Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az probléma, illetve nem jó,...

Az probléma, illetve nem jó, ha egy elhunyt szerettemért misét mondatta, de a pap végig más nevet mondott, mint amit bediktáltam? Mit lehet tenni?

Figyelt kérdés

Előző héten mise után bementem a sekrestyébe és a ministránstól (bár lehet, hogy attól több, mivel felnőtt férfi, és nem csak ministrálni szokott, hanem rendszeresen ott van a templomban, fogad embereket a sekrestyében ügyeket intézni, volt, hogy áldoztatott is, de nem diakónus, pap, szerzetes vagy akármi, világi hívő) megkérdeztem, hogy hol tudnék misét mondatni egy nagyon kedves, nemrég elhunyt szerettemért, barátomért. Mondta, hogy ott, rögtön meg is nézheti, hogy mikor van szabad mise. Mondta, hogy a következő vasárnap reggeli (11-es), orgonás mise pont szabad, elmondta az árakat, bediktáltam a nevet (nagyjából láttam is, hogy jót írt fel a füzetbe, meg is elégedtem, de egyébként nem magyar, de Magyarországon is létezik ez a név ugyanilyen formában és adják is, bár nem top név), meg hogy a lelki üdvéért legyen a mise és elhunyt. Ki is fizettem, minden príma.


De most ért a meglepetés minket vasárnap (ment az egész család éppen emiatt), mivel a pap teljesen más nevet mondott végig. Ráadásul egy női nevet, ami még hangzásra sem hasonlít. A magánhangzók, amelyek szerepelnek benne pont fordítva labiálisak és illabiálisak, mint az eredeti névben, a mássalhangzók is eltérnek stb.


Először azt hittem, hogy furcsán mondja, de végig egyértelműen mondta, és a család is így értette (nem lehet a két nevet összetéveszteni).


Ez problémás lehet az üdvözség szempontjából? Mit lehetne ilyenkor tenni? Mi lehetett a gond? Gondolkodunk azon, hogy jövő héten ugyanerre a misére elmenjünk (amúgy nem erre szoktunk), hátha a ministráns volt egy kicsit figyelmetlen, és két héttel későbbi misére gondolt, bár nem hinném.



2023. máj. 14. 15:22
1 2
 1/14 Lucifer-666 ***** válasza:
80%
Mivel kifizettétek a szolgáltatást, de nem kaptátok meg, ezért peren kívül probálnék megállapodni (első körben).
2023. máj. 14. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
73%
Semmit. Elhiszem hogy kellemetlen, de ugyanúgy érvényes a miseszándék.
2023. máj. 14. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
23%

Nagyon szomorú lesz amit mondok: Üdvössége akkor lesz az illetőnek, ha felnőttként vízkeresztsége és Szent Lélek keresztsége volt az illetőnek.

Minden ellenkező esetben sajnos nem oda kerül ahová a rokonok reménykednek. Sajnálom.


Jn 3,5

Felele Jézus: Bizony, bizony mondom néked: Ha valaki nem születik víztől és Lélektől, nem mehet be az Isten országába

2023. máj. 14. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
36%

3+ Szóval lényegtelen hogy a pap milyen nevet mondott.


DE van olyan, hogy az elhunyt titokban megtért, mindezeket amiket felsoroltam megcselekdte, vette a Szent Lelket, csak nem szólt a környezetének-mert ilyenről is tudok. Ebben az esetben viszon már meg volt halála pillanatában az üdvössége, hogy a pap milyen nevet mondott, hogy rontotta el az lényegtelen, mert Isten ismeri az övéit.

2023. máj. 14. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
62%
3+ Megnyugvást kívánok Önöknek.
2023. máj. 14. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 Prókátor ***** válasza:
100%

Isten a szíveket vizsgálja! A lélek szempontjából lényegtelen, hogy milyen név volt mondva, akkor is az illető lelkének/lelkéért szólt az áldozat. De azért nem ártana lecseszni a papot sem, a holdudvarával együtt. Bár ti, akik ott voltatok, tudtátok, kiről volt szó, a többiek meg, akik a mise miatt voltak ott, azoknak meg úgyis mindegy volt.

Nekem egyszer fordítva jött össze a dolog. Az apámért és az apósomért volt mondatva hétköznap mise. Csakhogy az apósomnak eléggé gyakori családneve volt, és volt a faluban eltemetve ember ugyan azzal a névvel (azonos kereszt- és vezetéknév). És az illető családja jött a misére, csak azt nem értették, hogy miért van az apám is vele együtt a misében említve. Utólag kérdeztek rá tőlem, hogy ugyebár az említett személy az nem az, akire ők gondoltak?

2023. máj. 14. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
51%

"Ez problémás lehet az üdvözség szempontjából?"

. Hát, ha az lenne, akkor az k*va nagy gáz lenne... ezt komolyan kérdezted?

2023. máj. 14. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
67%

Jézus is átkeresztelte a tanítványokat. Oda se neki!


Hol a hiba a történetben? Elmentél és fizettél valakinél, aki nem a misét tartotta és még azt sem tudod, hogy kis pap volt-e vagy valami hasonló. Ez hiba volt. A te hibád, de tanultál belőle és hibád megbocsátatott, elfogadtatott.


