022. máj. 27. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
#6 hiába nem hamvasszák el a testet annyi idő alatt leporlad a hús a csontról meg talán a csont is
2022. máj. 27. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
26%
Én úgy tudom, semmi sincs náluk a halál után. Ez rezonál arra, hogy még a földi életükben próbálnak minél több javat megszerezni, nincs lelkifurdalásuk semmiért, imádják a pénzt, igyekeznek érvényesülni bármi áron, és általában nem viszik túlzásba a lelki dolgokat, mintha lélek nem is létezne. Üres szertartások, ismétlések, frázisok, külsőségek. Mint amikor egy kakast pörgetnek a fejük fölött, hogy rátestálják a bűneiket. Vagy a sábesz dekli a fejükön.
2022. máj. 27. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 NTBS ***** válasza:
47%
Feltámadás.
2022. jún. 25. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!