Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Írnátok érveket az evangélikus...

Írnátok érveket az evangélikus és református hit mellett és ellen?

Figyelt kérdés

Leginkább egymással összevetve érdekelne.


+ melyiket érzitek közelebb magatokhoz (akkor is ha mást követtek vagy akár ateistaként nézve a szemléletüket)?



2023. júl. 23. 18:30
A kérdező szavazást indított:
Az evangélikust érzem közelebb.
A reformátust érzem közelebb.
Véletlen szavaztam. :-)
14 szavazat
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
76%

Egyiket sem érzem közel magamhoz,a vallások arra jók hogy a hívők között ne legyen egység megosztás hozzon létre ha nincs egység akkor nincs jelen Isten természet feletti ereje ezért a hívők szellemi erő nélkül gyengék a nem hívő embereknek nem kell az erő nélküli kereszténység.


Ján 17:21 Hogy mindnyájan egyek legyenek; amint te énbennem, Atyám, és én te benned, hogy ők is egyek legyenek mi bennünk: hogy elhiggye a világ, hogy te küldtél engem.

Ján 17:22 És én azt a dicsőséget, amelyet nekem adtál, őnekik adtam, hogy egyek legyenek, amiképpen mi egy vagyunk:



Apcs 4:30 A te kezedet kinyújtván gyógyításra; és hogy jelek és csodák történjenek a te szent Fiadnak, a Jézusnak neve által.

Apcs 4:31 És minekutána könyörögtek, megmozdula a hely, ahol egybegyűltek; és betelének mindnyájan Szent Lélekkel, és az Isten beszédét bátorsággal szólják vala.

Apcs 4:32 A hívők sokaságának pedig szíve -lelke egy vala; és senki semmi marháját nem mondá magáénak, hanem nekik mindenük köz vala.

Apcs 4:33 És az apostolok nagy erővel tesznek vala bizonyságot az Úr Jézus feltámadásáról; és nagy kegyelem vala mindnyájukon.



1Kor 4:20 Mert nem beszédben áll az Istennek országa, hanem erőben.



Jak 2:18 De mondhatja valaki: Neked hited van, nekem pedig cselekedeteim vannak. Mutasd meg nekem a te hitedet a te cselekedeteidből, és én meg fogom neked mutatni az én cselekedeteimből az én hitemet.

2023. júl. 23. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
82%

Az evangélikust érzem közelebb.

Nem annyira szigorú, és nagyobb szabadságot kapsz arra, hogy magad döntsd el, mit hogyan látsz.

Van az istentiszteletnek liturgiája, és ebből a szempontból közelebb maradt a katolikushoz - nekem ez jobban tetszik. Több szépség van benne, oltár, oltárkép, gyertyák, kereszt. Keresztvetés, gyónás is van elvileg.

Pozitív, optimista és kicsit modernebb társaság.

A reformátusokkal sincs nagy bajom azért. De ha már kérdezed... :-)


Nem írod, miért kérdezed, de ha az evangélikusokról többet akarsz megtudni, megnézheted a Youtube-on Kovács Viktort, "ev.lelkész"

https://www.youtube.com/watch?v=91i_mEHwjrE&t=432s&ab_channe..

2023. júl. 23. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

"Nem annyira szigorú"

Miben szigorúbb szerinted a református mint az evangélikus?


Kérdező:

Én ugyan agnosztikus vagyok, de a református vallással szemben tudok szimpátiát érezni. Tetszik az egyszerűsége, a puritánsága, az emberközelisége. Nem gyakorlok semmilyen hitet, de nyaraláskor mindig megnézek minden templomot, viszont ha úgy adódik egy református istentiszteletre szívesen be is ülök.

2023. júl. 23. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
79%

3

"Miben szigorúbb szerinted a református mint az evangélikus?"



Abban pl. amit utána írtam abban a mondatban.

Allítólag a reformátusok eredetileg azt mondják, hogy ami nincs benne a Bibliában, azt nem szabad. Az evangélikusok pedig azt, hogy ami nincs benne, hogy nem szabad, azt szabad. Egy ref. lelkész, akinek a családja félig evangélikus, azt mondta, mindkettőnek van hátránya szerinte, mert az evangélikusok esetleg túl megengedőek, míg a reformátusok egy történelmi pillanatot kimerevítve (mikor a Biblia íródott) akarnak élni, ha nem vigyáznak.

