Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Erdélyi Ágoston miért osztott...

Erdélyi Ágoston miért osztott meg egy olyan idézetet, ami saját magára is kifejezetten illene?

Figyelt kérdés

[link]


Az idézet Püthagorasztól származik, akiről tudni kell, hogy rettenetesen mélyen vallásos volt, volt egy saját vallási irányzata, amit Ő alapított az ógörög valláson belül. Rettenetesen aszketikus életet élt, és tanításainak szellemisége sok hasonlóságot mutat a kereszténységével, a zoroasztrianizmuséval, valamint a buddhizmuséval, ugyanakkor ez egy nagyon erősen misztériumokkal átitatott vallási, valamint filozófiai irányzat volt. Követői prófétának tartották, és egyébként a közösségének Ő volt a papja. Áldozópap volt, és híres volt arról, hogy az isteneknek nem állatokat mutatott be elégő áldozatként, illetve véráldozatként, hanem állat formájú mézes süteményeket. Alexandriai Órigenész a kereszténység legnagyobb görög előfutárának nevezte, de tanításai jelentős hatást gyakoroltak a gnosztikusokra is (pl.: Bazilidészre). Preszókratikus filozófus volt, és úgy hitte, hogy a tudományok, valamint a művészetek gyakorlása spirituális cselekedet is lehet. Nézetrendszere sokkal közelebb állt a metafizikához, mint a dialektikához. A materializmussal nyílegyenesen szembe helyezkedett el. Később egyébként nagy hatással volt a szókratészi kor filozófusaira is.


És egyébként pont az őt kritizáló filozófusokra mondta Püthagorasz az idézett sort.


Miért nem nézett legalább utána, hogy kitől idéz? :-D



2023. jan. 5. 13:29
 1/3 A kérdező kommentje:

Bár más ökörséget is láttam már az oldalán... XD Például, hogy a karácsony a germán-viking yule ünnepből származik. Ezzel csak annyi gáz, hogy a karácsony eredetileg a vízkereszt része volt, majd rengeteg eltérő dátumon ünnepelték, végül Nagy Konstantin császár egyetemesítette és emelte ki a dec. 25-i dátumot, mivel a kereszténység legnagyobb riválisának, a Mithrász-kultusznak is ekkor volt egy fontosabb ünnepe, a Sol Invictus. A Sol Invictust azért fixálta erre a dátumra Aurelianus császár, mert ezen a napon sem a perzsák, sem a rómaiak nem ünnepeltek. Köze nem volt a germánokhoz, akiket amúgy a Birodalom polgárai barbároknak (magyarul dadogóknak) tartottak, és Nagy Konstantin császár is a germánok megtérítése előtt uralkodott. Az meg már csak egy lényegtelen kiegészítés, hogy a yule amúgy nem is dec. 25-én volt.


Szintén volt egy hasonló nevetséges kép, miszerint a tudomány legyőzte a vallást minden területen. Aztán szépen felsorolva, hogy hol melyik tudomány cáfolta a vallásokat.


Gyakran érzem azt, hogy ezekkel a képekkel többnek akar látszani magánál, de az egész üres, ha közben nem járt utána a dolgoknak.


Ha én ennyire harcosan vallásellenes lennék, az lenne a minimum, hogy nagyjából annyira beleássam magam a különböző vallások tanításaiba, teológiába, filozófiába, a különböző tudományokhoz tartozó részekbe, vallástörténetbe, egyháztörténetbe stb., mintha hívő lennék, és teológusnak tanulnék (ja, a kedvencem, miszerint a teológia nem tudomány :-D). Pontosan ugyanúgy tanulnék a vallásról. Meg akarnám ismerni részletesen azt, amivel ennyire nem értek egyet. Eredeti forrásokat, könyveket olvasnék a témában tömegével, és különösen olyan írók írásait, amelyekkel nem egyezik a saját véleményem. Az általam megszerzett tudás mértékében mondanék kritikát a vallásokról. Nem hinnék el mindent, ami a vallásokat becsmérli, és az internetről, különböző "hiteles" forrásokból hallottam, mivel ezzel el is veszteném a hitelességem. Mindig próbálnék a lehető legpontosabb tudományos és filozófiai álláspontokra támaszkodni az érvelésemben. Igenis részletesen foglalkoznék a teológiával, mivel csak úgy tudok átfogó kritikát mondani valamiről, ha ismerem pontosan a tanításait, mibenlétét. Számomra Ágoston szemléletmódja nagyon hajaz a magyar közélet politikai vitakultúrájára (sajnos). "Ami ellentétes az én véleményemmel, azzal nem foglalkozom, nem is hagyom, hogy végigmondja, mert így előre tudom, hogy hülyeség!"


Az Ideológiák Tárházának volt egy részletes videója a témában.

2023. jan. 5. 13:58
 2/3 anonim ***** válasza:
54%

Nagyon ismerős ez a csávó:D


Nem ő az az ateista aki órákig tud arról papolni hogy ez meg az nem úgy van majd elégedetten hátradől hogy na ma is mondtam egy rakás "érvet" isten ellen?


(közben feltűnt hogy írtad az ideológiák tárházát, így már biztos hogy ő az)

2023. jan. 5. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
78%
Jó, hát mai korunkban bárki, akár 8 általánossal is irogathat akármit, és kritika nélkül átveszik mások.
2023. jan. 5. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!