Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Felveheti-e valaki a zsidó...

Felveheti-e valaki a zsidó vallást, csak azért, mert ezt szeretné? Mondjuk úgy, ahogyan anno a zsidók felvehették a kereszténységet (főképpen a katolikus vallást?)

Figyelt kérdés
Azért érdekel ez a kérdés, mert mindkét szülői ágról katolikus családba születtem. Anyám egyik unokatestvére egy (lehet, hogy) zsidó férfihoz ment feleségül. Ebből a házasságból született 2 lánygyermek, akik közül az egyik most pár éve rájött, hogy ő zsidó, de nagyon, hanukát tart, csak zsidókkal barátkozik,rabbihoz jár stb. Nekem ez nagyon furcsa, mondhatni hiteltelen, de egyben szerintem nem is lehetséges

dec. 29. 21:42
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Ha anyai ágról zsidó, akkor igen, felveheti, sőt lényegében annak is számítják. A fent említett esetben az apa zsidó, szerintem így is könnyebben be tud térni, mintha egyik szülő se lenne az, de ő maga nem számít zsidónak.
dec. 29. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Igen, prozeliták (betérők) történelmi időkben is léteztek. Azonban különböző zsidó hitközéségek más feltételeket szabhatnak a betéréshez és meglehet más egyházak nem fogják elismerni a betért személy zsidóságát.
dec. 29. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
29%
Miért ne vehetne fel valaki egy vallást? Akár a zsidót, akár másikat? Nem hallottál még megtérésről?
dec. 29. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
3: Ezt betérésnek hívjuk. És azért nem egyértelmű, mert nem minden vallás fogad be betérőket. Egyes zsidó hitközségek pl. egyáltalán nem. A legtöbb igen, azonban az ortodox közösségek elég szigorú követelményeket támasztanak és simán visszautasíthatják a jelentkezőket. Más kevésbé szigorú közösségek befogadhatják, de mint mondtam ezt a betérést ebben az esetben is az ortodoxok érvénytelennek tekinthetik.
dec. 29. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
igen
dec. 30. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Üdv.


Az első válaszolónak szeretnék először is válaszolni.

"Ha anyai ágról zsidó, akkor igen, felveheti, sőt lényegében annak is számítják. A fent említett esetben az apa zsidó, szerintem így is könnyebben be tud térni, mintha egyik szülő se lenne az, de ő maga nem számít zsidónak."


Onnantól kezdve, hogy az anyuka zsidó, így értelemszerűen nem kell betérni, mert zsidó vallásjogilag nincs miért.Attól, hogy az apa zsidó, és a nem-zsidó gyermekei később be akarnának térni még semmilyen könnyítést nem kapnak, max nem lesz annyira idegen elsőre az egész, de ugyanúgy végig kell csinálni általában a giyurt.Sok ilyen példáról tudok, ahol az apuka zsidó (volt), és azért az 1-1,5 évet még ezektől a betérőktől is kérték, hogy töltsék tanulással és a zsinagógai élet ismereteivel.


A zsidóságban NINCS megtérés, mint a másik két ábrahámi vallásban - hisz a kereszténység értelemszerűnek tartja, ha valaki úgymond megkeresztelkedik, és így értelemszerűen megtér Jézushoz.Az iszlám szerint pedig mindenki muszlimnak születik...ezt nem is folytatom, mert innen egyértelműnek gondolom.A zsidóság ezekkel ellentétben határozottan állítja, hogy nem kell mindenkinek zsidónak lenni, viszont aki nagyon szeretné az betérhet.Erre a történelmi példa Dávid király dédanyja, Rúth.


Válaszolva a kérdésre: igen, fel lehet venni a zsidó vallást, és csak úgy, hogyha szeretnéd, mert ha nem szeretnéd, akkor nem nagyon fog menni.Van aki tizenévesen, van aki huszonévesen, van aki a 30-as és 40-es éveiben tér be, sokszor pont azért, mert rájönnek a gyökereikre, és szeretnének afelé fordulni.

dec. 30. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

6: Tökéletes amit írsz, csak annyival egészíteném ki, hogy a reformista zsidó hitközségek általában elismerik születés jogán zsidónak ismerik el azokat is akiknek csak az apja volt zsidó, feltéve hogy zsidóként nevelkedett. Ez nem következik a zsidó jogból, de ők nem is tekintik a halakhát kőbe vésettnek. A szóban forgó esetben azonban mindenképpen végig kell mennie a lánynak a formális procedúrán a betéréshez, hiszen nem nevelték zsidóként az ortodox szemlélet szerint pedig eleve nem is lehet születés jogán zsidó.

Mindenesetre a lényeg, hogy természetesen be lehet térni. Hogy kivételként egyes szír zsidó közösségek lényegében kizárták a betérés lehetőségét az nem a Tórából vagy a Halakhából következik egyszerűen ők autonóm döntésük amire elméletileg lehetőségük van. A zsidó nem egy térítő vallás, nem az a célja hogy minél több híve legyen és azt sem állítja, hogy csak a zsidók üdvözülhetnek, bár a mózesi törvények mindenkire vonatkoznak így aki bálványokat, hamis istenségeket imád az rossz úton jár. Ettől függetlenül az őszinte és komoly betérni kívánókat szívesen fogadják.

dec. 30. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a magyarázatokat, eléggé megértettem.
dec. 31. 09:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!