Aztán ott az eleve elrendelés: tudom, hogy ma már nem nagyon vallják ezt a magyar reformátusok, de ez az evangélikusoknál soha nem is volt.

Abban is, hogy ha a katolikusok vagy ortodoxok szóbakerülnek, az evangélikusok nem ugranak azonnal rájuk, az én tapasztalatom szerint.

Az evangélikusok szoros kapcsolatban vannak a finn evangélikus egyházzal, és sok szemléletbeli vagy liturgiához kapcsolódó dolgot átvesznek tőlük, nekem ez is pozitívum.

Náluk vannak a Tamás-misék is, amelyek a kételkedők alternativ istentisztelete, sztem nagyon modern és nyitott az is.

Kovács Viktor, akit linkeltem, is mond valahol olyasmit, hogy az evangélikusoknál van a legnagyobb tere az önálló gondolkodásnak. (Nem tudom biztosan, de talán ő nem evangélikus eredetileg, és felnőttként tudatosan választotta ezt a felekezetet.)

Ilyesmikre gondoltam.

De nem akarom a reformátusokat megbántani, olyan nagy különbség nincs (Magyarországon), és ők is teljesen normálisak.

2023. júl. 23. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
63%

A református túlzottan úgy határozza meg magát mint egy győztes aki legyőzte a lám lám katolikusokat, a pápistákat. Ezt elég unalmas hallgatni plusz dühöt ellenérzést táplál a híveinek, pedig egy 500 éves story. Mintha a református túlzottan az összrhasonlításból élne.


Az evangelikusoknál tetszett hogy két szín alatt áldoznak. És a hangnem a szeretetet ott jobban éreztem.


Egy-egy istentiszteleten voltam.

2023. júl. 23. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

Imádom amikor egy mindenható istentől beszélünk, hogy mennyire "szigorú".


Kicsit röhejes, hogy a kevésbé szigorú jobban simul hozzám, mert nagyobb szabadságot ad.


És?

Melyik igaz?


Innen látszik, hogy nem az igazság keresése, hanem komfort keresése a vallás.

2023. júl. 27. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
25%
Egyiket sem tartom jónak,pl racionalizálódott a hit akkortájt amikor letrejott a reformacio,demitologizálni kezdték a bibliat hogy nem kell hinni a csodákban es megprobálták a bibliai csodákat kivenni olymodon,hogy az nem törtent meg vagy valahogy úgy magyarázni hogy az ész szamára felfoghato legyen!Szóval egyikse jó hit,szerencsére nem vallom a hitüket mert én viszont meggyógyultam és hiszek a csodákban énvelem is törtent már s maradok is ennél a hitnél,s a gyömölcseirol ismerszik meg a fa alapon nem is latom az eletükön azt amit látni kellene akik azt a hitet vallják,ugyanolyan bűnös eletet elnek mint elotte hogy belekeresztelkedtek csecsemőkent ( ami nem helyes) abba a vallasba es most kereszteny mázzal folytatjak ugyanazt nincs meg a valóságos ujjászületés! Vizesbűnösök!!!
2023. júl. 27. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
23%

6.

"Imádom amikor egy mindenható istentől beszélünk, hogy mennyire "szigorú"."


Nem Istenről beszélünk. Hanem az egyházaknak vannak egymástól eltérő liturgiái, doktrínái, erkölcsi tanításai.

Remélem, tudod, mi a különbség és csak szájaskodsz.

Hogy ki keresi a "komfortot" meg a "nagyobb szabadságot": a magyar keresztények kb. 3%-a evangélikus. Kb. 80%-a római katolikus.

2023. júl. 27. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

#8

Persze, viszont ebből mennyi az az ember, aki valójában gyakorolja is a hitét?

2023. júl. 28. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
45%
Azt nem tudjuk, de ha az emberek csak a nagyobb szabadságot meg komfortot keresnék, ahogy te állítod, akkor a katolikusok tömött sorokban sorolnának át pl. evangélikusnak.
2023. júl. 28. 02:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!