Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ultraortodox vagy haszidizmus?...

Ultraortodox vagy haszidizmus? Mi a különbség?

Figyelt kérdés

Próbálom megtalálni a választ arra, hogy miben tér el a haszidizmus az ultraortodox judaizmustól.

Tudom, hogy a haszidizmus az utóbbi egy változata, de mitől lesz az más? Mit csinálnak máshogy? Szélsőségesebbek a már eleve szélsősédes ultraortodoxoknál? Ha igen, akkor ez miben nyilvánul meg?


Válaszaitokat előre is köszönöm!



2023. jún. 1. 00:07
 1/2 anonim ***** válasza:

A haszidizmus az ortodoxia egy ága. A haszidok lényegében ortodoxok.

Az ultraortodox héberül haredik az ortodoxia legszigorúbb ága. A haredi közösségek nagy része Izraelben nem veszi igénybe az állami szolgáltatásokat, pl saját villamos mûvük van, hogy biztosíthassák, hogy ott sem dolgozik zsidó Szombaton. Sõt, ha jól tudom, automatizálással megoldják, hogy nem zsidó se dolgozzon Szombaton. Izraelben egyébként elkülönülve élnek, pl Jeruzsálem Mea Sharim nevû negyedében, B'né B'rakban (ez Tel Avivtól é-ra néhény km). Természetesen ott pl Szombaton autónak áthaladni tilos. Ennek érvényt is szereznek. A haszidoknál ilyesmi azért nincs. Nekik elég, hogy õk nem szenek szabályt (parancsot).

2023. jún. 1. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Kifelejtettem: Magyarországon az EMIH haszid, de nem haredi.
2023. jún. 1. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!