Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ma kellene ünnepelni Keresztel...

Ma kellene ünnepelni Keresztelő (Szent) János születésnapját?

Figyelt kérdés

Ha azt feltételezzük, hogy karácsony dec. 25., akkor Keresztelő Jánosra feltételezhetjük, hogy jún. 25., mivel a Biblia tanúsága szerint János félévvel korábban született, mint Jézus.


Akkor jól értem, hogy ma ünnepelhetjük János születésnapját?



2022. jún. 25. 14:12
 1/8 anonim ***** válasza:
0%
Már miért kellene ünnepelni? Ennyi erővel a 12 apostol szülinapjait is megünnepelhetnénk. Nem tudjuk, mikor születtek? Nem gond, Jézusról se tudjuk, hogy mikor született pontosan. Válasszunk ki tehát véletlenszerűen 12 napot egy évben, jó lesz az. Lehetőleg nyilvánítsuk azokat munkaszüneti nappá.
2022. jún. 25. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
76%

Nem unod még az egyházi ünnepes kérdéseket?

Én is hívő vagyok, de nem gondolom, hogy több leszek attól, ha kényszeresen ezzel provokálok olyanokat, akiket ez nem foglalkoztat.

2022. jún. 25. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

#2.

Akkor ne nézegesse a valláskategória kérdéseit, ha nem érdekli a vallás. Ezért szeretem ezt az oldalt... Akit idegesít, nem érdekli a vallás, miért nézegeti a valláskategóriát??? Én vagyok itt a teljesen idióta, vagy az, aki olyan kategóriába járkál saját maga idegesítésére, ami abszolút nem érinti, érdekli őt?


Egyébként milyen kérdésekről beszélsz?

2022. jún. 25. 15:25
 4/8 A kérdező kommentje:
Én sem járkálok mondjuk a homoszexualitással, problémás gyerekkel, nők egészségével, válással stb. kapcsolatos kategóriákban, illetve az ilyen kérdések alatt, mert nem érint, nem érdekel, nem tudnék benne segíteni.
2022. jún. 25. 15:30
 5/8 anonim ***** válasza:
82%

Szia,

Azt szinte biztosan tudjuk, hogy az Úr Jézus Krisztus nem december 25-én született, mert az a “Nap” születésnapja, és nagy Konstantin az "első keresztény császár" is eredetileg a "Sol Invictus" kultusz híve volt. Innen ered a keresztény karácsony ünnep.

Üdv. Péter

2022. jún. 25. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

#5.

A keresztények a karácsonyt már a Mithrász-kultusz sol invictusa előtt is ekkor ünnepelték. Nem is csoda, hiszen ez a keletről érkező vallás az útja során szinte minden arrafelé elterjedt vallásból vett át elemeket, kisebb attribútumokat, például a zoroasztrianizmusból, a környéken élő népek vallásaiból, minimálisan a buddhizmusból, és igen, a kereszténységből is. Ezt az is igazolja, hogy eredeti nevén Mithra alakja eredetileg a zoroasztrianizmusból ered, akik egyistenhívők, vagyis monoteisták voltak, amit egy erőteljes dualizmussal együtt vallottak. Az ő istenük Ahura Mazda, aki rendkívül hasonlít a keresztény és ábrahámi Istenre. Ebből adódóan Mithra nem is lehetett isten. Eredetileg ő egy jazata volt, ami kb. az ábrahámi vallások angyalainak felel meg, ő volt a Nap, a tisztaság és a fény jazatája. Aztán a rómaiakhoz eljutott, akik nem tudták értelmezni Mithra szerepét, így istenként imádták.


Érdekes, hogy ezen az oldalon azok között nincs megegyezés, akik kizárják a decemberi születés esélyét. Valaki tavaszra, valaki nyárra, valaki pedig őszre teszi. Pedig a tél is ugyanannyira valószínű, sőt, az ókeresztények már akkor ünnepelték télen Jézus születését, amikor még egy üldözött vallásnak számított.


Nem hasra ütés szerűen jött ez a dátum. Mivel a Biblia nem tesz említést a pontos időpontról, így a hagyományokra kell támaszkodni. A zsidó, illetve a keresztény hagyományok szerint Jézus hanuka alatt született, ami kiszlév 25. Kiszlév hónap nagyjából novembernek, decembernek felel meg. Ezenkívül azt is tudjuk, hogy Keresztelő (Szent) János nyáron, június született, ugyanis apja, Zakariás zsidó főpap volt, aki akkor értesült fia fogantatásáról, illetve születésének híréről, amikor éppen áldozatot mutatott be a templomban. Ekkor mondta ki Isten nevét halkan. Ez a mózesi vallás szerint egyetlen ünnepen, jom kippur ünnepén szokás, illetve volt szabad az egész évben, ami ősszel, egészen pontosan a mi naptárunk szerint szinte mindig szeptember legvége-október. Erre ha rászámolunk 9 hónapot, akkor megkapjuk júniust. Keresztelő János félévvel született Jézus előtt. Ezenkívül a bibliai próféták fogantatásának napjai szinte kivétel nélkül megegyeztek a haláluk napjával. Ebből következően, ha Jézust nagypénteken, pészah idejében feszítették meg, ami március vagy április, akkor ebből következhet, hogy Jézus ekkor is fogant. Ha erre 9 hónapot rászámolunk, akkor szintén megkapjuk december-január idejét, ami ma is a karácsonyi ünnepkör, ünnepi időszak. Szent Ágoston idejében éppen ezek miatt tekintettek úgy a dátumra, mint Jézus valódi születésnapjára.

2022. jún. 25. 17:03
 7/8 A kérdező kommentje:
Később persze az is szerepet játszott a dátum papír szerint is hivatalosság tételében, hogy voltak ebben az időben más nagy ünnepek is.
2022. jún. 25. 17:08
 8/8 anonim ***** válasza:
Szentiván éje június 24-én van, ami Keresztelő Szent János ünnepe. Úgyhogy igen, az egyházi év logikája alapján a születésnapja.
2022. jún. 26. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!