Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Milyen szokások vannak?

Milyen szokások vannak?

Figyelt kérdés
Nem találtam semmi infót arról, hogy milyen szokások vannak hósáná rábá, sminí aceret, tu bisvát, a zsidó királyok és ünnepek újéve, lág báomer, tisá beávot megelőző három hétben, illetve szukkót ünnepén is mit szoktak csinálni a zsidók?

2022. nov. 13. 10:35
 1/2 anonim ***** válasza:

Hű, ez most hosszú lesz… :D


Na szóval, hosáná rábá-kor a liturgiában vannak betoldások. Mivel ez egyben szukkot utolsó napja is, ilyenkor váltunk nyáriból téli liturgiába, vagyis innentől már nem harmatért, hanem esőért imádkozunk. Erre van egy speciális ima, amit csak ilyenkor, egyszer egy évben mond a kántor (héberül t’filat gesem). Hagyományosan ilyenkor a kántor kitlit vesz fel (egy fehér köntösszerű ruhadarab, amit speciális alkalmakkor vesznek fel a férfiak, mint esküvő, Jom kipur, de temetni is ebben szokták a halottat). Ezen kívül a lulávval (ünnepi csokor szukkotra, nézz utána mi van benne és mit jelképez, mert mindent azért nem lehet leírni) körbe-körbe mennek a tóraolvasó emelvény körül, és imákat mondanak. Az egész ceremónia arról szól, hogy Izraelben essen az eső. A végén 5-ször földhöz vágják a csokrot. Ezen kívül a főimában vannak rövidebb betoldások.


Smini áceret-kor csak rövidebb betoldások vannak a reggeli főimában, semmi extra szokásról nem tudok.


Tu bisvát a fák újéve, ilyenkor mindenféle gyümölcsöt és magvakat szokás enni. Ennek wikipédián is utána tudsz nézni, hogy miket, és miért. Izraelben szoktak ilyenkor az iskolás gyerekekkel fákat ültetni.


Királyok újévére nincs semmi tradíció. Régen ugye ilyenkor kenték fel a királyokat, de ez ma már ugye nem érdekes.


Lág báomer egy örömteli félünnep, az omer számlálás 33. napja. Mivel maga az omer számlálás időszaka félig-meddig gyászidőszak, ezen a napon fel vannak oldva bizonyos tilalmak. Lehet újra borotválkozni, esküvőt tartani. Szokás kimenni a szabadba piknikezni, este tábortüzet gyújtani és ünnepelni.


A tisá beávot megelőző 3 félelmetes hét szintén félig gyászidőszak. Annyi érdekes szokás van csak, hogy nem illik nagyon vidám dallamokat használni a liturgiában. Ha valamennyire képben vagy a liturgiával, akkor tudod, hogy az Alénu ima egy részére általában egy nagyon vidám, kicsit gyerekes dallamot használnak, na azt pl ilyenkor szokás kihagyni. Az esti istentiszteleten a Lechá dodi imára csak ebben a 3 hétben egy speciális (gyász)dallamot szokás használni, itt egy link a dallamra: [link]

Ha az újhold is erre az időszakra esik, akkor az újhold kihirdetése is erre a dallamra megy. Amúgy böjtölni is szokás ilyenkor.


Szukkotra nem tudom elképzelni, hogy nem találtál semmit, tele kell hogy legyen vele a net. Nagyon röviden, és szigorúan csak fontosabb szokásokra leredukálva:

Ez az, amit sátoros ünnepnek nevezünk. Szokás lombsátrat építeni, és 8 napig rendszeresen ücsörögni benne (általában ott eszünk). Szigorú szabályok vannak, hogy hogyan kell kinéznie ennek a sátornak, itt most legyen annyi elég, hogy a tetőn keresztül látni kell a csillagokat, nem lehet alkalmas állandó lakhatásra, fix fala max 2 lehet (ha jól emlékszem). Az ünnepi kenyeret ugyanúgy mint a nagyünnepek alkalmával mézbe mártjuk és nem sóba, mint máskor. Ezen kívül szintén a liturgiában vannak betoldások, pl szukkot minden napján mondjuk a hállél zsoltárokat.

2022. nov. 13. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Na látom, a link nem a konkrét dalt tartalmazza… a gyertyást nyisd meg, ha érdekel.
2022. nov. 13. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!