Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Lehetek zsidó vallású?

Lehetek zsidó vallású?

Figyelt kérdés
Több felmenőm van a zsidó “ágból”, és akár én is lehetek az? Vagy csak akkor lehetek ha édesanyám a zsidó vallást követi?

márc. 5. 20:05
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
27%

A zsidó nem vallás, hanem faj(aminek van egy vallása)


Ha nem mindenki volt zsidó a családban akkor kevert fajú vagy.

márc. 5. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
87%

1

Szia

Mi az hogy "faj?"

Mint ha állatról beszélnénk....

Ők ugyan olyan emberek mint Te vagy Én. Hogy mondhatsz ilyet?

Egyébként a nemzetiségüket tekintve Izraelita.

S bizony a "vallását" tekintve viszont judaizmust gyakorló.

A zsidó szó, a Júda kifejezésből ered. Ábrahám unokájáról beszélünk, akinek a nevét Isten Júdáról, Izraelre változtatta.

Tehát a "zsidó" kifejezés az Izraeliták vallását jelenti.

márc. 5. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
És ha anyukám nem zsidó, attól függetlenül én gyakorolhatom? (1-esnek üzenem eléggé alpári stílusa van._. )
márc. 5. 21:26
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Szia, 2-es vagyok

Nem egyformán értelmezik napjainkban sem ezt. Sok mindentől függ

PL:

Az ókori Izraelben nemzetisége nem a személynek, hanem a családnak volt, amit a férfi családfő képviselt. Általában a család státuszát is az ő státusza határozta meg, ez tehát de facto apai leszármazást jelentett.

A mai vallási nézőpontokban közös, hogy „félzsidóságot” nem ismer el, csak zsidó vagy nemzsidó státuszban lehet valaki, átmenet nélkül.


A rabbinikus zsidó vallási hagyomány, a halakha szerint a zsidóság kizárólag anyai származással öröklődik; a nem zsidó anyák gyermekeinek be kell térniük. A gyermekek betérését a rituális zsidó nagykorúságot elérve, 12-13 évesen véglegesíteni kell.

Más vallási nézőpontok más értelmezést fogadnak el. Az amerikai reformjudaizmus szakított a halachikus felfogással: ott az a zsidó, akinek mindkét szülője az. A vegyes házasságból született gyermeket akkor fogadják el a zsidónak, ha vallásos nevelést kapott, és aszerint is él.

A mai Izrael egyik legfontosabb törvénye, a hazatérési törvény szándékosan a lehető legszélesebben értelmezi a zsidó fogalmát: a bevándorlási jog érvényesítéséhez elég egyetlen zsidó nagyszülő. Ugyanakkor Izraelben polgári házasság nincs, a vallási házasságot pedig az ortodox rabbitanács csak halachikus értelemben zsidónak tekintetteknek engedélyezi. Ez rendszeresen komoly visszhangot kiváltó következményekkel jár.

márc. 5. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim válasza:
100%

#2

Júda Ábrahámnak nem az unokája volt, hanem a dédunokája. Isten pedig nem Júda nevét változtatta Izraelre, hanem Jákob nevét (1Móz 32,27-28). Ez utóbbi volt Ábrahám unokája.


A lényegen persze ez semmit nem változtat, csak a rend kedvéért írtam ide, bocs érte.

márc. 5. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
84%

5

Köszönöm szépen a kiigazítást, valamit nagyon elírtam. 👍

márc. 5. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Csak tisztázzuk. Származásilag lehet valaki adott néphez (nem fajhoz, abból egy van, az ember) tartozó. Vélhetően inkább többhöz, mert a keveredés igen nagy.

Vallásilag felnőttként mindenki maga dönt (ha akar). Választ vallást vagy nem választ. Ha igen, eldönti melyiket. Ez lehet bármi, akár a szülei szokásainak követése különösebb megfontolás nélkül.

márc. 6. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
Igen, lehetsz zsidó. Beszéld meg a rabbival! Készülj fel arra, hogy betérni nem egyszerű. Legalább egy évig kell hittanra járnod.
márc. 6. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Zsidó vagyok.


Lehetsz-e?Igen.


"Több felmenőm van a zsidó “ágból”, és akár én is lehetek az? Vagy csak akkor lehetek ha édesanyám a zsidó vallást követi?"


Amennyiben édesanyád zsidó, akkor te is az vagy.Ha zsidó felmenőd van, akkor a "Zera Yiszrael" érvényes rád, azaz, olyas valaki vagy, akiben zsidó vér van.


Ha nem vagy halachikusan (zsidó vallástörvény) zsidó, akkor ha az szeretnél lenni, egy betérést kell végigcsinálnod, ezt giyurnak hívják.Ehhez konzultálni kell egy rabbival, kifejteni neki a dolgokat, aztán végigcsinálni a betérést.Ez minimum 1 év, hogy minden zsinagógai ünnepet láss, meg kell tanulni tudni a héber betűket, legalább lassan, dadogva de összekell tudni olvasni őket, pár áldást, kifejezést, és a smát meg kell tanulni.Ha fiú vagy, akkor kell brisz (azaz körülmetélés), ha már van ilyen, akkor értelemszerűen nem, és nyílván értelemszerűen akkor sem ha lány vagy.Majd mikve.


Az, hogy egyszerű-e, csak és kizárólag tőled függ.

márc. 7. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. A körülmetélés nyilvános, vagy az egy privát folyamat?
márc. 7. 20:28
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!