Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Van itt olyan, aki erőteljesen...

Van itt olyan, aki erőteljesen szektásból lett történelmi egyház/vallás követője?

Figyelt kérdés

Mondjuk keresztény (ortodox, görög katolikus, római katolikus, református, evangélikus), muszlim (siíta, szunnita), buddhista (théraváda, mahájána, vadzsrajána, zen, dzsogcsen), zsidó (ortodox, konzervatív, neológ) stb. lett úgy, hogy régen szektás volt (pl. Jehova tanúja, szcientológus, Mormon követője, new age szekták, ezoterista szekták stb.)?


Hogy szabadultál ki? Mi a hagyományos hitekre való visszatalálásod története? Mit éreztél, amikor rádöbbentél, hogy valójában Isten/a világ/akármi más nem olyan, amilyennek azt a szekták bemutatták, sőt, köze nincs az egésznek az igaz hithez? Milyen érzés volt megtudni, hogy valójában pont azok az igaz hívők, akiket előtte szinte már ördögökként festettek le?



2022. okt. 27. 19:16
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
*dzogcsen
2022. okt. 27. 19:16
 2/13 anonim ***** válasza:
15%
Cseberből vederbe? Sose:)
2022. okt. 27. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
37%
Ugyan nem hiszek istenben, meg semmi hasonloban, de szektas sosem volnek. Meg muszlim sem. Meg buddhista sem.
2022. okt. 27. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
13%
Én egy ateista buddhista vagyok, sőt ateista buddhista hindu.
2022. okt. 27. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
51%
Hát ha kilépsz a szektából és felé sem nézel többet de zsidó nem lehetsz ha nem születtél annak, habár ha kilép valaki egy szektából az valószínü megundorodik minden vallási formációtól.
2022. okt. 27. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
76%

En nem, de vigyaznek a "szekta" szoval, inkabb szelsoseges vallasi csoportot vagy hasonlot mondanek.

Amerikaban a fundamentalista mormonokbol kiszabadultak kozul sokan lesznek normal neoprotestans keresztenyek, esetleg "sima" mormonok. Lehet mondani, hogy ez a klasszikus eletut.

A nok szabadulasi tortenete altalaban dramai, es sokan konyvben is megirjak. A gyermekeikkel szoknek a ferjuk tudta nelkul. A ferfiakat fiatal korban kidobja a csoport, hiszen a tobbnejuseg erdekeben meg kell a fiatal fiuk egy nagy reszetol szabadulni. A nok mar kint levo ferfi rokon (pl. testver) segitsegevel szoknek meg, de vannak kulon rajuk szakosodott onkentesek is, akik kezdetben szallast adnak stb.

Altalaban azt mondjak, oriasi megkonnyebbules volt az elso kereszteny istentisztelet, ahol megtudjak, hogy megvaltotta oket Isten, es ugy szereti oket, ahogy vannak. Azon is megdobbennek, mennyire segitokesz a kinti vilag, akiket pedig gonosznak tanitottak nekik.

Azok a lanyok, akik meg ferjhezmenes elott megszoknek, azonnal levagatjak es befestetik a hajukat, kifestik magukat es farmert stb. kezdenek hordani. A kisebb gyerekeknek be kell szokni a normal iskolaba. Szinte kivetel nelkul hosszabb pszichoterapiara szorulnak a gyerekek es a felnottek is, mivel az addigi csaladtagjaik teljesen es vegleg megszakitjak veluk a kapcsolatot.

Hasonlot hallottam Finnorszagban, Jehova tanukent szuletett es 20-on evesen kivaltakrol. Sulyos depresszioval kuzdenek, mivel a csaladtagok szoba sem allhatnak veluk. Ateistak nemigen lesznek beloluk*, inkabb mersekelt liberalisabb, mondjuk az evangelikusokhoz kerulnek, akar jarnak oda konkretan rendszeresen, akar csak "befele" magukban hisznek. Ugyanigy a punkosdista karizmatikusokbol kivalt finnek az evangelikus allamegyhazhoz mennek. Ahogy en latom, szemelyisegtol fugg: senki nem banja meg, de a tobbseg nagyon sokaig kuzd psziches problemakkal.


*Biztos van, aki ateista lesz, csak en meg nem lattam, nem hallottam olyat.

2022. okt. 27. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Azt hittem dodzsem. Az egy jó vallás lenne, csak ritkán van a városban.
2022. okt. 28. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
22%

Amit te szektázol, azokba SOKKAL többen lépnek be, mint onnan át a bukott nagy történelmi egyházakba.

Talán nem halottál arról, hogy a katolikus egyház is végül egy zsidó szekta volt, a 16. századik protestánsok pedig katolikus szektaként indultak neki.

De ha a tényeket veszem, ha pl. a Hit Gyüli így növekszik továbbra is, mint az elmúlt 30 évben akkor már pár évtized múlva Magyarországon nagyobb lesz mint egyes történelmi egyházak. A többi karizmatikus egyház meg úgyszint, csak ők világszinten. Mindenesetre ma már többen vannak, mint a kisebb történelmi egyházak. Szóval pejoratív jelzőként lassan ők szektázhatják pl. az evangélikusokat.

Mindenesetre rosszul vagyok az álszent keresztényektől, mint pl. te, akiknek ilyen blamáló csőlátásuk van.

INKÁBB leszek egy ateista buddhista vagy "félpogány" hindu, mint beszűkült szemléletű, magát magasan a többi vallás, egyház felett gondoló, képmutató keresztény!

2022. okt. 29. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

#8.

