Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért olvashatjuk a Bibliában,...

Miért olvashatjuk a Bibliában, hogy az apostolok között első Péter, ha messze nem őt hívta el először Jézus?

Figyelt kérdés

"A tizenkét apostol neve a következő: Az első Simon, más néven Péter, azután a testvére, András, Zebedeus fia Jakab, és testvére, János, továbbá Fülöp és Bertalan, Tamás és Máté, a vámos; Alfeus fia Jakab, Tádé, a kánaáni Simon, és végül karióti Júdás, aki később elárulta őt."


Miért nevezi a Biblia elősnek Pétert, ha például András már biztos előbb volt Jézus tanítványa? Hiszen János evangéliumából tudjuk, hogy Andrást és egy másik tanítványt előbb hívott el Jézus, sőt András vitte el Pétert hozzá.

Az említett másik tanítványt ott nem nevezi meg az evangélium, de a későbbiek alapján János apostol volt.


Szóval Péter legjobb esetben is csak harmadik, a fenti evangéliumi részlet pedig elsőnek nevezi az apostolok között.


Mi lehet ennek oka?



#Péter #András #Apostolok #első apostol
2023. jún. 18. 14:37
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
66%
Az, hogy "az első Péter" nem azt jelenti, hogy elsőnek hívta el Jézus, hanem egyszerűen csak elkezdődik a felsorolást egytől tizenkettőig, és úgy mondja, hogy "az első", és folytathatná, hogy "a második, a harmadik", csak azt már ne teszi. Ez csak nyelvi dolog.
2023. jún. 18. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

"Az, hogy "az első Péter" nem azt jelenti, hogy elsőnek hívta el Jézus"

Persze, hogy nem azt jelenti, pont ezt magyaráztam idézettel alátámasztva is. De valamiért a fenti idézet kiemelte, hogy Péter az első, s mint kiderült, nem az elhívási sorrend alapján. Akkor miben, vagy mi alapján?


Az mondjuk egyértelmű, hogy az író miért helyezi utolsó helyre az áruló Júdást.

2023. jún. 18. 14:50
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
Igen, itt egyetlen kérdés van, hogy miért Pétert teszi elsőnek, de valószínű azért, mert ő egy központi figura volt, hiszen sokat olvassuk az ő nevét, hogy ő mit mondott, mit tett, míg másokról kevésbé.
2023. jún. 18. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
92%

Te Péter vagy... stb.

Ezért.

2023. jún. 18. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

#3

Közben megnéztem, nem csak itt, de minden apostoli felsorolásban Péter szerepel első helyen, minden apostol előtt.


#4

Elképzelhető, sőt ezek alapján egészen biztos.

2023. jún. 18. 15:08
 6/15 anonim ***** válasza:
Egyáltalán nem vagyok benne biztos, nem néztem utána, de nem lehet, hogy a leszármazás szerint? A 12 apostol 12 külön nemzet izraelen belül, és lehet, hogy Péter apostol Jákob első gyerekének a leszármazottja.
2023. jún. 18. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

#6

Nem lehet. Konkrétan az szerepel itt, hogy Péter apostol az első az apostolok között és nem időbeli elsőség, hiszen azt már cáfoltam is a kérdésben. András például Péter testvére volt, tehát elméleted ez alapján is cáfolható rendkívül könnyen. Ahogy Jakab és János is testvérek voltak, Zebedeus fiai. Sehogy se jön ki amit írsz.

2023. jún. 18. 18:30
 8/15 KZitus ***** válasza:

Szia

András és Péter testvérek, és egyszerre lettek Krisztus tanítványai:

Máté 4:18, 19

"Ahogy a Galileai-tenger partján ment, meglátott egy testvérpárt, Simont, akit Péternek hívnak, és a testvérét, Andrást, amint halászhálót eresztettek a tengerbe, ugyanis halászok voltak. Ezt mondta nekik: „Jöjjetek utánam, és emberek halászaivá teszlek titeket.”

János 1:40-42

"András, Simon Péter testvére volt az egyik a kettő közül, aki hallotta, amit János mondott, és követte Jézust. Ő először a testvérével, Simonnal találkozott, és ezt mondta neki: „Megtaláltuk a Messiást” (ami lefordítva azt jelenti, hogy ’Krisztus’). Elvitte őt Jézushoz. Amikor Jézus ránézett, ezt mondta: „Te Simon vagy, János fia. Kéfásnak fognak hívni” (ami lefordítva: ’Péter’)."

Ahogyan írtad, János írta le(1:29–51), kik lettek Krisztus első tanítványai.

2023. jún. 18. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

"András és Péter testvérek, és egyszerre lettek Krisztus tanítványai"

Nem éppen, András előbb lett, hiszen utaltam is rá, ahogy János is előbb volt Jézus tanítványa, mint Péter.


"Másnap ismét ott állt János két tanítványával együtt. Mikor meglátta Jézust, amint arra haladt, azt mondta: »Íme, az Isten Báránya.« A két tanítvány hallotta szavait, és követték Jézust. Jézus pedig megfordult, és amikor látta, hogy követik, megkérdezte tőlük: »Mit kerestek?« Azt felelték neki: »Rabbi – ami Mestert jelent –, hol laksz?« Ő azt mondta nekik: »Gyertek és meglátjátok.« Elmentek tehát, és meglátták, hogy hol lakik. Aznap nála maradtak. Körülbelül tíz óra volt."


Tehát az apostolok közül András és János voltak az elsők, ha az időrendet nézzük. Őket követte Péter és Jakab, János testvére.


Péter csak a fent idézett esemény után találkozik Jézussal, méghozzá András közvetítésével.

2023. jún. 18. 21:21
 10/15 anonim ***** válasza:
#7. Szerintem nem cáfoltál semmit a válaszomat illetően, mert nem tudjuk, hogy melyik apostol melyik nemzetből való. Én pusztán csak egy feltételezést írtam, hogy Péter apostol lehet, hogy Jákób első gyerekének az utóda. Ezt cáfolni nem tudod, bár igazolni se könnyebb.
2023. jún. 18. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!