Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Pontosan mit jelent az V....

Pontosan mit jelent az V. parancsolat?

Figyelt kérdés

Ha mondjuk fáradt és beteg vagyok, emiatt felemelem a hangom, miközben beszélek a szüleimmel azzal már megszegtem a parancsot?


Szeretem, illetve tisztelem a szüleim, csak néha sok lesz a mindennapokból, így sajnos nem tudok mindig olyan nyugodt lenni, mint egy szerzetes, vagy egy remete.


Utána persze belátom, hogy a betegségemért, fáradtságomért, a gondjaimért, bajaimért nem a szüleim, nem a buszsofőr, nem a családom, nem a barátaim a hibásak, de mégis párszor megesik, hogy felemelem egy kicsit a hangom.


Ez már nagy bűn?



2022. aug. 14. 22:17
 1/7 anonim ***** válasza:
56%
Nem, ezzel nem szeged meg vele, csak ha hirtelen felindulásból meg is ölöd. Ezen felül szerintem minden fizikai bántalmazás ebbe tartozik, amivel veszélyezteted mások testi épségét. Valamint minden lelki abúzus is, amivel esetleg öngyilkosságba kergeted.
2022. aug. 14. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

#1.

Ó a csudába, hogy mekkora idióta, szerencsétlen, undormány vagyok...


IV. parancsolatot akartam írni, de akkora idióta vagyok, hogy nem bírok egy nyomorult számot leírni. Szerencsétlen vagyok...

2022. aug. 14. 22:50
 3/7 anonim ***** válasza:
38%

Szia,

Semmi gond, teljesen jól írtad, csak a különböző felekezetek eltérően számozzák a parancsolatokat.

Az eredeti Tízparancsolat:

“Én, az Úr vagyok, a te Istened, aki kihoztalak téged Egyiptomnak földjéről, a szolgálat házából. Ne legyenek néked idegen isteneid énelőttem! Ne csinálj magadnak faragott képet és semmi hasonlót azokhoz, amelyek fenn az égben, vagy amelyek alant a földön, vagy amelyek a vizekben a föld alatt vannak! Ne imádd és ne tiszteld azokat, mert én, az Úr, a te Istened, féltőn-szerető Isten vagyok, aki megbüntetem az atyák vétkét a fiakban, harmad- és negyedíziglen, akik engem gyűlölnek. De irgalmasságot cselekszem ezeríziglen azokkal, akik engem szeretnek, és az én parancsolatimat megtartják. Az Úrnak, a te Istenednek nevét hiába fel ne vedd, mert nem hagyja azt az Úr büntetés nélkül, aki az ő nevét hiába felveszi. Megemlékezzél a szombatnapról, hogy megszenteljed azt! Hat napon át munkálkodjál, és végezd minden dolgodat, de a hetedik nap az Úrnak, a te Istenednek szombatja: semmi dolgot se tégy azon se magad, se fiad, se leányod, se szolgád, se szolgálóleányod, se barmod, se jövevényed, aki a te kapuidon belől van! Mert hat napon teremté az Úr az eget és a földet, a tengert és mindent, ami azokban van, a hetedik napon pedig megnyugovék. Azért megáldá az Úr a szombat napját, és megszentelé azt. Tiszteld atyádat és anyádat, hogy hosszú ideig élj azon a földön, amelyet az Úr, a te Istened ád tenéked! Ne ölj! Ne paráználkodjál! Ne lopj! Ne tégy a te felebarátod ellen hamis tanúbizonyságot! Ne kívánd a te felebarátodnak házát! Ne kívánd a te felebarátodnak feleségét, se szolgáját, se szolgálóleányát, se ökrét, se szamarát és semmit, ami a te felebarátodé!“ (II.Móz. 20:1-17)

A katolikus felosztás szerint a 4. a protestáns felosztás szerint az 5. parancsolat a szülők tisztelete.

Minden ember követ el hibákat, bűnöket, minden nap. A te természeted gyengesége lehet az, hogy néha felemeled a hangodat. Ez nagyon jó, hogy észrevetted és hogy látod, hogy ez nem helyes. Ha bocsánatot kérsz ezért, akkor szerintem a szüleid és Isten is megbocsát.

Maga a parancsolat arról szól, hogy soha ne feledkezzék el az ember a szülei iránti hálatartozásáról. Ne felejtse el, hogy tehetetlen, kiszolgáltatott csecsemőből és kisgyermekből ők segítették felnőtt emberré válni. Gyermekkorban szükséges engedelmeskedni szavuknak – hacsak az a lelkiismeret parancsába nem ütközik. Felnőtt korban pedig biztosítani kell a szülőknek mindenekelőtt szeretet- és társigényüket, hiszen az öregkor gyengeségei, betegségei és sokszor a magány csak fokozzák ezt a szükségletet. Jómagam is ezt élem most meg, idős Édesanyámat gondozom. Én úgy gondolom, hogy a szülők iránti hálatartozás a szülők személyes egyéni gyengeségeitől függetlenül létezik, annál a ténynél fogva, hogy mérhetetlenül sok szeretetet, törődést, munkát, anyagi javakat stb. adtak gyermeküknek. Bűn mindezekről elfeledkezve, vagy ezeket semmibe véve fölényesen, tiszteletlenül beszélni, viselkedni velük, kívánságaik, testi-lelki szükségleteik mellett közömbösen, részvétlenül elmenni. Bűn idős korukban nem visszaadni a „viszonttartozást” (I. Timótheus 5:4), elmulasztani az anyagi gondoskodást, ápolást, szerető vigasztalást.

Remélem tudtam segíteni.

Üdv. Péter

2022. aug. 15. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

#1

Ettől még nem vagy az, bárki tévedhet, elírhat egy számot.


De mint hozzászólásom elején is írtam, ez még nem számít súlyos bűnnek. Természetesen igyekezni kell kerülni, törekedni a minél nagyobb önuralomra.

Amikor ilyen történik, s utána megbánod, mondj el értük egy imát.

2022. aug. 15. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Sőt, ha csak gondolatban teszed ugyanezt, már akkor elkövetted a vétséget!
2022. aug. 15. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"Tiszteld atyádat és anyádat, hogy hosszú életű légy a földön, melyet az Örökkévaló, a te Istened neked ad."

Röviden: néhai Raj Tamás szerint: "hogy hosszú életű légy" - ha tisztelettel emlékezel szüleidre, akkor haláluk után is "élnek" és ha ezt látják gyerekeid, õk is így fognak emlékezni rád.

Résletesebben: MÓZES ÖT KÖNYVE ÉS A HAFTÁRÁK

Szerkesztette: DR. HERTZ J. H. A BRIT BIRODALOM FŐRABBIJA

Kommentár: [link] Ex 20,12

2022. aug. 15. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 KZitus ***** válasza:

Szia

Most olvastam arról, hogyan tekinti Isten a bűneinket és hogyan bocsát meg nekünk. Mi kell ehhez?

Ha van kedves, olvasd el. "Isten vajon megbocsát nekem?"

[link]

2022. okt. 6. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!