(Római) katolikusokról és ortodoxokról csak a nagy egyházszakadás óta beszélünk (majd az ortodoxok egy csoportja közelíteni kezdett a római katolikusok felé, előtte csak katolikusok felé, így belőlük lettek a görög katolikusok), reformátusokról/evangélikusokról pedig csak a reformáció óta beszélhetünk.


A nagy egyházszakadás előtt ilyen nem volt, hiszen mindenki egyszerűen csak keresztény volt, vagyis szó szerint görög tükörfordításban "Christos követője", "krisztusi". Nem voltak felekezetek ekkor még, szóval történelmileg és teológiailag képtelenség katolikusokról beszélni. Olyan volt, mint ma a bahá'í hit (ami viszonylag újabb vallás, mégsem szekta a szó pejoratív értelmében, sőt, sokan, köztük én is szimpatizálok velük, hagyományos vallásokat követőként). Eredetileg egyetlen, egységes, egyetemes keresztény vallás létezett. Ez a Jeruzsálemi Ősegyházból alakult ki (persze a korban nem nevezték "ős"-nek, mivel nem tudták, hogy majd szét fog osztódni, meg változni fog).


A szekta szónak több jelentése van. Egyrészt jelent elszigetelt, "kilógó", eretnek, vagy helytelen tanokat hirdető, az aktuális vezetőket természetfeletti képességekkel és jelzőkkel (pl.: próféta, buddha, avatár stb.) felruházó. Manapság ezt az értelmezést használják általában. Illetve jelenthet olyan felekezetet, irányzatot, ami az adott vallás főáramú ágától részben, vagy akár teljesen eltér. Ezenkívül pedig jelenthet egyszerűen vallási irányzatot is. Iosephus Flavius zsidó történész, áronida, római polgár, (római-zsidó) filozófus például a legutóbbi értelmében használja a szót. A zsidó vallás szektáinak nevezi a farizeusokat, a szadduceusokat, a zelótákat és az esszénusokat is, amelyeket ma már pártoknak, irányzatoknak nevezünk. A zsidó vallás felépítésében, rendszerében, ekkoriban hasonlított egy kicsit a mai hinduizmusra, habár tanításaikban voltak eléggé nagy különbségek. Ázsiában a mai napig szokták szektának nevezni a buddhizmus, a taoizmus, valamint a hinduizmus különböző irányzatait, akár felekezeteit, mindenféle negatív felhang nélkül, akár a főáramú irányzatokra is. A zoroasztrianizmusnak a zurvánizmus volt egy jelentős szektája, míg az ógörög vallásnak például a püthagoreanizmus, ami szintén egy szektából, az orfikus szektából fejlődött ki, mindenféle rossz felhang nélkül.


A kérdésben én is az első jelentést használtam.


Honnan vetted, hogy keresztény vagyok?


Ateista buddhista, félpogány hindu... Szép kis oximoronok. Akár egy new age workshop címei is lehetnének...


Én meg rosszul vagyok a new age-től, ami szakít a keleti vallások hagyományos értelmezésével, és modern vallásokat akar teremteni szektásítva, erkölcstelen tanokkal (lásd: Osho). A buddhizmusban is létezik ám eretnekség (a dzogcsent például sokáig eretnekségnek tartották, mígnem Garabdordzse nem tartott egy beszédet az egyik főszerzetesnek, aminek hatására az ott helyben elérte a teljes megvilágosodást), és igenis komolyan veszik a vallási tanokat, ahogy a hinduizmusban is rettenetesen komoly papság van, szerzetességgel együtt, akik a new age ellen eléggé fellépnek (Osho ellen például szabályosan szinte véresen lázongtak a főpapok). Meg rosszul vagy a resztoriánus, meg hasonló neo- szektáktól. Meg a hasonlóktól.

2022. okt. 29. 18:53
 10/13 anonim ***** válasza:

8

Jobbulast kivanok es remelem, hamarosan nem lesztek annyira rosszul egymastol.

Neked azt mondom, nezd meg jobban a kerdest, mert a szektak koze nem sorolta sem a karizmatikusokat, sem a HitGyulit:

"Jehova tanúja, szcientológus, Mormon követője, new age szekták, ezoterista szekták".

En ezert irtam a mormonokrol es a Jehova tanuirol, es nem tudom, te miert vetted magadra a kerdest.

Egyebkent a vilag legnepesebb kereszteny felekezetei a 1. romai katolikus, 2. ortodox, 3. anglikan. A magyar keresztények 80%-a római katolikus, az angol anglikánoknak meg (fun fact) van karizmatikus ága.

A karizmatikus kisegyhazakba valoban sokan elmennek, de sokan hamar el is jonnek, tehat ez a "novekedes" igeny szerint ertelmezheto.


Masreszt milyen alapon szálazzuk szét a tortenelmi egyhazakat evangelikusokra es egyebekre, ha a karizmatikus felekezetkozi kisegyhazakat egyben akarjuk veluk hasonlitani? Hasonlitsuk a HitGyulit vagy valamelyik amerikai kisegyhazat a Luteranus Vilagszovetseg tagegyhazaival ("evangelikusok"), maris lehet maskepp forgatni az adatokat.


Ha mar a tenyeket szeretned venni: Amerikaban a keresztenyek 20,8%-a romai katolikus. 25.4% evangelikal protestans, es EZEKNEK az evangelikaloknak a 3.6%-a punkosdista karizmatikus. Azert a 25.4%-nak a 3.6%-a nem egy akkora szam, hogy belathato idon túlfutná a katolikusokat, mainline protestansokat vagy akar az evangelikalokat.

De felesleges szerintem ezzel babralni, a karizmatikusok ugyanolyan keresztenyek, mint masok.


6 voltam

2022. okt. 30. 02:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!