Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ortodox Zsidó férfihez akarok...

Ortodox Zsidó férfihez akarok hozzámenni! Hol ismerkedhetnék velük? Mennyire nyitottak?

Figyelt kérdés

2023. aug. 15. 20:05
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

Tényleg miért pont ortodox zsidó férfihez akarsz hozzámenni...?

Hogy jutott ez egyáltalán eszedbe...? Valami film vagy sorozat miatt?

A 8. válaszoló elég jól leírta azt, amit én is írtam volna, azt viszont kihagyta, hogy azt is kérdezted, hogy mennyire nyitottak, amire a válasz az, hogy semennyire, sőt, kifejezetten zárkózottak.


Bár ortodoxot írtál és nem ultraortodoxot, azaz "csak" sima, vallásos embert, nem pedig szélsőségeset, a velük szembe is állítható vallásosok nyitottabbak és színesebbek, ruháikat és kipájukat is nézve, mint az ultraortodoxok, akik csak fekete-fehérben járnak.


A zsidóság még ezeken a nagy kategóriákon belül (mint vallástalan, neológ, vallásos, vagy ultraortodox) is még kismillió kisebb csoportot alkotnak, és mindegyik különbözik a másiktól valamiben. Így jár az a vallás, amelyiknek nincs pápája, ugye.


A zsidóság tényleg nem térítő vallás, annyira, hogy ha be akar valaki térni, akkor ehhez fel kell keresnie egy rabbit, akinek kötelessége őt legalább háromszor el is küldeni!


Azt is érdemes tudni, hogy egy betért zsidó soha nem lesz egy szinten a született zsidókkal azzal együtt, hogy vallási kötelesség nem fölemlegetni senki betérését, és az említett házasságközvetítő is valószínűleg csak másik betérttel hozna össze. Ettől még persze lehet az illető ortodox, azaz vallásos, csak ezt érdemes tudnod, még mielőtt belevágsz ebbe a több éves és hosszú útba.


Ezen kívül azt is érdemes tudnod, hogy nem mindegy, hogy ki és hol végzi neked végül a betérésed, mert nem mindenkit fogadnak el mindenhol, pl. neológ betérést az izraeli bevándorláshoz nem tartják kósernak.


Izraelből írok, sok éve élek itt, elég mélyen belelátok és nagyon sok betért barátom van, akik szenvednek a megkülönböztetéstől, hogy a zsidóságon belül mindig is másodrendű állampolgárként lesznek kezelve egyesek, főleg a vallásosok által, ahol a vérvonal a legfontosabb, hogy milyen híres rabbik sarja vagy és nagyjából a neved és korod megkérdezése után jön a genetikai térképed iránti érdeklődés, hogy melyik ősöd kinek a leszármazottja, márpedig ha ott nem tudsz senkit felmutatni, akkor érdemes újra gondolnod, hogy biztos-e, hogy belevágsz ebbe a sok éves projektbe egy fantáziád miatt.

2023. aug. 26. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

8. válaszoló vagyok, neológ zsidó, így hávdáló után idetévedve, igen, arra tényleg nem válaszoltam, hogy mennyire nyitottak.Amíg léteznek pl. a reform vonalon leszbikus női rabbik és kántorok, addig ilyenek már pl. a neológiában nem elképzelhető, függetlenül attól, hogy életvitelben a neológia nem ortodoxia (de nem is és soha nem is volt reformmozgalom, de ez más téma).


Az előző válaszoló jól ír és kiegészíti az ortodox viszonylatokat.Éveim során rengeteg zsidóságba betért embert ismertem meg, és soha nem észleltem lenézésüket, kirekesztésüket, ugyanakkor viszont én ezt CSAK neológ és reform vonalakon láttam, de főleg neológ viszonylatban, mindenki elfogadja őket.Betért mindenféle probléma nélkül lehet sliách cibur, házán, azaz előimádkozó, kántor - nomeg rabbi ugye.

Bőven lehet, hogy ha ortodox, netán ultraortodox betérést és zsidóságot szeretnél magadnak kedves kérdező, akkor ott előfordulhat egy bizonyos szeparálásod az adott (ultra)ortodox közösségen belül, hiszen igen, a kedves előző jól írta; még a zsidóságon belül is zártabb közösségek az (ultra)ortodox zsidó közösségek, és sokszor még a nem-ortodox zsidóságot is megosztják, sőt, komoly nézet- és érdekeltérések vannak egymás között.

Fun fact érdekesség, hogy Magyarországon pl. 1868 és a holokauszt között a neológ és ortodox közösségek sokszor gyakran zaklatták egymást, sokszor próbálták lehetetleníteni egymást (pl. amikor a neológ szellemű rabbiképző, a mai OR-ZSE megnyílt, akkor az ortodoxok szimbólikus átkot raktak rá).


Ha valóban érdekel a zsidóság és vonzódsz felé még akkor is, ha nem keresel magadnak (ortodox) zsidó férfit, akkor inkább egy reform, vagy neológ giyurral próbálkozz be - most nem rábeszélni akarlak, hanem rávilágítani a dolgokra, ahogy az előző válaszoló is írta.Ha van egy neológ vagy reform betérésed, azzal ugyanúgy mehetsz tovább ortodox bész/bét dinig és betérésig, de legalább lesz/lenne elképzelésed a dolgokról (főleg, hogy a neológia liturgikusan és templomi életben az ortodox viszonylatot követi, "csak" magánéletben engedékenyebb és nem követeli meg tagjaitól a szigorú vallásosságot).Ez sem egyszerű, de az (ultra)ortodox úttól jóval egyszerűbb és világibb.

2023. aug. 26. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!