Ez egy furcsa jelenség. A pap misét tart valakiért, akit nem is ismert valószínűleg, hiszen, ha ismerte volna, akkor a nevét is ismerte volna. A pap viszont egy nevet feltételezhetünk, hogy ismer: Isten egyik nevét.

Isten pedig ismeri minden ember nevét, ahogy Jézus is ismeri azok nevét, akik benne hisznek. De had tegyek fel neked egy kérdést:

Kinek szól a mise? A halottaknak vagy az élőknek?


A válasz pedig tudjuk, hogy az élőknek. Tudja, aki figyelmesen olvassa az újszövetséget. A halott Istennel van, aki él. A halottnak teste itt maradt, de él. Új testet kap a feltámadáskor, az Úr pedig gyakran átkeresztelte a tanítványokat.

Hidd el, Isten is, az elhunyt ismerősei is, ahogy te is pontosan tudták, hogy kiről beszél a pap. Valószínűleg egyedül a pap nem tudta. De ez nem az elhunytat minősíti, mert nem kell minden vasárnap képmutatók módjára a templomban kotyolni. Ugyanis Isten mindenről tud. Így teszem fel neked a kérdést kedves testvérem: Hol a hited?

Hát nem hiszed, hogy az elhunyt az Úrral van és odaát találkozunk vele? Nem hiszed, hogy az Úr pontosan tudta, hogy a pap kiről beszél, jobban ismeri az elhunytat, mint te magad? Isten tud mindenkiről mindent. Ott van mindenütt, mert aki szívében megtért, az már soha az életben nem marad árván és egyedül. De te így is többet tettél, mit amit az Úr elvár tőled az elhunytért, ugyanis meg van írva:

"Egy másik tanítványa kérte: „Uram, engedd meg, hogy előbb elmenjek és eltemessem apámat!” Jézus azonban ezt felelte: „Kövess engem, hagyd a holtakra, hadd temessék halottaikat!” (Máté 8: 21-22)

A te részed, hogy kövesd Jézust, ne a templomi népek képmutató szokásait.

Ha pedig nem tudod, hogy ki az, akit követni kell, akkor addig kutasd a 4 evangéliumban, amíg meg nem ismered Krisztust.

Tarts az élőkkel, ne a holtakkal. Vedd fel a saját keresztedet és cipeld, ahogy Krisztus cipelte mindenki szeme láttára és az Úr megdicsőűl benned.

Békesség szívednek. A papok pénzelését meg hagyd a magyar államra.

Mert a jót jól cselekedni pénzért nem lehet. Azt csak ingyen lehet.

2023. máj. 14. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

#1.

Én is eléggé jó kiállással rendelkezem, vissza is mentem volna, de édesapám visszatartott, jelszóval: "Inkább ne". Gondoltam arra is, hogy mondatok még egy misét (amiért megint csengetnem kell), de eléggé fura, hogy én kifizettem a szertartást becsületesen, ők eltévesztették, és ezért nekem kellene még egyszer fizetnem... Mindegy. Meg mi van, ha akkor is eltévesztik? (Mondjuk ez a templom eléggé ellenszenves volt amiatt is korábban, hogy 350 HUF egy nyomorult teamécses, úgy hogy pontosan ugyanilyen egy másik városban 200 vagy 250, megint egy másik városban 100, ebben a városban egy másik templomban szintén 250, a nagytemplomban meg méhviasz, mártott gyertyákat osztogattak ingyen húsvétkor. No, meg vízkeresztkor kiteszik a szenteltvizet egy felmosóvödörbe, oszt vitt haza magadnak, ahogy tudod üdítős üvegben, míg a nagytemplomban kis üvegcsékben ki van készítve stb. Nem számít az ár egyáltalán, de másoknak lehet, hogy igen, például egy idős néninek/bácsinak. Másrészt meg a templom nem az üzletelés helye a Biblia alapján... Olyan is volt, hogy egy másik pap mogorván elküldött...) Meg amúgy is, milyen lenne már újra odahívni az idős családtagokat is...


#2.

Köszönöm!


#3.

Az idézett versben Jézus egy farizeushoz beszélt. Nem szabad semmit sem kiragadni.

[link]

[link]

Másrészt sehol nem mondja Jézus, hogy felnőttként kellene. Mi van, ha valaki gyerekkorában meghal? (Bár tudom, vannak olyan undorító tévtanok is, amelyek szerint akkor ők elkárhoznak.) Mi a baj azzal, ha valakit megkeresztelnek gyerekként, hogy amennyiben később hívő lesz ezzel ne kelljen foglalkozni, és tudja közvetlenül gyakorolni a hitét, míg ha nem lesz keresztény, akkor úgy is mindegy. A keresztség mindhárom isteni személy nevében történik.


#6.

Mondjuk igaz...

2023. máj. 14. 18:10
 10/14 A kérdező kommentje:

#8.

Tudom, hogy NEM kispap.

"Előző héten mise után bementem a sekrestyébe és a ministránstól (bár lehet, hogy attól több, mivel felnőtt férfi, és nem csak ministrálni szokott, hanem rendszeresen ott van a templomban, fogad embereket a sekrestyében ügyeket intézni, volt, hogy áldoztatott is, de nem diakónus, pap, szerzetes vagy akármi, világi hívő) megkérdeztem, hogy hol tudnék misét mondatni egy nagyon kedves, nemrég elhunyt szerettemért, barátomért."


Igen, biztos én vagyok a hibás.

2023. máj. 14. 18:12
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!