Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az Új Szövetség mind a 4...

Az Új Szövetség mind a 4 evangéliuma ugyan arról szól? Ha igen miben térnek el?

Figyelt kérdés
Üdv tegnap befejeztem Máté evangéliumát majd Láttam, hogy Márk evangéliuma is ugyan azt tárgyalja, talán csak minimálisan másképp. Márk evangéliumából még csak a legelső részt olvastam. Elmagyarázná valaki, hogyan és miért van ez? köszönöm
2023. jan. 15. 13:42
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Az első 3 evangélium elég hasonló, csak más dolgokra helyezik a hangsúlyt. Például Jézus születését legrészletesebben Lukács írja le, de a passiótörténet is nála a legrészletesebb (Lukács orvos volt). János evangéliuma kicsit eltérő, mert később íródott és reflektál a közben megjelenő eretnekségekre is.
2023. jan. 15. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszi és miért hasonlitanak?
2023. jan. 15. 14:11
 3/11 Prókátor ***** válasza:
100%

Azért van ez, mert ugyan annak a Jézusnak az életét és tanítását meséli el mindegyik.

Egyébként a teljesebb kép pontosan ezekből az apróságokból tud kialakulni. Hogy az egyik elmesél egy tanítását, a másik a körülményeit is, hogy mi adta az apropót Jézusnak pont akkor, pont azt, pont azzal a példázattal tanítani.

2023. jan. 15. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
3 as köszi, mielőtt valaki megjegyzi mikor az 1esnek irtam a kérdést, még a 3 as válaszát nem jelezte az oldal.
2023. jan. 15. 14:14
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Azon ne lepődj meg, hogy nem időrendben vannak a történetek, példázatok, stb. Vannak tanítások, amelyeket többször is elmondhatott Jézus.
2023. jan. 15. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

#2

Mivel erőteljes hatással voltak egymásra, illetve amit még néhány tudós feltételez, hogy volt egy ősevangélium, lehetséges, hogy Máté evangéliumának egy nagyon korai arámi változata, s ezt használták fel a későbbi evangelisták kiegészítve azzal, aminek utána jártak, Lukács például így írja:

"jónak láttam én is, miután mindennek elejétől fogva gondosan a végére jártam, neked, kegyelmes Teofil, sorrendben leírni"

2023. jan. 15. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

A 3 szinoptikus Evangélium szerzője más-más célcsoportnak írt, ez a részletekbeli eltérés oka.

Ami Jánost illeti, ahogy#1 írta.

2023. jan. 15. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Most képzeld el kérdező, ha nem ugyan arról szólnának. Így is azt hallgatjuk a szkeptikusoktól, hogy mennyire iszonyatosan megbízhatatlanok az evangéliumok, mert kicsit máshogyan mesélik el ugyan azt a sztorit.

Bele sem merek gondolni abba a fröcsögésbe amit akkor kapnánk, ha még csak nem is ugyan arról szólnának.

2023. jan. 15. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
köszi
2023. jan. 15. 16:38
 10/11 anonim ***** válasza:

Minden előttem válaszoló nagyon jókat ír, csak egy gondolat, ami talán segít megérteni, vagy másnak megmagyarázni a 4 evangélium különbségeit és azonosságait: Olyan ez, mintha 4 barát megnézné ugyanazt a filmet , aztán elmesénék. Az alapsztori ugyanaz, lényegi mondanivaló ugyanaz, szereplők ugyanazok stb. De biztos, hogy a 4 ember 4 különböző nézőpontból meséli el. Mindenki azt emeli ki, ami neki nagyon tetszett, ami benne mélyebb benyomást hagyott, vagy fontosabbnak tartott.

Az evangéliumok is sokszor különböző részleteket tárnak fel Jézus életéről. Viszont ha összevetjük a beszámolókat, akkor kapunk egy összképet Jézusról.

Néhány érdekesség:

MÁTÉ írta meg elsőként az evangéliumát. Ő főként Jézus tanításairól számolt be, ezen belül is arról, amit Isten királyságáról tanított.


MÁRK írta a legrövidebb evangéliumot. A beszámolója lendületes és gyorsan pergő.


LUKÁCS evangéliuma azt emeli ki, hogy milyen fontos volt Jézusnak az ima, és hogyan bánt a nőkkel.Lukács orvos volt, ő részletesebben és érzékletesebben ír Jézus gyógyításairól.


JÁNOS írásából jobban megismerhetjük Jézus tulajdonságait, mivel feljegyezte, miről beszélgetett a közeli barátaival és másokkal.Ő állt legközelebb Jézushoz, a későbbi leveleiben is nagy hangsúlyt kap a szeretet.

2023. jan. 16. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!