Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Keresztények! Tényleg a...

Keresztények! Tényleg a vízkereszt tartalma, története és ünnepe rettenetesen ősi pogány mítoszok és egy alexandriai ünnep megkeresztelése?

Figyelt kérdés

[link]


Ezen az neopogány oldalon olvastam.


Azt írják, hogy az ünnep tartalma is a pogány Aion és Dionüszosz istenek tiszteletéből származik. Jézushoz csatolja az Újszövetség a szűztől születést, a bölcsek látogatását, a megkeresztelkedést és a víz borrá változtatását, azonban ahogy az oldal is írja, ezek a motívumok sokkal korábbi pogány mítoszokban is léteztek.


Aion istent és a Nílust jan. 05-ről jan. 06-ra virradó éjszaka ünnepelték. Úgy tartották, hogy Aion egy Kore nevű szűztől született, ugyanezen a napon ünnepelték a Nílust, aminek borrá változott a vize ezen a napon. Szintén az óegyiptomi mitológiához kötődik a vízbe fulladt istenség alakja, aki a szent víz hatására újra életre kelt. Dionüszosz ünnepe is valamikor errefelé volt, és róla is úgy tartották, hogy a vizet borrá változtatta. Hozzá kötődik az az ortodox keresztény hagyomány, amit igazából minden ortodox keresztény egyház megtart, különösen a szlávoknál, hogy a pap egy keresztet dob a jéghideg vízbe, a férfiak pedig utána ugranak és megpróbálják kihalászni.


A keresztények pedig pontosan ilyen dolgokat ünnepeltek ekkor: Jézus születése, a bölcsek látogatása, Jézus megkeresztelkedése és a kánai mennyegzőn tett első csodája, amivel elkezdte a csodatételeit majdan sokáig.


[link]

[link]


Ugyanakkor ezeken az oldalakon meg azt olvastam, hogy a vízkeresztnek nincs köze a pogány egyiptomi ünnephez, hanem egyéb tényezők alapján jutottak el erre a dátumra:

[link]

[link]

[link]

[link]


Mostanában sokszor azt vettem észre, hogy divat minden egyes keresztény ünnepre rásütni, hogy pogány, sokakat még az sem zavar igazán, ha az egyik mozgó ünnep és kb. egy hónappal is később lehet (lásd: húsvét, amiről ha már annyira dátum valószínűbb, sokkal, hogy a zsidó pészahból ered, mintsem a germán ostarából, úgy, hogy még nem is találkoztak ekkor a germánokkal a keresztények, nem beszélve a feni kicsiny hibáról). Igen, a karácsonynál valóbban lehetett szerepe a mithraista Sol Invictusnak (ami amúgy azért került oda, mert ekkor sem a rómaiak, sem a perzsák nem ünnepeltek) is abban, hogy végül a számtalan Jézus születésére tett javaslatból végül ez a dátum került ki győztesen, de azért ne essünk már át a ló túloldalára sem. Olyat is láttam egyes keresztényellenes antiteista oldalakon, hogy valakiket annyira beindított a születés ünneplésének egyezése, hogy akkor már kicsit sumákolva, de Mithrászhoz is hozzácsapták, hogy keresztre feszítették stb., meg akkor már Hóruszhoz is stb. Ha összeadnánk az összes pogány római, egyiptomi, germán, kelta, mezopotámiai, szláv stb. (olyat is hallottam, hogy azért augusztus 20. Szent István napja, hogy elnyomják az ősmagyar aratófesztivált, aminek amúgy még a létezése sem bizonyított) ünnepet, akkor jóval több jönne ki, mint ahány nap van az évben. Ez alapján gyakorlatilag bármelyik napra tehették volna a keresztények az ünnepeiket, akár a szökőévek szökőnapjára is, akkor is rá lehetne mondani, hogy "lopott ünnep". Olyan változatról is hallottam, hogy egyesek a vasárnap megünneplését is pogánynak titulálták, mert angolul, meg németül Sunday, meg Sonntag.


Akkor most mi is az igazság? Tényleg korábbi mitológiákból lenne másolva a vízkeresztkor ünnepelt történetek többsége? A vízkereszt ünnepe akkor most honnan ered?



2023. jan. 7. 00:34
 1/4 A kérdező kommentje:
Amúgy nem tagadom: az ezen az oldalon különböző ünnepek eredetével kapcsolatban feltett kérdések is ihlettek a kérdés kiírásában.
2023. jan. 7. 00:35
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Nem unod még?
2023. jan. 7. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Mivel pogány bölcsek, királyok jöttek leborulva imádni a megszületett Krisztust, ezért eredete ilyen szempontból lehet pogány, viszont keresztények kezdték először ünnepelni.
2023. jan. 7. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Így van, ahogy a 3-as is írta, vízkeresztkor azt ünnepeljük, hogy Isten kinyilatkoztatta magát a pogányoknak is, ezzel ők is meghívást kaptak az üdvösségre. Szóval ilyen értelemben mi is a gond a pogány eredettel...? :))


Következő kérdésnek felkészül február 2. Gyertyaszentelő Boldogasszony. Keress rá már most, hogy ez vajon mitől lehet pogány. Utána hamvazószerda jön. Gondoltam segítek egy kicsit.

2023. jan. 7. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!