Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A buddhizmus a "lemondás"...

A buddhizmus a "lemondás" vallása?

Figyelt kérdés

2022. okt. 19. 15:22
 1/3 anonim ***** válasza:
23%
Nem jobban és nem kevésbé, mint a többi vallás. Ha komolyan törekszel egy célodért, az nyilván jár némi lemondással, hisz időd és energiád véges, másra kevesebb jut. A szerzetesi életforma sok lemondással jár, de a világi gyakorlók sincsenek elzárva semmitől.
2022. okt. 19. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
60%

Végső soron igen, hisz a cél, hogy lemondasz a létezésről és az egódról is. Pontosabban az utóbbi bilincsre ráébredsz, hogy valójában nem is létezik, szóval nem is lehet lerombolni, az előbbi kötöttségéből pedig kiszabadulsz. Ha ez megtörtént, akkor megszűnnek a vágyaid, az indulataid és a tudatlanságod is, mindentudás állapotába lépsz. A szellemi, lelki állapotod a mindenek felett álló békesség, boldogság, harmónia és szeretet fogja jellemezni. Ezt az állapotot hívjuk megvilágosodásnak, ellobbanásnak, beteljesedésnek, nirvánának. Ezenkívül, ha nem is gyakorolsz dharmát (ami az egyik alapja lenne a buddhizmusnak), akkor is jár bizonyos lemondással, ha a karmán belül maradsz.


Természetesen most a buddhizmus eredeti, ázsiai formájáról beszéltem, nem a kaliforniai "buddhizmusról", meg a hippik buddhizmusáról, ami szerint élj, mint hal a vízben, tegyél akármit, orgiázz, részegedj le a sárga földig, fetrengj a földön stb.


Összességében nem jár több lemondással, mint más vallások (pl.: kereszténység, taoizmus stb.), viszont jobbkezes vallás révén az erények közé sorolja a mértékletesség, szerénység, önmegtagadás, önmegtartóztatás cselekedeteit.

2022. okt. 20. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
41%

Hallod 2# olyan szépen írtad ezt a bullshitet, hogy aki nem ért hozzá az egyből elhiszi.



A lemondás vallása? Először is: Ez így elég szűk nem? 1. Szenvedés van. 2. A szenvedés oka (ragaszkodás) 3. A szenvedés megszűntethető. 4. A nemes nyolcrétű ösvény. A ragaszkodást érdemes megszűntetni a dolgok iránt, ez nem a keresztény soha többet történet. Viszont ha fel is adtad a ragaszkodást ettől nem jutsz a mindentudás állapotába. Ez a “mindentudás állapota” is keresztény hozomány. Nem leszel semmi, hacsak te azzá nem formálod magad. A nirvána nem is ez. A nirvána állapotában az van aki minden pillanatban látja a dolgok végső igaz természetét. Az ilyen gyakorlónál akkor beszélünk “ellobanásról”, hogyha ezt az állapotot bármeddig fent is tudja tartani. Nincs benne zavaró/fellobbanó érzés, nyugodt, megingathatatlan stb… A megvilágosodásnak ezért van több szintje. Karmán belül maradsz… Szándékon belül maradsz? Merthogy azt jelenti a karma. Ha ilyen kontextusba helyezed a karmát akkor már hinduizmusról beszélünk nem pedig buddhizmusról.


Magyarországon most ugyan az megy mint pl anno japánban. Mikor odakerült a buddhizmus egy csomó tévképzetet kellett elpusztítani és sok idő volt. Ha egy ország létrehoz valamit megismerkedik a hibáival is és időbe telik ki küszöbölni. Azt hinnénk, hogy egy másik országban mikor a szóban forgó “találmány” eljut akkor a hibák kiküszöbölésével jut oda. Ez a történelem során soha nem történt így. A magyarok azt hiszik, hogy a meditációval meg a “dharma gyakorlással” (bármit jelentsen ez) eljutnak valami orgazmuson felüli boldog állapotba. Pedig ez nem ilyen. A forma világok megtapasztalása valóban nagy öröm de nem olyan mint amivel eddig találkoztatok. A formákon túl pedig csak az öröm elengedésével lehet eljutni. Mivel ez a “túlvilági” öröm is múlandó, mivel összetett. A nirvána ettől sokkal messzebb van, hiszen ezek még csak a dhjána állapotok. Akkor hol van a nirvánában az a húde hatalmas örök boldogságos áfonyalekváros végtelen öröm?

2022. nov. 19. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!