Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az antiteizmus és új ateizmus...

Az antiteizmus és új ateizmus miért kezdett ebből a világnézetből egyre inkább vallást csinálni?

Figyelt kérdés

Szerintem ők is nagyon durván vallásosak, csak nem a hagyományos értelemben értve. Az ateizmus tényleg nem vallás önmagában, bár léteznek olyan vallások, amelyek nem igényelnek istenhitet (pl.: buddhizmus, taoizmus és dzainizmus, valamint hinduizmus bizonyos formái). Ugyanakkor az antiteizmus, új ateizmus elkezdett elég keményen vallási jegyeket magára ölteni.


Például el kezdtek létrejönni ilyen szervezetek, amelyeknek rendezvényeik is vannak. Ezek eléggé hasonlítanak a felekezetekre, irányzatokra, egyházakra és ezeknek a szertartásaira. Csak éppen nem arról prédikálnak, hogy a Jézus Krisztus, a Buddha, a Mózes, meg a Mohamed miket csinált, hanem éppen arról, hogy mindez nem történt meg. Nem arról prédikálnak, hogy Isten milyen, hanem hogy nem létezik Isten. Az antiteizmus konkrétan a szektákhoz hasonló kijelentéseket tesz már, csak a másik oldalról: kimondják, hogy semmilyen természetfeletti nem létezik, mintha ez valami tudományos megállapítás lenne. Soha nem fogjuk tudni bizonyosan, hogy létezik-e természetfeletti ezért kell hinni vagy nem hinni benne. De kijelentéseket tenni helytelen és hibás. A hívők főárama is azt mondja, hogy "mi hiszünk Istenben", nem azt, hogy "mi tudjuk, hogy létezik Isten". Persze a szekták azok szoktak utóbbihoz hasonló kijelentéseket tenni. Szintén egy párhuzam, amikor büszkén szemléltetik, hogy Jézus, meg a Buddha nem volt történelmi személy, meg hasonlók. Öhm, a tudósok szerint teljesen biztos, hogy az volt. Ez olyan, mint amikor a szektákban kivetítőn, lelkendezve mutogatják, hogy megtalálták Noé bárkáját, meg hogy a Ráma-híd emberi kéz által épített és "ez tudomány". Aztán jönnek az ilyen szertartások: vannak, akik az esküvőjüket is ilyen szellemben szervezik meg: https://www.gyakorikerdesek.hu/felnott-parkapcsolatok__eskuv.. Szerintem ilyen szempontból tökéletesen lényegtelen a vallás. Ha valaki nem vallásos, nem hívő, akkor tartson sima polgári esküvőt. Egyáltalán nem illik egy esküvőre az ilyen. Ha nem érdekel a vallásos maszlag, mert nem vagyunk vallásosak, akkor a helyére tegyünk a szerelemről, családról, stb.-ről idézeteket, ne töltsük fel szintén vallásos maszlaggá alakított dolgokkal. De már vannak egyébként "eretnekségek" is. Ismerek egy ateista történészt, régész aki kijelentette, hogy a Bibliából nem minden hazugság és több rész hiteles írás, illetve több szövegben megtalálhatók népi emlékezetek, amelyek segítenek a történészeknek is, ugyanakkor továbbra is elvetette, hogy az egész ilyen lenne, meg a bibliai literalizmust is rettenetesen kritizálta. Na... Be is támadták rendesen, hogy ilyet mégis hogy mer mondani, meg biztosan felekezetek által jól finanszírozott maximalista stb. Ezután többször ki kellett jelentenie, hogy nem is istenhívő vagy bármiféle vallásgyakorló, egyáltalán nem állna érdekében szépítgetni bármelyik vallás szentiratainak hitelességét és kétli, hogy maximalista lenne amiatt, mert elismeri, hogy például a tartalmaz néhány hiteles beszámolót, emlékezetet bizonyos részekben a Tóra, majd ahogy a Tanakhban és a történelmi időszalagon egyre közeledünk a leírás időpontjához egyre többet (például a Bírák könyve, a Királyok könyvei és a prófétai könyvek is viszonylag jól tükrözik a korabeli társadalmi viszonyokat), az Újszövetség pedig alapvetően jól leírja a korai kereszténység időszakát, persze nyilván eléggé kiszínezve, meg teológiai szövegekkel átitatva.


Mit gondoltok? Miért jó vallássá alakítani azt, ami eredetileg nem vallás?



2023. júl. 5. 13:35
1 2 3 4
 1/33 anonim ***** válasza:
68%

Szerintem te hiszel egy istenben, másik 9873-ban meg nem.

Ateistaként én nem hiszek 9874 istenben.


Különösebben nagy különbség nincs köztünk.

2023. júl. 5. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/33 anonim ***** válasza:
Hozom a popcornt.
2023. júl. 5. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/33 anonim ***** válasza:
63%
NEM, nem kezdtek el vallást csinálni, csak a sok valláskárosult nem tudja elképzelni, hogy egyesen nagyon jól elvannak mindenféle vallás nélkül.
2023. júl. 5. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/33 anonim ***** válasza:
19%
3: A megjegyzésed sértő és provokatív. Fogd vissza magad.
2023. júl. 5. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/33 A kérdező kommentje:

#1.

"Szerintem te"


Honnan tudod, hogy hívő vagyok? Honnan tudod, hogy nem egy unalmas, egyszerű ateista, aki nem hallgatja Dawkins beszédeit, mint jó katolikus a pápát?


Vagy honnan tudod, hogy nem bahá'í hitű vagyok, aki szerint a világvallások Istene egy és azonos, csak különböző aspektusokból szemlélkik?


Miből gondolod, hogy nem újpogány vagyok, aki szerint egy Isten és egy Istennő van, akiket számos néven illettek?


Miből gondolod, hogy nem egy toleráns hívő vagyok, valamelyik világvallás után, aki elfogadja a többi világvallás prófétáját is?

2023. júl. 5. 14:19
 6/33 A kérdező kommentje:

#3.

Ok, de minek kellenek antiteista egyházak, szertartások, meg apológiák, ha ezek a vallásra jellemzők? Nekem ebből az jön le, hogy valójában a vallási keretekhez túlságosan is ragaszkodnak sokan.

2023. júl. 5. 14:20
 7/33 anonim ***** válasza:
84%
Mrt NINCSENEK antiteista egyházak, szertartások, meg apológiák
2023. júl. 5. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/33 A kérdező kommentje:
És ebben más ateisták is egyetértenek velem.
2023. júl. 5. 14:23
 9/33 anonim ***** válasza:
0%

Minden egyes attribútumaban vallás, de konokul tagadják a vallás titulust.

"If it looks like a duck quacks like a duck, wobbles like a duck; it's a duck."

2023. júl. 5. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/33 A kérdező kommentje:

#7.

Pedig nekem nagyon is úgy tűnik a fent említett példák alapján...


A kommunizmusban sem voltak elvileg arisztokraták, a gyakorlatban voltak, csak átnevezték, meg lecserélték őket.

2023. júl. 5. 14:25
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!